Minule jsem tady měl dvě auta, BMW 325i Touring E91 a Škoda Octavia II RS 2.0 TSI Kombi. Jsou totiž ze stejných let, nabízí obdobné výkony, rozměry a stojí podobné peníze. Poměrně jednoznačným vítězem se stal Bavorák, proto se teď Škodovka pokusí vrátit úder v odvetě. Na trhu ojetin si momentálně můžete pořídit BMW 320d F30, jenže za stejnou cenu máte i Škodu Octavia III RS 2.0 TDI. A na papíře je to ještě těsnější než minule, skoro stejná auta. Je zajímavé sledovat, jak prémiové vozy na ceně padají a Škodovky si naopak hodnotu drží, což znamená, že nižší střední třída se mísí s tou střední. Původní cena 320d byla okolo 890 tisíc, RS stálo zhruba o 250 tisíc míň (základní výbavy), dnes jsou obě za +/- 400 tisíc Kč. Otázkou zůstává: „Dokáže český sen obhájit cenovku v teritoriu BMW?“

U minulých modelů hrál design jednoznačně ve prospěch prémiové značky, ale tady už to platit nemusí. Trojková Octavia vypadá dospěle a dravě, vážně pohledné auto, které ukazuje, že v jednoduchosti je síla. BMW má naopak více záhybů, je promyšlenější, členitější. Tady budou hrát roli subjektivní dojmy každého jedince.

Uvnitř jsou to dva rozdílné světy, každý má své pro a proti. BMW potěší dokonalou pozicí za volantem a skvělým informačním systémem, ale základní sedala jsou bídná (chce to povedená sportsitze) a na prémiovou značku pokulhává kvalita materiálů, především některé plasty působí lacině. V RS se sedí výš, ale sedadla jsou velmi dobrá, což platí i o celkové prostornosti interiéru. Plasty jsou taky nižší úrovně, ale u Škodovky to člověka tak nemrzí. Ergonomie je výborná u obou.

Pod kapotou sídlí vznětové čtyřválce o objemu 2.0 litru s přeplňováním, které disponují totožným výkonem i točivým momentem – 135 kW a 380 Nm. Jenže v reálném světě se chovají velmi odlišně. Oba motory jsou na poměry traktoroidních nafťáků hezky kultivované. Překvapením je, že TDI není moc pozadu, co se odhlučnění a vibrací týče. Velmi příjemné jsou spotřeby, dá se jezdit za 7 litrů v průměru. 320d má lineární nástup výkonu a neumírá ani ve vyšších otáčkách, jen mírně zvolňuje tempo. Na turbodiesel slušně reaguje na plyn a ani turbodíra není moc velká. Za to TDI turbolag má, pořádně za to vezme ve 2000, jak by řekl TDI fanoušek: „Zarazí do sedadla.“ Dech mu dochází v nižších otáčkách než BMW, ale dynamika je úctyhodná. Celkově má agresivnější projev. V pružném zrychlení rivala z Mnichova poráží, když jedou vedle sebe a v 50 km/h se na to šlápne (na jakýkoliv rychlostní stupeň), tak RS vždy lehce ujíždí a 320d se nedotahuje ani ve vyšších rychlostech. Nevím, který z nich mi vyhovuje víc, každý si člověka získá něčím jiným.

K dispozici jsou automatické i manuální převodovky. U automatů prohrává DSG, Steptronic je prostě dokonalý, ale mezi manuály jednoznačně vítězí Škodovka, která má mnohem přívětivější kulisu řazení (ale blátivější spojku), délky převodů jsou podobné. BMW má tužší řízení a reaguje na něho rychleji, avšak už to není ten návykový požitek, který nabízí všechny předchozí generace, sice dobré, ale již nevyčnívá z davu. Brzdy se taky líp dávkují u 320d.

Podvozek BMW je dobře vyvážený a příjemně umí kombinovat pohodlí s jistotou, ale přijde mi, že postrádá něco z té nepopsatelné aury starších kousků, kterou měly všechny Trojky až po E90. Funguje podobně jako konkurenční produkty od Mercedesu (třída C) či Audi (A4), necítím tam tu výjimečnost z časů minulých. Ale pominu-li tento můj subjektivní “problém”, tak jde o velmi dobře jezdící auto. Při rychlé jízdě se chová dlouho neutrálně, posléze přijde mírná nedotáčivost, která se dá částečně potlačit přidáním plynu díky pohonu zadních kol. Škodovka solidně drží a na okresce je celkově o něco rychlejším strojem, ale taky nudnějším. Nedotáčivosti se vyhnout taktéž nedokáže, avšak ta přichází až při hodně vysokých rychlostech. Zatím fajn, ale problém nastává na rozbité silnici, když se člověk zklidní. RS je na naftové auto příliš tvrdé, teď budu citovat bývalého prezidenta Václava Klause, když mluvil o vládním Superbu: „Drncá to.“

Víte, BMW 320d F30 patří mezi nejlepší v kategorii svojí doby. Jde o povedený mainstream, což je z mého pohledu jeho chyba. Při jízdě s ním už si nepřipadáte jako v BMW, ale jako v obyčejném, dobře udělaném autě. Nedýchne na vás to kouzlo, které měly dřívější generace. To znamená, že běžného smrtelníka to vůbec nemusí zajímat a koupí si ho jako spotřební zboží, ale fanouška do aut to zamrzí a nejspíš se mu vyhne (neplatí pro ostřejší verze). 7 hvězdiček. Škoda Octavia III RS 2.0 TDI je solidní kousek, s třetí generací se posunula o velký krok vpřed. Nevyhovuje mi akorát tuhý podvozek, který mi k naftě nepasuje, a to je důvodem, proč ji nemám příliš v lásce (zlepšení je až u pozdějších kousků s příplatkovým adaptivním podvozkem). Nevadí-li vám tvrdší jízda, nevidím důvod, proč bych vám měl koupi rozmlouvat, já osobně bych volil běžnou verzi se stejným motorem, třeba L&K. Naftové RS si zaslouží 6 hvězdiček, takže sice prohrává, ale o menší kousek, než by se mohlo zdát. Ve výsledku je to vyrovnaný soupeř. Pamatujete si na film Rocky Balboa (2006)? Rocky (Škoda) toho Amíka (BMW) řezal hlava, nehlava, ale ve výsledku to na výhru nestačilo. Avšak smutný být nemusel, protože předvedl kvalitní výkon, stejné je to i v našem duelu.

Za propůjčení BMW 3 a Škoda Octavia děkujeme společnosti Auto ESA.

Auto:BMW 320d F30Škoda Octavia III RS 2.0 TDI
Motor:1995 ccm L4 Turbo1968 ccm L4 Turbo
Výkon:184 koní při 4000 ot./min.184 koní přii 4000 ot./min.
Točivý moment:380 Nm při 1750-2750 ot./min.380 Nm při 1750-3000 ot./min.
Převodovka:8-st. automatická/6-st. manuální6-st. automatická/manuální
Pohon:RWDFWD
Hmotnost:1505 kilogramů1470 kilogramů
0-100 km/h:7.5 sekundy8.1 sekundy
Maximální rychlost:235 km/h232 km/h
Průměrná spotřeba:7 litrů7 litrů
Objem kufru:480 litrů589 litrů