X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Mezigenerační test - Ford Fiesta ST 1.6 Turbo a Ford Fiesta ST 2.0

Mezigenerační test - Ford Fiesta ST 1.6 Turbo a Ford Fiesta ST 2.0

 
 " alt="">  " alt="">
Srovnávací testy   |   20.01.2018


První hot-hatche byly malé a měly atmosférické motory, což zaručovalo vysokou dávku zábavy. V této kategorii se ještě donedávna využíval stejný postup - nízká hmotnost a atmosférický motor, díky čemuž měly tyto splašené nákupní tašky retro nádech. Jenže pár let zpět se i v tomto segmentu začalo v honbě za vyšším výkonem a nižší spotřebou objevovat přeplňování. Ford Fiesta patří mezi nejznámější zástupce ostrých hatchbacků, tak jsme se rozhodli proti sobě postavit poslední atmosférickou a první přeplňovanou verzi.

Starší Fiesta je jednoduchá, nemá žádné agresivní doplňky, křídla nebo difuzory. Takže snadno splyne s davem. Ta novější křičí do světa. Mohutná a naštvaná maska vyhání ze silnice prémiové sedany, světla působí dynamickým dojmem a vzadu je křídlo i difuzor.

Uvnitř mladší Fiesta působí až moc naplněně, je zde hodně tlačítek, spousta záhybů a na ergonomii je potřeba si zvyknout. Pochvalu si naopak zaslouží nízký posed, který je přesným opakem tomu ve starším kousku, kde se sedí poměrně vysoko. Na druhou stranu je interiér mnohem jednodušší a tím pádem působí vzdušněji.

Mezigenerační test - Ford Focus ST170 a Ford Focus ST 2.0 EcoBoost

 

Na atmosférické stádo je potřeba umět přesně podřazovat a čekat. Nástup výkonu je lineární a s rostoucími otáčkami hezky graduje, což doprovází příjemný zvuk motoru. Na výjezdu ze zatáček je potřeba držet vyšší otáčky, potom je to malý rychlík. Reakce na plynový pedál jsou dobré, ale u atmosférického motoru bych to čekal ještě o něco lepší. Zpřevodování je krátké, což je výhoda při svižné jízdě, ale nevýhoda třeba na dálnicích.

Ačkoliv samotný výkon na papíře tak výrazně rozdílný není, v reálném světě nemá dvoulitr žádnou šanci a jedna-šestka mu doslova uletí za všech okolností. Motor má hrubý zvuk, který se vrývá pod kůži, s chutí jde po otáčkách a táhne jako zběsilý. Reakce na plyn jsou překvapivě podobně rychlé.
 

 

Čekal jsem, že starší Fiesta bude mít tužší a komunikativnější řízení, tvrdší spojku a bude míň pohodlná, ale mýlil jsem se. Řízení jde zlehka, spojka má delší chod a jízda je v rámci mezí komfortní. Kulisa řazení je přesná a podvozek drží jako přibitý. Ačkoliv se mírně naklání, tak stopu drží znamenitě a nedotáčivost v podstatě neexistuje. V zatáčkách není problém pohodit zadkem lehkým ťuknutím do brzdy nebo výrazným ubráním plynu, což je zábava!

Novější verze má tuhé řízení, krátkou spojku, sportovní kulisu řazení, tvrdé brzdy a nekompromisní podvozek. Zprvu kvůli tomuto tužšímu naladění působí těžkopádněji, ale není tomu tak. Řízení je rychlé a poskytuje dostatek zpětné vazby, podvozek je hravý a do toho ten motor... Nedotáčivost nepřichází ani při extrémně rychlé jízdě a podvozkáři zaslouží potlesk. Je to skvěle vyvážené auto.

Na okresce novější Fiesta tu starou překoná ve všech ohledech, je rychlejší i zábavnější. Jenže při denním soužití se neřídí tak snadno jako starší kousek. Navíc točení atmosférického motoru, neposedná záď, nižší hmotnost... To má taky něco do sebe, kouzlo zakladatelů této kategorie. Ford Fiesta ST 2.0 si zaslouží 7 hvězdiček, ST 1.6 Turbo o jednu víc.

Za propůjčení vozu děkujeme společnosti Auto ESA.
 

 

 Technické parametry

Auto

Ford Fiesta ST 1.6 T

Ford Fiesta ST 2.0

Motor

1798 ccm L4 Turbo

1999 ccm L4

Výkon

180 koní při 5700 ot./min.

150 koní při 6000 ot./min.

Točivý moment

240 Nm při 1600-5000 ot./min.

190 Nm při 4500 ot./min.

Převodovka

6-st. manuální

5-st. manuální

Pohon

FWD

FWD

Hmotnost

1163 kilogramů

1137 kilogramů

0-100 km/h

6.9 sekundy

8.4 sekundy

Maximální rychlost

220 km/h

208 km/h

Průměrná spotřeba

9 litrů

8 litrů

Objem kufru

292 litrů

283 litrů

 

 

 

 

 
 
Test – Škoda Superb Scout a Kodiaq L&K (2.0 TDI 140 kW, DSG, 4x4)
Dvě prostorné, vybavené, komfortní a schopné Škodovky za podobné peníze. Která je lepší?
Test - Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Vyšší výkon, lepší brzdy, samosvor a mnoho dalšího, to je moje nové daily.
Test – Fiat 500 Abarth (200+ koní)
Série mě příliš nezaujala, změní něco větší stádo koní a lepší brzdy?
Test – Škoda Octavia RS 230 + bonus
Parádní rodinné auto pro tátu závodníka, ale má jeden závažný problém.
Test – Nissan Juke Nismo 4x4
Nejzbytečnější auto na světě?
Test – Peugeot 205 CTI
GTI bez střechy? Vypadá tak, ale je to úplně něco jiného.
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved