Když jsem testoval Ford Focus RS Edition, řekl jsem, že je to skoro závodní auto, pekelný stroj. A to stejné ze mě vypadlo i při testu Lotus Elise Cup 250. Zamyslím-li se nad tím, jsou to dva nejvíc hardcore stroje, jaké jsem letos osedlal. Proto se přímo nabízelo postavit je proti sobě, i když patří do zcela rozdílných kategorií. Na fotografiích tentokrát sice vidíte klasické RS, ale do srovnání zahrnu i poznatky z Editionu, stejně tak jako u Elise z klasické verze Sport.

Pro běžného člověka je RS nesmysly ověšená tuning kára, ale čert to vem, já ho žeru, je to správně extravagantní svalovec, jenž umí zaujmout (Edition má navíc černou střechu a kovaná kola). Elise Cup je krky otáčející exot, podívá se na něho naprosto každý. Vedle RS byste si ho mohli splést s autíčkem na hraní, jeho rozměry lze nazvat miniaturními. Pokud by vás zaujala civilnější verze Sport, musíte si odmyslet agresivní bodykit.

Focus má fajn sedadla, ale doporučuji si připlatit za Edition se skvělými Recary. Avšak uvítal bych nižší pozici za volantem a méně členitý interiér, věk dané modelové řady už je prostě zdát. A ten kufr je na pětidveřový hatchback vážně žalostný. Elise, no, tady je to závodní auto hned po nastoupení. Pokud jste jako malí nechodili na prolézačky, nemáte šanci nastoupit nebo vystoupit, chce to trochu té dětské ohebnosti. Jakmile zaplujete do těch parádních skořepin, zjistíte, že tu nejsou žádné zbytečnosti. Náš kousek má naštěstí připlacenou klimatizaci a rádio, takže v něm neumřete po pár kilometrech. Na nějaké přihrádky a kufr rovnou zapomeňte, jedna odkládací plocha je v palubní desce a do kufříku za motorem dáte akorát balík plen pro pos*ané spolujezdce. Klasický Sport má oproti Cupu hlavně o trochu komfortnější sedadla.

Když ráno nakopnete RS, usadí se na bublavém, ale poměrně klidném volnoběhu. Posádku potěší překvapivě dobré odhlučnění i při vysokých rychlostech, ale podvozek bych za komfortní neoznačil, rozhodně se řadí mezi nejtvrdší hot-hatche. Jenže potom ho vyměníte za dunivého Cupa a připadá vám, že jste přesedli z Rolls-Roycu. To auto má kola zřejmě přišroubované rovnou ke karoserii, takže na nedokonalé silnici se třese jako ratlík. Při vyšších rychlostech je v něm nesnesitelný hluk, dovnitř fouká a teče (při rychlé jízdě se udělá škvíra mezi oknem a plátěnou střechou). Sport je na tom o kousek líp, ale oproti jiným sportovním autům ho lze stále přirovnat k mučícím nástrojům. Naštěstí od silniční motokáry nikdo neočekává denní použitelnost, zatímco od hot-hatche ano.

Jejich hlavním revírem by měla být zakroucená okreska, kde oba doslova vyčnívají z davu. Jako první si to rozdávám s RS, které je v dnešním světě absolutně jedinečné. Podvozek neodskakuje a pneumatiky bych nazval přilepenými k asfaltu. Čím více šlapete na plyn v zatáčce, tím více potlačuje již tak minimální nedotáčivost a naopak lze zatáčky projíždět s lehce vlajícím zadkem, jako s legendárními vozy Mitsubishi Lancer Evolution. Je to vážně pecka, Edition pak rychlost v zatáčkách posunuje ještě o ligu dál, jelikož zadek se decentně klouže a samosvor mezi předními koly tahá čumák k apexu. Celkově je potřeba být na pozoru, protože podvozek se hodně chytá vyjetých kolejí a při prudké akceleraci se s volantem přetahujete. Je to jako jízda s rally autem. A tím to nekončí, protože stačí zapnout kouzelný drift mód, řídící jednotka pošle více výkonu na vnější zadní kolo a vy si můžete užívat působivých driftů, dokonce i na rovince je zadek neposedný a celé auto tancuje. Řízení je sice trochu gumové, ale rychlost, dokonce ani určitá upovídanost mu nechybí. Dobře se dají dávkovat i neúnavné brzdy. A potom je tady motor – oturbený čtyřválec 2.3 litru s výkonem 350 koní a krouťákem 441 Nm, dravec bránící své teritorium. Skvěle táhne v rozmezí 3000-6000 otáček, přičemž ani před omezovačem zasahujícím v 6600 otáčkách nikterak nepolevuje. Chová se agresivně, což podporují nejen ostré reakce na plyn okolo 5000 otáček, ale i skvělý zvuk výfuku – řve, duní a střílí, nejlepší je prskání výfuku při launch controlu. S motorem si dobře rozumí pořádná manuální převodovka s krátkou kulisou řazení a tuhou spojkou.

