Mercedes-Benz třídy E vždy patřil k nejpohodlnějším sedanům v dané kategorii. Třeba elegantní generace W211 oplývala útulným interiérem, neskutečně komfortním podvozkem a všudypřítomnou majestátností. Naopak vzpomeneme-li si na BMW řady 5 E60, vybaví se nám tužší sedan se sametovým řízením a skvěle odladěným podvozkem. Obě auta sice byla vzájemnými konkurenty, ale jezdila tak rozdílně, že se o nějakém soupeření o zákazníky vlastně nedalo bavit. Nikdo, kdo chtěl BMW, ani okamžik nepřemýšlel nad Mercedesem a naopak.

Tato myšlenka mě přivedla ke srovnání předposledních generací těchto vyvolených. Přivítejte dvojici Mercedes-Benz W212 a BMW F10, auta, která se začínají hojně vyskytovat v bazarech za rozumnou cenu. Ale které vybrat? Pokud jste pozorně četli první odstavec, asi si řeknete, že tato otázka je zbytečná. Kdo chce plout po silnici v naprostém pohodlí, sáhne po Mercedesu, kdo rád prohání stádo koní pod kapotou, vezme BMW. Jenže to, bohužel, u těchto dvou neplatí.

Začneme Éčkem, jehož karoserie kombinuje dravost a eleganci. Jenže stačí otevřít dveře a už to tak slavné není, W212 uvnitř působí laciněji než předchůdce, použité plasty nejsou pohledné, středový panel je úzký a nad ním je nevkusně moc tlačítek. Naopak velkým kladem je pohodlný posed, vynikající výhled ven a prostornost.

Dost možná bych řekl, že Éčko má solidní interiér, jenže to bych před tím nesměl sedět v BMW. V pětce se sedí níž, je z ní horší výhled a je v ní trochu méně místa, jenže tím všechny zápory končí. Palubní deska je jednodušší a přehlednější, displej informačního systému modernější, ergonomie lepší a navíc se v něm cítím útulněji, jsem pocitově více obklopen autem, tak jak to mám rád.

Největší zklamání u Mercedesu přichází v podobě podvozku. Ten je oproti starší generaci tužší a hlavně se kvůli němu vytrácí kouzlo, kterým Éčka vždy oplývala – plavná a ničím nerušená jízda. Ale nemyslete si, že cestování s ním je nepohodlné, to ani náhodou, strčí do kapsy kdejaké jiné auto, ale není tím, co bych očekával. Je pravda, že W212 se ochotněji vrhá do zatáček a při svižnější jízdě na okresce je jistější než kdykoliv dříve, ale koho to u trojcípé hvězdy zajímá.

Naopak BMW se drží tradice, podvozek skvěle drží v zatáčkách, řízení je příjemně tuhé a převodovka jednoznačně tím nejlepším, co jste v té době mohli mít. K tomu všemu si F10 zachovává velmi slušný jízdní komfort, ve kterém dokonce předčí jeho hlavního rivala, třídu E.

Teď to asi vypadá, že Mercedes-Benz W212 je špatné auto, ale není. Jen se snaží dohnat BMW na poli jízdních vlastností při rychlejší jízdě, což je jeho kámen úrazu a vytrácí se tím kouzelný komfort, který na Mercedesech tak miluji. Interiér je spíše průměrný a celkově se nedá říct, že by W212 v něčem výrazně vynikal. Jsem velký fanda Mercedesu, sám jeden vlastním, ale tady musím připsat jasné vítězství BMW F10, které je jedním z nejlepších BMW v historii. Je to tak dokonalé auto, že konkurence se s ním může poměřovat jen těžko. BMW si může hrdě odvézt 9 hvězdiček, zatímco Mercedes pouze 7. A jedna malá rada na závěr, pokud chcete komfortní sedan a milujete Mercedesy, obejděte W212 a sáhněte po starším W211, je to jedno z nejpohodlnějších aut všech dob.

Za propůjčení vozů děkujeme společnosti Auto ESA.