X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Hromadný test - Porsche 911 GTS 991, Boxster 981 a Panamera GTS 970

Hromadný test - Porsche 911 GTS 991, Boxster 981 a Panamera GTS 970

 
 " alt="">  " alt="">
Srovnávací testy   |   10.03.2019   |   Autor: Adam Václavek / Foto: Lukáš Suchý


Nejznámějším autem na světě je pravděpodobně Porsche 911, stroj, kvůli kterému má tato značka tolik skalních fanoušků. Ti se k 911 modlí a uznávají jako nejlepší sportovní auto planety. Jenže vše ostatní, co vyjede s továrny, se jim nepozdává. Třeba Panamera rozděluje populaci na dva tábory, jedni ji milují, druzí nenávidí, stejně na tom je i Boxster. Proto jsem se rozhodl udělat tento článek, aby se konečně rozseklo, jestli dává smysl pouze jedno Porsche, případně umí-li okouzlit i zbytek rodiny, který má automobilce především vydělávat peníze. Přivítejte zde měřítko - 911 GTS 991 a dva "bastardy" - Boxster 981 a Panamera GTS.

Porsche 911 netřeba představovat. S každou generací přichází designová evoluce, přičemž verze GTS vše okořeňuje o pár dravějších detailů. Díky tomu jde o krásně propracovaný a decentně agresivní sporťák. Boxster vedle vypadá štíhle a sexy, nelze mu nic vytknout. To se však nedá říct o Panameře, která si hraje na drsňáka, ale má příliš "tlustý" zadek.

Všechny kousky poskytují dokonalou pozici za volantem, skvělá sedadla a ve světě sportovních aut solidní zpracování i kvalitní materiály. Z pohledu řidiče, který zrovna prolétá okresku, si v nich nemůžete stěžovat na nic. Výtka putuje akorát k přehnanému množství tlačítek na středovém panelu a nepříliš povedenému informačnímu systému. Zatímco 911 vás sportovně obklopí a Boxster nabídne nekonečno místa nad hlavou, tak Panamera se pyšní množstvím prostoru vpředu, vzadu a ani kufr není k zahození.

Test - Porsche 911 Carrera 996

 

Máme tady tři různé motory na třech odlišných místech. Plochý šestiválec v 911 má objem  3.8 litru, 430 koní, 441 Nm a je umístěný vzadu. Vše posílá na zadní kola přes sedmistupňový automat. Menší bráška disponuje uprostřed uloženým šestiválcem boxer 2.7 litru, jenž zadní kola zásobuje hodnotami 265 koní a 281 Nm, samozřejmě taky přes dvouspojkový automat se sedmi stupni. 430 koní a 521 Nm v Panameře má na starosti vpředu zabydlený 4.8 V8, převodovka je stejná, ale poháněna jsou všechny čtyři kola.

Kolona této rodiny Porsche se řítí směr klikaté okresky na Berounsku, to znamená, že prvně musí projet celou Prahu a následně si to rozdat s nekvalitní českou dálnicí. V nejlepším světle se ukazuje jednoznačně Panamera, která zde hravě dýchá na záda svým GT rivalům, tím je třeba Mercedes-Benz CLS 63 AMG. Posádku hýčká komfortní adaptivní podvozek a kvalitní odhlučnění. Vůbec by mi nevadilo usednout za volant a vystoupit až někde na jihu Itálie. Kupodivu špatně na tom není ani sportovněji střižená dvojice, jízda s nimi je sice tužší a hlučnější, ale nikoliv otravná, srovnám-li to s jinými sportovními auty, jakými jsou například Renault Mégane R.S. nebo BMW Z4.

Před námi se klikatí okreska, na jejímž začátku jsou dlouhé rovinky a táhlé zatáčky, ke konci stoupání v podobě prudkých serpentin. Všichni zarážíme pedál plynu do podlahy a vyrážíme pekelným tempem kupředu. 911 a Panamera nechávají Boxster v prachu za sebou a do 100 km/h jedou bok po boku. Poté se 911 díky nižší hmotnosti (1520 proti 1920 kilogramům) začíná vzdalovat a svůj náskok zvyšuje nejen v přímce, ale i na brzdách (jsou k neutahání) a v zatáčkách. Člověk se za volantem musí soustředit a být na pozoru, protože na limitu umí hodně kousat. To je slast panečku. Strmé řízení přenáší informace od předních kol, podvozek absolutně nezná nedotáčivost a s trochou odvahy lze na každém výjezdu pohodit zadkem (máte-li opravdu velké koule, není problém okouzlovat okolí působivými drifty). 911 GTS má jeden z nejlépe fungujících podvozků, jaký jsem na zakroucené silnici zažil, jde o ukázkově vyvážený stroj. A to není všechno, protože boxer vzadu je doslova chuťovka. Dynamiky poskytuje tak akorát, má husí kůži nahánějící, řízný zvuk a po otáčkách jde jako gepard po antilopě. Na pokyny plynu reaguje bleskurychle a snad nikdo ho nemůže nemilovat. Skvěle mu sekunduje dvouspojková převodovka, která ho nechá klepat o omezovač a stupně mění doslova okamžitě.