Přesednutí do Cupu znamená absolutní přenastavení hlavy, protože se s ním musí zacházet zcela odlišným způsobem. Proč? Je téměř o 600 kilo lehčí, má motor uprostřed, poháněná zadní kola a chybí mu posilovač. A jak se tedy psychicky nastavit? Brzdit o světelné roky později, volant držet silou strongmana a více si hrát s nájezdovou rychlostí, ale hezky od začátku. Před jízdou na limitu je potřeba zahřát gumy, protože lehký předek je zprvu nedotáčivý, což se s postupným blížením ideální teplotě mění v dokonalou neutralitu. Za doprovodu mechanického soundtracku kompresorem plněné jedna-osmičky vypouštím 246 koní a 250 Nm. Nástup je lineární a motor doslova miluje výlety k omezovači za hranicí 7000 otáček, ve kterém klepe jako nějaký závodní speciál. Mám z toho zvuku husí kůži! Reakce na plyn jsou katanově ostré a díky pečlivě rozmístěným pedálům si můžete užívat naprosto přesné meziplyny. Blížím se první zatáčce, na brzdy jdu těsně před ní a už před apexem zase zarážím plyn do podlahy, přičemž vykružuji učebnicový oblouk a uháním vstříc další zatáčce. To auto je tak neskutečně vyvážené, přesné, že to snad není možné. A ta doslova brutální přilnavost, unbelievable! Do toho ukecané, velice tuhé řízení, silné brzdy… Já nemám slov. Ale pozor, vyjetých kolejí se chytá jako klíště žíly a pokud není dokonalý asfalt, pořád se s ním budete prát. Jo a málem bych zapomněl na otevřenou kulisu řazení s krátkými drahami (krása pohledět), která s každým přeřazením kovově ťukne a skvěle si rozumí s velice krátkou a hutnou spojkou. Na klasické okresce je možná o chlup přívětivější měkčí Sport, u něhož si všimnete o chlup méně nabroušené povahy a bohužel mnohem méně výrazného zvuku.

Řeknu vám malé tajemství, dost možná čtete srovnávací test, který za pár měsíců rozhodne o nejlepším autě, jaké jsem řídil v roce 2019. Ale aby to nebylo jednoznačné, prozradím vám, že se tam možná zatoulá ještě Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio nebo Mercedes-Benz CLS 63 AMG Performance Package, kdo ví. Ale zpět k dnešní dvojici. Nazval bych je výjimečností současnosti, jsou to surová zvířata, která si naprosto zamilujete. Každé zaujme jinak, proto je tak těžké rozhodnout, které bych měl v garáži radši. Mimochodem, jde o jedny z nejlépe znějících čtyřválců na trhu! Co se rychlosti na okresce týče, bude to hodně vyrovnané, hot-hatch zvítězí na rovinkách a klasický sporťák si něco utrhne v zatáčkách, ale na horším povrchu, vodě či dokonce sněhu je vládce jasný. Výsledek? 10 z 10 hvězdiček pro Ford Focus RS, ale stejný počet si zaslouží i Lotus Elise. O mém vítězi se dozvíte na konci roku v článku o nejlepším autě, jaké jsem letos řídil, alespoň mám ještě čas na přemýšlení. Více poznatků a fotografií o testovaných autech najdete v samostatných testech Ford Focus RS Edition a Lotus Elise Cup 250.

Technické parametry

Auto:Ford Focus RSLotus Elise Cup 250
Motor:2261 ccm L4 Turbo1796 ccm L4 Kompresor
Výkon:350 koní při 6000 ot./min.246 koní při 7200 ot./min.
Točivý moment:441 Nm při 2000-4500 ot./min.250 Nm při 3500-7000 ot./min.
Převodovka:6-st. manuální6-st. manuální
Pohon:AWDRWD
Hmotnost:1524 kilogramů931 kilogramů
0-100 km/h:4.7 sekund4.3 sekund
Maximální rychlost:268 km/h248 km/h
Průměrná spotřeba:12 litrů9 litrů
Objem kufru:261 litrů110 litrů