Škoda Scala je auto, které vzbudilo rozruch. Polovina lidí mu nepřišla na chuť, zbytek ho považuje za jeden z nejlepších výrobků domácí stáje. Během pár týdnů jsem prostřídal motorizace 1.0 TSI, 1.5 TSI a 1.6 TDI. V následujících řádcích se dozvíte něco o dynamice, v druhé části vám prozradím, jak Scala jezdí, a která verze je absolutně zbytečná a nevyplatí se ji kupovat.

Jako první se vrhneme na akceleraci ze 100 na 200 km/h, protože tady se událo největší překvapení, a to v kladném slova smyslu. Ale hezky postupně, prvně si představíme jednotlivé motorizace. 1.0 TSI má výkon 115 koní a točivý moment 200 Nm, přičemž hmotnost čítá pouhých 1240 kilogramů. Výkonnější benzín 1.5 TSI disponuje hodnotami 150 koní, 250 Nm a váží o 25 kilogramů více. Jediný naftový zástupce 1.6 TDI má 115 koní a 250 Nm, hmotnost však čítá znatelně vyšších 1428 kilogramů.

1.0 TSI jsem dostal vlastně omylem, protože 1.5 TSI den před zápůjčkou někdo naboural. Říkal jsem si, že to bude auto, o kterém prakticky nepůjde napsat nic zajímavého, protože nedá ani těch 200 km/h. Podle oficiálních hodnot totiž jede maximálně 201 km/h, měřící přístroj navíc bere rychlost podle GPS, takže mi to přišlo nereálné. Ale světe div se, vyšlo to! Čas sice není oslnivý, ale důležité je, že to tam padlo. Dokonce poráží třeba Superba II 2.0 TDI.

Dalším pánem na holení je 1.5 TSI. A řeknu vám, toto je snad největší překvapení roku, co se žebříčku 100-200 km/h týče. Výsledným časem poráží auta jako Škoda Kodiaq RS či Ford Mondeo 2.2 TDCi a těsně dýchá na záda Mitsubishi Lancer Ralliart. Tleskám!

Jako poslední přijíždí 1.6 TDI, auto, které má v techničáku hodnotu 200 km/h, takže jsem byl ještě více skeptický než u 1.0 TSI. A i když to bylo hodně na těsno, vyšlo to. Přivítejte nejpomalejší auto žebříčku. Grafy s časy najdete v galerii níže.

Co se celkových dojmů týče, mám se Scalou pár problémů, ze kterých bych vypíchl tři hlavní. Systém držení v jízdních pruzích, který se automaticky zapíná po nastartování auta. To by samo o sobě nemuselo být nic hrozného, jenže systém se chytá úplně všeho, když přijíždíte do zúžení na dálnici, kde se kříží čáry, tak se s vámi přetahuje a nedávat pozor, skončíte ve svodidlech. Kdyby se to alespoň nemuselo vypínat přes menu, bylo by to snazší. Příště prosím klasické tlačítko jako na systém stop/start. Další problém mám s dotykovými tlačítky okolo obrazovky. Je jich tam moc a za jízdy na nerovném povrchu se špatně trefují. A poslední? Nezapojíte v něm normální flashku, jelikož v autě je pouze moderní USB-C, takže si musíte otravně kupovat adaptéry.

Nicméně to je asi tak všechno, co mě na Scale jako takové štve. Prakticky z každého jiného hlediska můžu chválit. Líbí se mi komfortní podvozek, slušné odhlučnění, prostorná kabina, praktický kufr a v neposlední řadě možnost bohaté výbavy. Celkově je útulným autem a interiérem překonává třeba již lehce zastaralou Octavii III. Na každodenní cestování je to skvělé auto, povedené spotřební zboží. Něco jako kvalitní vysavač nebo pračka, ze spotřebitelského hlediska si nelze stěžovat.

Velice milé zjištění nastalo v zatáčkách. Díky nízké hmotnosti se ochotně vrhá za předkem, krásně drží stopu a kousek s motorem 1.5 TSI umí být vážně rychlým společníkem na okreskách. Vynecháme-li Octavii RS a Superb 2.0 TSI Sportline, tak tady máme nejrychlejší Škodovku dneška, co se komplexní rychlosti týče. Kéž by přišlo RS. 1.0 TSI díky lehčímu předku působí ještě o chlup obratněji, ale rozdíl už je velice minimální, prakticky zanedbatelný. Bohužel se to nedá říct o 1.6 TDI, které sice taky jezdí více než dobře, ale rozhodně se do zatáček nevrhá tak ochotně jako lehčí bráchové.

Co se spotřeb týče, logicky nejvíce si vezme 1.5 TSI, ale nejde o nehospodárné auto, v dlouhodobém průměru se dá jezdit za nějakých 6 litrů. 1.0 TSI si na stejných cestách vezme lehce přes 5 litrů a 1.6 TDI zhruba o půl litru méně.

Konečně se dostávám k tomu, která verze je dle mého názoru absolutně zbytečná. Jde o 1.6 TDI, a to hned z několika důvodů. Pořizovací cena je o 40 000 Kč vyšší než u 1.0 TSI a jelikož ve spotřebě není tak rapidní rozdíl, tak se vám tyto peníze nikdy nevrátí, navíc u benzinu by měla být i levnější pojistka. Dalším důvodem je dynamika, kdy 1.6 TDI dalo disciplínu 100-200 km/h za 79.08 sekundy. 1.0 TSI to zvládlo mnohem rychleji – 48.47 sekundy a potřebná dráha nafty byla o více než 1.5 kilometru delší. A v neposlední řadě je tu znatelně kultivovanější chod benzinového motoru a lepší jízdní vlastnosti. Důvod pořídit 1.6 TDI tak prakticky neexistuje. Za ideální motorizaci pro běžného člověka považuji 1.0 TSI, protože je absolutně dostačující. Nejvíce mě však okouzlila překvapivě dynamická verze 1.5 TSI. Co se bodového hodnocení týče, 1.6 TDI si vedle svých bráchů zaslouží 4 hvězdičky, 1.0 TSI a 1.5 TSI 8 z 10 hvězdiček. To auto se z pohledu běžného spotřebitele vážně povedlo.