Test - Mercedes-AMG GT R

 

Přesedám do Panamery a mám strach, že si budu připadat málo jako v Porsche. Sedím o něco výš a staženými okny dovnitř proniká hrubé bublání osmiválce, to se s přívalem otáček mění v uprskané vytí, což je nezdravě návykové. Atmosférické V8 jsou prostě pohádka z každého pohledu. Na suchu šlo sice o pomalejší auto, ale jakoby mi počasí přálo, začíná pršet. Pokračujeme dál, první jede 911, já v Panameře druhý a za mnou se snaží držet Boxster. Světe div se, to ostré kupé mi nemůže ujet! V každé zatáčce mu nebezpečně ujíždí zadek a já ho tlačím před sebou, až ho v jednom širokém výjezdu ze zatáčky předjíždím a nechávám v dešťovém spreji z mých zadních kol. Tady se plně projevuje výhoda kvalitní čtyřkolky, díky které může být rychlý i naprostý trouba. Řízení není tak tuhé a strmé jako v 911, ale pořád poskytuje dostatek zpětné vazby a auto ho poslouchá na slovo. Přežene-li člověk nájezd, přijde lehká nedotáčivost, kterou lze potlačit hrubým přidáním plynu, výsledkem je sklouznutí zadku a utáhnutí stopy. Na to, že má skoro 2 tuny, jde o velmi obratného a zábavného společníka, který umí vykouzlit úsměv na tváři.

Posledním pánem na holení je Boxster. Sedí se tak nízko, že zadkem brousím asfalt, po Panameře si připadám jako v motokáře. Schválně jsem si ho nechával jako poslední, protože nás čeká úsek plný serpentin a já se vsadím, že ti dva cvalíci mi v nich neujedou. A taky se tak stalo. Tam, kde je 911 příliš agresivní a Panamera těžkopádná, se Boxster předvádí v tom nejlepším světle. On nejede, ale tancuje, na úzkých silničkách lemovaných skalami je jako baletka, bleskurychle se protancuje až k cíli. Díky motoru uprostřed a tím pádem nejlepšímu vyvážení, se nejdéle chová neutrálně a ideální stopy se drží jako dítě svojí první hračky. Střecha dole rychlost pocitově ještě zveličuje, takže o pomalé auto rozhodně nejde. Řízení je upovídané, brzdy se dobře dávkují a podvozku se kritika vyhýbá obloukem. Motor má chuť po otáčkách a rychlé reakce, jasně, že by mu slušelo pár koní navíc, ale ani tak nijak nestrádá. Dvouspojka řadí skvěle jako ve všech testovaných, ale tady by mi více vyhovoval manuál (může ho mít, stejně jako 911 GTS).

Porsche 911 GTS 991 je prostě slast a dávám mu 9 z 10 hvězdiček. Kvůli němu tu ale nejsme, chtěli jsme totiž zjistit, jestli jsou bráchové Boxster a Panamera GTS opravdovými Porsche. Jak už jste asi pochopili z odstavců výše, tak ano, jsou. Člověk si v nich sice nepřipadá jako v čisté 911, ale pořád tam to nepopsatelné kouzlo je. Porsche Boxster 981 je ideálem pro někoho, kdo nepotřebuje závodit na semaforech a chce si užívat pravý sporťák s větrem ve vlasech, navíc za přijatelnější peníze. Porsche Panamera GTS 970 je výtečným společníkem na dlouhé cesty, který se na okreskách umí proměnit v zábavnou a velice rychlou hračku. Dávám jim po 8 hvězdičkách.

Test – Chevrolet Corvette C7 Stingray Convertible

 

Auto Porsche 911 GTS 991 Porsche Boxster 987 Porsche Panamera GTS 970
Motor 3800 ccm H6 2706 ccm H6 4806 ccm V8
Výkon 430 koní při 7500 ot./min. 265 koní při 6700 ot./min. 430 koní při 6700 ot./min.
Točivý moment 441 Nm při 5750 ot./min. 281 Nm při 4500-6500 ot./min. 521 Nm při 3500 ot./min.
Převodovka 7-st. automatická 7-st. automatická 7-st. automatická
Pohon RWD RWD AWD
Hmotnost 1520 kilogramů 1345 kilogramů 1920 kilogramů
0-100 km/h 4 sekundy 5.5 sekundy 4.5 sekundy
Maximální rychlost 304 km/h 262 km/h 288 km/h
Průměrná spotřeba 13 litrů 11 litrů 13 litrů
Objem kufru 125 litrů 280 litrů 445 litrů

 
​​​
 

 

 
​​​
 
​​​

 
 
Test - Jaguar F-Type R Coupe
Vypadá to, že bude dokonalý, ale je tomu vážně tak,
Srovnávací test - Renault Megane R.S. 250 Cup vs Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Auto, které jsem si chtěl koupit a auto, které jsem si koupil.
Srovnávací test - Renault Megane R.S. Trophy vs Lotus Elise Sport 220
Hot-hatch aneb důvod, proč existuje stále méně klasických sporťáků.
Test - Ferrari 458 Spider
Nejlepší sportovní auto, jaké jsem řídil?
Test - Dodge Charger SRT HellCat
Povoz samotného lucifera.
Test – Škoda Superb Scout a Kodiaq L&K (2.0 TDI 140 kW, DSG, 4x4)
Dvě prostorné, vybavené, komfortní a schopné Škodovky za podobné peníze. Která je lepší?
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved