Byla doba, kdy jsem hot-hatche neměl rád. Připadaly mi méně zábavné než ostré zadokolky a na denní jezdění až příliš ostré. Výjimky samozřejmě byly, ale celkově jsem tuto kategorii nijak neobdivoval. Jenže čím víc jsem jich zkusil, tím víc jsem jim propadával. To, že automobilka vezme auto pro maminy na mateřské a postaví z něho naprostou šílenost, je paráda. V mnoha případech stvoří něco, co na běžné okresce nemá konkurenci. Mým prvním „hot-hatchem“ byl Peugeot 106 1.4 Sport. Já vím, já vím… Není to hot-hatch laugh. Jenže s tím autem byla taková p*del, pomalé rozhodně nebylo, praktičností umělo překvapit a náklady byly menší než u bicyklu. Sakra, jak já jsem ho měl rád. Následoval Ford Focus ST170. Auto se skvělým řízením, podvozkem a za přijatelné peníze. Poté přišel Ford Fiesta ST180 Pumaspeed, jehož příběh si můžete přečíst v samostatném testu nebo u porovnání s Meganem R.S. 250 Cup, který jsem měl ve výběru taky. V té době mě napadlo udělat hot-hatch skupinu na facebooku, která se kupodivu rozjela tak, že jsem díky ní našel spoustu nových kamarádů. A tak si říkám, že bych mohl dát dohromady nejlepší hot-hatche, jaké jsem řídil. Osedlal jsem jich už přes 70, některé vícekrát, tak je z čeho vybírat. Později se možná pustím do článku s názvem – Nejhorší hot-hatche, jaké jsem řídil. Ale u toho se bojím, že mě někdo ze skupiny umučí k smrti… laugh

Ford Focus RS Edition Mk3

Poslední generace Fordu Focus si mě získala tím, jak senzačně funguje na okresce. Především teda ve verzi Edition, která má samosvorný diferenciál mezi předními koly. Při průjezdu zatáčkou se čumák stáčí k apexu a zadek decentně utahuje stopu. Člověk si v něm připadá jako v rally autě. Rychlost je dechberoucí, což platí i o pocitu za volantem. Oproti ostatním moderním autům se musí řídit a jízdu si lze užívat plnými doušky. Do toho skvěle vypadá a má parádní zvuk. Jo, to auto mě baví a nebojím se o něm říct, že je dost možná tím nejlepším hot-hatchem, jaký jsem řídil. Test si můžete přečíst ZDE.

Renault Mégane R.S. 250/265 Cup

Tento Frantík je mezi hot-hatchi něco jako Porsche 911 GT3 mezi sportovními auty. Skvělé a nekompromisní náčiní, které se nejvíce hodí na Nurburgring a jiné okruhy. Miluji jeho sametově čisté řízení, točivý motor klepající o omezovač, tvrdá Recara a pekelně rychlý podvozek, jenž umí být i pěkně rozevlátý. Navíc mám rád auta, která trestají chyby a koušou, což tento kousek splňuje na jedničku. Auto, po kterém jsem od první jízdy toužil. Test si můžete přečíst ZDE.

Ford Focus RS Mk1

Legenda, víc asi ani dodávat nemusím. Fenomenální řízení, podvozek, motor… No a co, že se v něm sedí jako na záchodě. To auto má neskutečné kouzlo a charisma. Je to divoká svině, ještě když se lehce upraví. Nenajdete v něm nenajdete ani ESP, vše je pouze o propojení stroje a řidiče, což musí každý benzinový nadšenec milovat. Momentálně už jde o vyhledávanou raritu a v sériové podobě cenný sběratelský kousek. Test si můžete přečíst ZDE.

Honda Civic Type-R 10G

Pokud jsem Megoše přirovnával k 911 GT3, tak tento Japonec je mezi hot-hatchi něco jako 911 Turbo mezi sportovními auty. Kromě mezigalaktické rychlosti na okreskách a okruzích totiž umí nabídnout i klid, komfort a praktičnost, čímž mnohé rivaly doslova deklasuje. Je to brutálně rychlá střela. Umí pobavit a bez problému v ní přežijete cestu na dovolenou. Navíc vypadá jako z komiksu, žeru tady ty ujeté nesmysly.

BMW M140i

Oturbený řadový šestiválec s možností pohonu zadních kol a manuální převodovky, v hatchbacku!!! Nenapadá mě více jedinečný hot-hatch. Jen škoda, že nemá samosvorný diferenciál, ale to se dá za pár desítek tisíc napravit. Hatchback, který umí lítat bokem s kouřem od pneumatik a zvukem napodobuje plnotučné sporťáky. Navíc jde o pohodlné, tiché a vybavené auto. Potěší v každé situaci. Se skvělým automatem a pohonem všech kol umí být rychlé za jakýchkoliv podmínek a s klidem v něm přečkáte i hodinové poskakování v koloně. Ale stejně bych šel do první zmíněné konfigurace. Test si můžete přečíst ZDE.

Ford Fiesta ST180 Pumaspeed

A jelikož jde čistě o můj subjektivní žebříček, musím zde zařadit i své aktuální auto. Zasvorovanou nákupní tašku pro holky se zvýšeným výkonem, lepšími brzdami, výfukem a mnohým dalším. Na okruhu a dálnicích sice velkým hot-hatchům většinou stačit nebude (k tomu by byl potřeba software Stage 2, nad kterým uvažuju), ale při společných projížďkách jsem na klikatých okreskách zatím nenarazil na hot-hatch, který by mi ujížděl. Motor má agresivní projev, zadek rád lítá do strany a celkově jde o poměrně živelné auto. Kdyby šlo čistě o jízdní vlastnosti, asi bych sem svoje auto „namyšleně“ necpal, ale v kombinaci s nenáročností provozu ho sem dát musím. Nic nežere, díly jsou dostupné, pneumatiky stojí taky pakatel a pojistka jakbysmet. Test si můžete přečíst ZDE.

Renault Clio R.S. 2.0 III

Není rychlý, má hrozný interiér a pozice za volantem je vyloženě špatná. I tak však jde o absolutní špičku mezi ostrými předokolkami. Řízení je slastné, reakce na motor ukrutně rychlé, motor samotný točivý a hutný, podvozek motokárově jistý. Pokud chcete něco na pilování čisté stopy. Něco, co budete tlačit na absolutní hranu, aniž byste se při tom zabili. Něco, co vám dá totální řidičský požitek. Rozhodně byste měli hodit předsudky stranou a vyzkoušet tuto cool hračku. V Kinder vajíčku nic lepšího nenajdete. Test si můžete přečíst ZDE.

Seat Leon Cupra 300 APR Stage II

Pravděpodobně jde o nejrychlejší hot-hatch, za jehož volant jsem měl čest usednout. Už standardní Cupru mám rád. Snadno se řídí, je rychlá, má skvělý motor, jistý podvozek, poskytuje dostatek praktičnosti i komfortu. O trochu radši mám však kombík, protože umí být rozevlátější. Jenže toto auto je úplně jiný level. Má překopaný podvozek, brzdy, výfuk… Dokonce se zašlo tak daleko, že přibyly různé výztuhy a podobně. Čím však uchvátí, je dynamika v přímce. Pod kapotou je 410 koňový dynamit. Alfu Romeo Giulia Quadrifoglio nebo Audi RS4 nechá za sebou, bez problému si poradí i s různými Carrerami a jinými sporťáky. A to mě baví. Máte na první pohled obyčejný, trochu vymazlený hatch-back, který dokáže spráskat téměř cokoliv. I když řidičský feeling tam moc není. Test si můžete přečíst ZDE.