Toto je 5 nejlepších a 5 nejhorších aut, která jsem v roce 2018 řídil. Některá z nich nejsou dokonalá, ale ani vyloženě špatná, avšak do seznamu se dostala proto, že mě s nimi bavilo jezdit, jednoduše mě nesmírně nadchla, případně zklamala. Takže tady máte můj TOP seznam. A pokud se mnou nesouhlasíte, je to čistě vaše věc a toto můj subjektivní názor.

5 nejlepších

5. Jaguar XJR X308

Na pátém místě je Jaguar XJR X308. Vlajková loď této britské značky z přelomu tisíciletí, která má úchvatný V8 4.0 s kompresorem. Nejde sice o nejpohodlnější limuzínu, ale rozhodně o jednu z nejlépe zatáčejících. A hlavním důvodem, proč je zde? Design, baví mě na něho jen tak koukat, ty linky jsou absolutně dokonalé, patří mezi nejkrásnější automobilové sochy historie.

4. Chevrolet Camaro 6.2 V8

Svalnatý V8 6.2 s atmosférickým plněním krásně potvrzuje americké pořekadlo, že objem ničím nenahradíš. Má zvuk nahánějící husí kůži, rychle reaguje na plyn a táhne jako zběsilý. Na americké auto má parádní podvozek a k tomu exoticky vypadá. Jezdil jsem i novým Chevroletem Corvette, ale v tom jsem si nepřipadal tak extra jako v CamaruCamaro je správný stroj na blbiny a machrování, taková má být správná amerika.

3. Renault Clio III R.S.

Malý Renault? Že jsem se zbláznil? Ne! Má vynikající atmosférický dvoulitr, skalpelově přesný podvozek a nejlepší řízení mezi hot-hatchi. Je to motokára do běžného provozu, za jeho volantem se budete usmívat non-stop, hezky od ucha k uchu.

2. Mitsubishi Lancer Evolution VIII GSR

Všechno v něm hučí, duní, mlátí, ale na nekvalitní okresce uhání jako zfetovaný býk se smečkou hladových tygrů za zadkem. Je to tak mechanické auto s tak parádním podvozkem, že si status legendy zaslouží. Stačí pár úprav a je z něho závodní stroj na běžnou silnici.

1. Mercedes-Benz SL 55 AMG 615 hp R230

Nad prvním místem jsem přemýšlel nejkratší dobu, protože nic se letos nevyrovnalo tomuto monstru. Mercedes-Benz SL 55 AMG R230 upravený na 615 koní je tím autem, které bych si tento rok půjčil ještě jednou nejradši. Osmiválec s kompresorem jede jak praštěný, má husí kůži nahánějící zvuk, umí dělat bordel, lítat dveřmi napřed, ale i jet čistou stopu, no a k tomu všemu se dokáže proměnit v klasický Mercedes na dlouhé cesty. Jo, toto je moje číslo 1!

Finálová TOP 20, ze které jsem vybíral (v pořadí od nejlepšího) – Mercedes-Benz SL 63 AMG R230BMW M3 E90Ford Focus Mk1 RS 300+ hpChevrolet Corvette C7 Stingray ConvertibleFord Mustang 5.0 GT Convertible faceliftDodge Challenger SRT 392Mercedes-Benz S 55 AMG W220Seat Leon ST Cupra 290Mazda 6 MPSMercedes-Benz CL 600 C215BMW Z4 3.0 E85Volkswagen Golf VII R APR Stage 2BMW 335i E92 450+ hpBMW 135i E82 450+ hpFord Focus Mk3 ST

5 nejhorších

5. Mercedes-Benz ML 420 CDI AMG styling package W164

Vedle 320 CDI a 500 nedává smysl. V reálném světě nijak zázračně nejede, žere jako benzinový osmiválec a spolehlivosti taky moc nepobral. ML je fajn, ale s motory zmíněnými v první větě.

4. Peugeot 508 GT

Není to nejpohodlnější, nejřidičtější, nejpraktičtější, ale ani nejrychlejší auto z kategorie. Vlastně je ve všem docela podprůměrné, ve slabší polovině střední třídy.

3. Opel Insignia OPC Unlimited

Vrže, propouští rázy do karoserie, není v něm moc místa, když se člověk podívá na ty velké vnější rozměry, v zatáčkách se chová těžkopádně kvůli nepochopitelně vysoké hmotnosti. Rychlý podvozek už to nezachrání. Mezi rivaly se ztrácí.

2. Opel Zafira OPC

Opel Zafira je dobrým rodinným MPV, ale ve sportovní verzi OPC nedává smysl. Nepůsobí zábavně, ale přehnaně agresivně, nemá výhody kategorie MPV, chybí mu hlavně pohodlí, je to fakt hodně nekomfortní auto. A že jde o jedno z nejrychlejších MPV? No a co, to už radši Mercedes-Benz B 200 Turbo, R 500 nebo Ford S-Max 2.5 Turbo.

1. Chrysler Crossfire 3.2 V6

Králem „krámů“ se stává Chrysler Crossfire 3.2 V6. Sice vypadá exoticky a na tuto kategorii je překvapivě pohodlný, ale zbytek je tragický. Jeho podvozek při rychlé jízdě nefunguje, řízení je hrozné a interiér vypadá jako špatně poskládaná hračka z Kinder vajíčka.

Auta, která se do nejhorší TOP 5 nedostala – Opel Insignia 2.8 Turbo (podobné problémy jako OPC), Škoda Fabia III Edition R5 (jezdí dobře, ale mohla být sportovnější nebo levnější), BMW 320i E93 Cabrio (fajn auto s šestiválcem, ale s tímto motorem mě štvalo), Alfa Romeo Brera 2.2 JTS (když vybíráte srdcem, možná u něho zakotvíte, ale srdce vás potáhne k šestiválci)