X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Zajímavosti > Zábava > Ayrton Senna - Příběh muže, který závodům obětoval všechno

Ayrton Senna - Příběh muže, který závodům obětoval všechno

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Zábava   |   01.05.2019   |   Autor: Adam Václavek


1. květen je dnem, kdy skončila nejen kariéra, ale i bohatý život slavného závodního jezdce Formule 1 jménem Ayrton Senna. Většinou se těmto smutným výročím vyhýbám a moc o tom nepíšu, jelikož mnohdy jde o lidi, kterým jsem nefandil nebo je nesledoval, takže i když je to smutné, nechává mě to chladným. Nicméně Ayrton Senna je můj oblíbený závodní jezdec. Miluji videa, kdy doslova letí Monakem v monstrózním McLarenu a tu bestii krotí pouze jednou rukou na volantu. Líbí se mi celý jeho příběh, proto bych rád shrnul pár nejdůležitějších a nejzajímavějších informací z jeho pestrého života.

Narodil se 21. března 1960 v São Paulu a na motokárách jezdil už od 4 let. První závod ho čekal ve 13 letech a už 1. června 1973 přišlo první vítězství. O 4 roky později přišel titul motokárového mistra Jižní Ameriky, avšak na světový titul nikdy nedosáhl. S rokem 1981 se přestěhoval do Anglie a získal titul v britské formuli Ford 1600. Další sezónu mu šéf stáje McLaren Ron Dennis nabídl startovat Formuli 1, avšak Senna odmítl. Debut v královně motorsportu přišel až v roce 1984, a to s týmem Toleman a jejich vozem TG183B na velké ceně Brazílie v Rio de Janeiru. Mluvit se o něm začalo až po velké ceně Monaka, kde za prudkého deště postupoval z 13. místa až na 2., když se dotahoval na slavného Alaina Prosta, závod byl přerušen. V této sezóně se umístil na 9. místě.

V roce 1985 přestoupil ke stáji Lotus, která disponovala velice dobrým strojem 97T. V této sezóně přišla první vítězství a výsledkem bylo 4. místo celkově. Další rok s Lotusem byl ještě úspěšnější, co se samotných závodů týče, ale nakonec skončil na stejném 4. místě. Rok 1987 byl velice zajímavý a o 1. místo bojoval s vozy Williams, na nichž jezdili známí jezdci Piquet a Mansell. Na GP Australia byl však diskvalifikovaný kvůli širokým brzdovým bubnům a skončil na 3. místě.
 

Smlouva s Lotusem vypršela, takže se v roce 1988 přidává k McLarenu a stává se stájovým kolegou Alaina Prosta. Po dlouhých bojích nakonec Senna zvítězil a poprvé se stal šampionem dané sezóny. Nicméně v další sezóně se Prost nedal a Sennu nechal na 2. místě. V roce 1990 Prost přesedlal na Ferrari, takže vše pokračovalo bitvou stájí, v níž nakonec zvítězil Senna na McLarenu a Prost na Ferrari skončil druhý. Sennovi totiž stačilo, aby Prost nedokončil závod v Japonsku, hned v první zatáčce nabourali a šampion byl na světě. Následující rok se Prostovi nedaří, takže končí na 5. příčce, na 2. je Mansell na Williamsu, Senna zase vyhrává a stává se šampionem.

V roce 1992 už McLaren nedokázal držet krok s Williamsem a Senna tak končí na 4. příčce. O rok později získává titul Prost a Senna dojíždí na 2. místě za ním. Nakonec se rozhoduje, že v roce 1994 přestoupí do stáje Williams. Té se však přestalo dařit a Senna už nedokázal vyhrát žádnou velkou cenu. Osudným se mu stal okruh Imola (velká cena San Marina), kde 1.5.1994 vyjel z trati a na místě zemřel. Tento závod je popisován jako nejčernější historie, protože už při kvalifikaci zemřel jezdec Rolanda Ratzenbergera a proběhlo několik dalších nehod, což završila smrt Ayrtona Senna přímo v závodě.

Ayrton Senna je považován za jednoho z nejtalentovanějších závodních jezdců všech dob, což řekl i sám král Michael Schumacher, ale i Alonso, Massa, Barrichello, Häkkinen a ostatní hvězdy.  Taky je to vidět na počtu získaných pole position, protože jich měl 65 (1. Hamilton 79 a 2. Schumacher 68). Zajímavé je, že částečně stojí za zrodem legendární Hondy NSX, u které pomáhal s vývojem. Zároveň se mi líbil moment, kdy zastavil v závodě, vyskočil ze svého McLarenu a utíkal na pomoc jinému jezdci, který zrovna boural (nevzpomínám si, v jakém závodě to bylo). Po jeho smrti se konal doslova gigantický pohřeb, kdy celá jeho země brečela, protože byl jejich hrdinou, nejúspěšnějším z nich. Za zmínku stojí i jeho dobrosrdečnost, kdy daroval miliony na dobročinné účely ve svojí zemi. Ale už stačilo řečí, protože bych mohl psát do nekonečna, radši se podívejte na video výše, kde ukazuje svoje dokonalé řidičské umění.

 

 

 
 
Nejlepší hot-hatche, jaké jsem řídil
Nabroušené nákupní tašky, ze kterých se mi nechtělo vysedat.
7 nejlepších aut, jaká jsem řídil v roce 2019
Od pár set tisíc k pěti milionům.
Příběh legendy - Porsche 956
Jedno z nejznámějších závodních aut všech dob, které si zaslouží úctu.
V jakých sportovních autech se nejčastěji umírá?
Dá se říct, že to jsou takoví ovdovovači.
6 sériových kombi, které jedou přes 300 km/h
Tyto kombíky umí potrápit i opravdové supersporty.
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved