X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Srovnávací test - Nissan 370Z vs Hyundai Genesis Coupe 3.8

Srovnávací test - Nissan 370Z vs Hyundai Genesis Coupe 3.8

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Srovnávací testy   |   25.12.2017


Chcete-li opravdu zábavné coupe se zadním pohonem a s pořádným motorem za rozumné peníze, máte široký výběr. Můžete mít Porsche 911 Carrera 997, Porsche Cayman 987, BMW M3 E92, Mercedes-Benz CLK 63 AMG, Nissan 370Z, Ford Mustang GT, Chevrolet Camaro SS, Dodge Challenger SRT-8, Lotus Exige, Chevrolet Corvette C6 a několik dalších. Do této katagerie sportovních aut pro radost se řadí i Hyundai Genesis Coupe 3.8, který v této společnosti působí jako pěst na oko. Jenže má tu nejklasičtější koncepci, solidní výkony a hlavně oproti ostatním stojí polovinu. Právě proto jsme dnes vytáhli Nissan 370Z, který pokračuje v dlouholeté tradici sportovních coupe z Japonska, ta započala už v roce 1969. Jeho vyzivatelem je již zmíněný Hyundai Genesis Coupe 3.8, ten je první sportovní zadokolkou z Korei. Uvidíme, jestli má vůbec nějakou šanci prosadit se v této populární kategorii.

Obcházím je dokola a slintám, obě auta působí exoticky a svalnatě. Nissan je menší a agresivnější, rozhodně strhává větší pozornost okolí. Hyundai má krásný zadek a celkovou siluletu, ale přední část je příliš členitá a korejská.

Uvnitř jsou to dva rozdílné světy, Nissan postrádá jen lepší ergonomii, jinak nabízí solidní materiály, hezké tvary a příjemný posed za volantem. Hyundai je nadmíru prostorný, má vzadu dvě plnohodnotná sedadla, velký kufr, ale jeho problémem jsou lacinější materiály, slabší zpracování a horší ergonomie. Obě auta se mohou chlubit přepychovou výbavou v podobě vyhřívaných sedadel, tempomatů, prémiových audiosoustav a podobně.

Teď k tomu nejdůležitějšímu, k technice. Zetko má pod kapotou atmosféricky plněný V6 o objemu 3.7 litru, který disponuje výkonem 328 koní a točivým momentem 363 Nm. Síla putuje přes šestistupňovou manuální převodovku a samosvorný diferenciál na zadní kola. Za úkol má rozpohybovat 1471 kilogramů, což z nuly na stovku zvládne za 5.3 sekundy a udělá až 250 km/h. Vpředu má nápravu se dvěmi příčnými rameny a vzadu víceprvkové zavěšení.

Genesis se chlubí taky atmosférickým V6, ale tentokrát o objemu 3.8 litru. Ten je schopný nabídnout stádo 303 koní a krouťák 361 Nm. Převodovka je šestistupňová manuální a mezi zadními koly je samosvorný diferenciál, hmotnost činí 1513 kilogramů. Na stovku se dostane za 6 sekund a maximální rychlost je 240 km/h - nutno podotknout, že u obou aut je maximálkám vystavena stopka omezovačem. Vpředu je klasické zavěšení McPherson a vzadu víceprvkové.

Po nastartování se ozve decentní zabručení a s každým přidáním plynu humpolácký řev. Ani jeden motor nehraje líbeznou symfonii, ale tvrdý metal. Oba poskytují dostatek dynamiky a mají dokonce podobný průběh výkonu. Po otáčkách slintají oba, ale velké rozdíly tady přeci jen jsou - 3.8 v Hyundai má ostré reakce na plyn a povedené zpřevodování, ale 3.7 v Nissanu má mdlé reakce na plyn a zbytečně dlouhé převody, což atmosférickému motoru ubírá. I proto je v přímce Zetko rychlejší jen minimálně, a to i navzdory vyššímu výkonu, točivému momentu a nižší hmotnosti, která je navíc lépe rozložená.

Srovnávací test - Renault Clio R.S. vs Opel Corsa OPC

 

Zatímco Nissan je pravověrný sporťák, který moc praktičnosti nenabídne, tak Hyundai se umí pochlubit i příjemnou GT tváří. Podvozek je sice tvrdší, ale odhlučnění kvalitní, sedadla komfortní a praktičnost překvapivá. Není teda problém naložit přítelkyni, spoustu věcí a vyrazit třeba k moři, což s Nissanem bohužel zvládnete jen těžko.

Ale teď rychle na klikaté okresky, protože tam se rozhodne o vítězi. Prvně usedám do 370Z a s dechberoucí přilnavostí přilétám k první zatáčce, kde využívám silné brzdy, poté díky komunikativnímu řízení, dokonalému vyvážení a skvělému podvozku přesně trefuji apex a s jemným pohozením zadkem na výjezdu upaluji k další zatáčce. Celou tuto akci opakuji několikrát dokola a před japonskými podvozkáři musím smeknout, odvedli pořádný kus práce. Auto drží jako přibité a na klikaté okresce je pekelně rychlé. Zatím slušný adrenalin, ale pokud chcete více úsměvu, je potřeba pomalejšího nájezdu, mít motor v otáčkách a jít pořádně po plynu. Zetko potom kouzlí krásné drifty, ve kterých však umí chytat trakci a pořádně kousat. U limitu je to nebezpečné auto, ale až za chvíli přesednu do Genesisu, bude z něho hodný beránek. Co se týče řízení Nissanu, mohlo by být lehce strmější, ale poskytuje dostatek zpětné vazby a je příjemně tuhé. Tužší je i spojka, kulisa řazení má krátké a přesné dráhy, navíc umí potěšit automatickými mezyplyny.

Stejnou okresku několikrát projíždím Genesisem a nestačím se divit. Řízení je přebuzené s příjemnou zpětnou vazbou, k tomu výbušný motor, řazení podobné tomu v Nissanu a lepší by mohly být jen brzdy - ty lze vyměnit. Přijíždím do první zatáčky, poměrně pomalu, abych si auto osahal, když v tom se zadek rozhodne, že pojede jinou stopou než předek. Genesis má chuť jezdit bokem, není potřeba ani točit motor, stačí trochu přidat plyn a je vymylováno. Chce dveřmi napřed v každé zatáčce, na každé křižovatce, na kruháčích a dokonce i na nájezdech na dálnici (hlavně na vlhké a mokré silnici). Za volantem je potřeba dávat velký pozor a stále se soustředit. Ačkoliv je hodně rychlý, neumí jet tak čistou stopu jako Zetko, má rozevlátější styl, působí na mě více jako ze staré školy. Dostane-li se k limitu, tančí jako formule Ayrtona Senny, což je sakra dobrá zábava a adrenalin!

Nissan 370Z má hezčí interiér, je exotičtější, rychlejší v zatáčkách i v přímce a bokem jezdit rozhodně umí. I proto jsem si myslel, že vítězství s počtem 7 hvězdiček poputuje do Japonska, ale opak je pravdou. Hyundai Genesis Coupe 3.8 sice není tak hezký, má horší interiér, slabší brzdy a neumí být tak rychlý v zatáčkách, ale jeho kouzlo je jinde. Je  potřeba se v něm více soustředit, pořád chce lítat bokem, i když to zrovna nemáte v plánu. Cítím se v něm jako v živém stvoření, které má svoji hlavu a je v pubertálním věku, takže je potřeba ho pořádně krotit. Má fantastické reakce na plyn, pořádný manuál a vynikající řízení.  K tomu všemu umí být přívětivým a praktickým GT. A aby toho nebylo málo, stojí zhruba o 100 000 Kč míň jak Nissan 370Z a o +/- 500 000 Kč míň než další auta stejného zaměření s podobným datem výroby. Nejenže Hyundai Genesis Coupe 3.8 vyhrál tento srovnávací test a i navzdory pár chybám si odváží 9 hvězdiček, ale staví se mezi nejlepší auta na zábavu všech dob.

Za propůjčení vozů děkujeme společnosti Auto ESA.

 

Auto

Hyundai Genesis Coupe 3.8 V6

Nissan 370Z

Motor

3778 ccm V6

3696 ccm V6

Výkon

303 koní při 6300 ot./min.

328 koní při 7000 ot./min.

Točivý moment

361 Nm při 4700 ot./min.

363 Nm při 5200 ot./min.

Převodovka

6-st. manuální

6-st. manuální

Pohon

RWD

RWD

Hmotnost

1513 kilogramů

1471 kilogramů

0-100 km/h

6 sekund

5.3 sekundy

Maximální rychlost

240 km/h

250 km/h

Průměrná spotřeba

12 litrů

12 litrů

Objem kufru

283 litrů

212 litrů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Test - Jaguar F-Type R Coupe
Vypadá to, že bude dokonalý, ale je tomu vážně tak,
Srovnávací test - Renault Megane R.S. 250 Cup vs Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Auto, které jsem si chtěl koupit a auto, které jsem si koupil.
Srovnávací test - Renault Megane R.S. Trophy vs Lotus Elise Sport 220
Hot-hatch aneb důvod, proč existuje stále méně klasických sporťáků.
Test - Ferrari 458 Spider
Nejlepší sportovní auto, jaké jsem řídil?
Test - Dodge Charger SRT HellCat
Povoz samotného lucifera.
Test – Škoda Superb Scout a Kodiaq L&K (2.0 TDI 140 kW, DSG, 4x4)
Dvě prostorné, vybavené, komfortní a schopné Škodovky za podobné peníze. Která je lepší?
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved