Seat Leon ST Cupra 280 minule snadno porazil Škodu Octavii III Kombi RS 2.0 TSI, byl tak dobrý, až jsem si začal říkat, že by mohlo jít o nejlepší ostrý kombík s pohonem předních kol. Ale aby to nebyla jen prázdná slova, čekají ho ještě dvě překážky. Tou první je působivý Ford Focus Mk3 Kombi ST, když přes něho dokáže projít, ve finále si to rozdá s Alfou Romeo 156 Sportwagon GTA.

Cupra se mi líbí, nicméně vedle ST vypadá mnohem obyčejněji, svoje svaly neukazuje, ale schovává v elegantním obleku. Naopak ST vyčnívá z davu, za což může ostře řezaná příď a středová koncovka výfuku.

Zpracování je fajn, ale ani jeden interiér není přehlídkou kvalitních materiálů a obyčejných plastů se najde docela dost, hlavně na středovém panelu. Cupra se pyšní prostornější kabinou a lepší ergonomií, naopak ST má přístupnější a použitelnější kufr, i když papírově neposkytuje takový objem. Mimo to disponuje výtečnými sedadly Recaro.

Důvodem, proč mám Kupráška rád, je každodenní použitelnost. Adaptivní podvozek bez problému žehlí většinu nerovností, lepší bych si dokázal představit akorát odhlučnění od podběhů. Jezdí se s ním jako s každým jiným autem, pohodář do všech situací. Přesednutí do ST znamená drncání a poskakování, celkově dává více najevo, že by raději žral okresku, než se ploužil městem.

Před námi se klikatí silnice, tak podřazuji a dávám ST pořádně napít. Volant se zmítá ze strany na stranu a auto agresivně upaluje kupředu. Tvrdý podvozek skvěle drží a v zatáčkách dovoluje opravdu hodně, navíc umí přenášet důležité informace přes sedadlo k řidiči. Motor má hlad po otáčkách, na spojku se musí silou, ale kulisa řazení by mu slušela kratší. Umíte-li správně přenést hmotnost a poté uberete plyn v zatáčce, není problém utahovat stopu lehkým sklouznutím zadku, ale pozor, někdy to přechází až v děsivé boky. Svižné řízení má příjemný odpor a cítíte v něm, co si můžete dovolit. Za největší mínus považuji absenci samosvorného diferenciálu, protože na nižší převodové stupně se chce stále protáčet jedno kolo, kvůli čemuž přichází otravná nedotáčivost.

Usedám za volant Cupry a nestačím se divit, ta koncernová spojka je doslova otřesná, připadám si, že levou nohou ťapkám v psím lejně. Ale jinak? Paráda. Auto se rychleji vrhá za řízením (není tak “komunikativní” jako u ST), kulisa řazení je přesnější a motor dravější. Nemá tak hutný zvuk (oba motory jsou vysavače), ale zabírá ve všech otáčkách, nepolevuje ani za hranicí 6000 otáček a mezi oturbenými čtyřválci má slušné reakce na plyn. Cupra sice vše maskuje, ale ve výsledku je mnohem rychlejší, a to nejen na rovinkách. I navzdory měkčímu podvozku dokonale drží stopu a díky samosvoru lze jít dřív po plynu a krásně trefit střed zatáčky. A kdo by si chtěl hrát, umí utahovat stopu a pohazovat zadkem stejně jako ST (stačí si jen správně najet). Při tom všem se stále chová příjemně a kultivovaně. Tento kombík je postrachem opravdových hot-hatchů a věřím, že na suchém asfaltu by s ním měli problém i velikáni Subaru WRX STI či Mitsubishi Lancer Evolution.

Pokud by šlo o třídveřové hatchbacky, nejspíš bych si vybral Focus ST s agresivnějším projevem. Ale tady jsme v kategorii ostrých kombíků, se kterými budete jezdit každý den do práce, na výlety s dětmi, k moři, na hory a k tomu občas zdoláte pořádnou okresku. A to je důvodem, proč s 9 z 10 hvězdiček vítězí Leon Cupra, poražený má o 1 míň.

Za propůjčení vozu Seat Leon děkuji Auto ESA.

Technické parametry

Auto: Seat Leon ST Cupra 280 Ford Focus Mk3 Kombi ST
Motor: 1984 ccm L4 Turbo 1999 ccm L4 Turbo
Výkon: 280 koní při 5600-6500 ot./min. 250 koní přii 5500 ot./min.
Točivý moment: 350 Nm při 1750-5600 ot./min. 360 Nm při 2000-4500 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální 6-st. manuální
Pohon: FWD FWD
Hmotnost: 1440 kilogramů 1437 kilogramů
0-100 km/h: 6.1 sekundy 6.5 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h 248 km/h
Průměrná spotřeba: 9 litrů 9-10 litrů
Objem kufru: 586 litrů 490 litrů