X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Zajímavosti > Zábava > Příběh legendy - Porsche 956

Příběh legendy - Porsche 956

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Zábava   |   08.06.2019   |   Autor: Jiří Urban


Le Mans a Porsche. Myslím, že toto spojení lze označit jako jedno z nejsilnějších v celém motorsportu. Není se čemu divit, vždyť Porsche vyhrálo francouzskou čtyřiadvacetihodinovku celkem osmnáctkrát, což z něj dělá nejúspěšnější automobilku všech dob v tomto závodě. Čtyřmi tituly přispěl i model 956, jedno z nejlepších závodních aut historie.

Vývoj této bestie začal projektem v roce 1981. Cíl byl jasný: postavit nekompromisní auto pro nově založenou skupinu C, které důstojně nahradí starší 936 ze skupiny 6. První prototypy začaly jezdit v lednu 1982, přičemž testy probíhaly na soukromé trati Porsche.

Základem 956ky je hliníkový monokok, který byl pro automobilku premiérou a umožnil dosáhnout velmi nízké hmotnosti 800 kg, což představovalo hmotnostní minimum pro skupinu C. Motor byl již odzkoušený plochý šestiválec z modelu 936. Přeplňování dvěma turbodmychadly umožnilo z objemu 2.65 litru dostat až 635 koní při 8200 ot./min. Zajímavé je, že tento motor Porsche původně vyvinulo pro vozy Indycar. Propojen byl s pětistupňovou manuální převodovkou, experimentovalo se ovšem i s dvouspojkovými převodovkami, které se ale ve větším množství dostaly až do nástupce 962 a o mnoho let později i do sériových vozů.

Příběh legendy – Porsche Carrera GT

 

Nicméně čistý výkon motoru nebyl hlavní revolucí u 956. Tou byla totiž aerodynamika. Zadní vinuté pružiny s tlumiči byly ukotveny nad převodovkou pro kvůli lepšímu proudění vzduchu. Skupina C nařizovala, že podlaha mezi nápravami musí být plochá, nikde ovšem nebylo psáno, co se může použít za zadní nápravou, což vedlo k použití difuzorů. Výsledkem bylo auto, které jako první Porsche vytvářelo větší přítlak, než byla samotná hmotnost vozu. Hodnota přítlaku byla zároveň třikrát vyšší než u legendárního modelu 917. 956ka přišla se dvěma designy zadního křídla – pro okruhy jako Le Mans bylo použito menší křídlo s nižším odporem, které na dlouhé rovince Mulsanne umožnilo dosáhnout maximální rychlosti až 362 km/h. Pro většinu závodů ovšem bylo použito větší křídlo poskytující vyšší přítlak.

Závodní premiérou byla šestihodinovka v Silverstone a výkony vozu byly doslova drtivé. Až na to, že závod nevyhrál. V kvalifikaci Derek Bell zajel čas 1:15,3, což bylo zhruba o 6 sekund rychlejší než konkurenční Lancia ze skupiny 6. Porsche ovšem zapomnělo změřit spotřebu paliva a posádka musela během závodu kroužit s časy kolem 1:21. Bell sám tvrdí, že to pro něj byl nejhorší závod a že musel jezdit stále na pětku, výjimečně na čtyřku (např. v šikanách). Ještě ten rok ale stejná posádka ovládla 24 hodin Le Mans, dokonce způsobem 1-2-3. Zvítězit se jim povedlo i v následujících 3 ročnících Le Mans a v mnoha dalších závodech jako například 1000 km Monza, 1000 km Brands Hatch, 1000 km Fuji, 1000 km Spa a v mnoha dalších. Nemá smysl vypisovat všechny, stačí jen podotknout, že moc úspěšnějších závodních aut nebylo. Za zmínku určitě stojí rekord na Nürburgringu, který zajel v roce 1983 Stefan Bellof a byl překonán až v roce 2018. Okruh zvládl za 6:11.13, průměrná rychlost činí 202 km/h. Vše ještě doplnil nejrychlejším kolem ze závodu s hodnotou 6:25.91.

Ovšem ne vše na modelu 956 bylo pozitivní. Vzpomíná se na něho i ve zlém, a to právě kvůli smrti Bellofa, který měl v roce 1985 kolizi ve Spa s Jackym Ickxem, ten řídil novější model 962. Tato nehoda vedla k přezbrojení na novější model 962, hlavně kvůli bezpečnosti.

I přes tento smutný moment nelze pochybovat, že 956 je legenda a navždy jí zůstane. Tehdy se závodilo jinak a i přesto, že auta byla celkově mnohem nebezpečnější.

Příběh legendy - Lamborghini Miura

 

 

 
 
Nejlepší hot-hatche, jaké jsem řídil
Nabroušené nákupní tašky, ze kterých se mi nechtělo vysedat.
7 nejlepších aut, jaká jsem řídil v roce 2019
Od pár set tisíc k pěti milionům.
V jakých sportovních autech se nejčastěji umírá?
Dá se říct, že to jsou takoví ovdovovači.
6 sériových kombi, které jedou přes 300 km/h
Tyto kombíky umí potrápit i opravdové supersporty.
Ayrton Senna - Příběh muže, který závodům obětoval všechno
Legenda, hrdina svojí země a jeden z nejlepších řidičů všech dob.
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved