X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Srovnávací test - Nissan GT-R Nismo (600 koní) vs Mercedes-AMG GT S (600 koní)

Srovnávací test - Nissan GT-R Nismo (600 koní) vs Mercedes-AMG GT S (600 koní)

 
 " alt="">  " alt="">
Srovnávací testy   |   13.05.2019   |   Autor: Adam Václavek


Osedlávám AMG GT S, v rukou svírám tlustý věnec volantu, po čele mi stéká kapka potu, mocný V8 burácí, prská a ve zpětném zrcátku vidím kouř z pneumatik zahalující GT-R Nismo. Já se s autem peru, krotím ho a držím silnici, zatímco Japonec za mnou jede na chlup přesnou stopu. Jo, to jsou chvíle, kdy si říkáte, že ty stovky hodin práce na webu stojí za to! V dnešním srovnání se proti sobě postaví dvě bestie - nevyzpytatelný samuraj Nissan GT-R Nismo (600 koní) a nekompromisní bijec Mercedes AMG GT S s úpravou softwaru na 600 koní.

Když se někoho na ulici zeptáte, kolik Nismo stojí, hádá 2, maximálně 3 miliony, a to zamrzí, protože reálná cena začíná na 5 153 000 Kč, což je vedle AMG GT S o více než 1 500 000 Kč vyšší částka. Sice už je od základu skoro v plné, ale i když si konkurenčního Němce natlačíte výbavou a chipnete na výkon GT-R, nedostanete se moc přes 4 500 000 Kč.  Navíc věci jako audio Burmester® 3D za 132 000 Kč, čalounění kůží Nappa za 100 000+ Kč atd. ani nepotřebujete. Tady Nissan hodně přestřelil.

Ale teď pryč od cen. Jsou to děsivé krásky. Nismo je správnými “nesmysly“ ověšený Japonec s již legendární přezdívkou Godzilla. AMG zaujímá extrémně široký a nízký postoj, svalů má na rozdávání, vypadá jako Hulk napadený žloutenkou.

Uvnitř to jsou dva odlišné světy. Obě auta mají skvělá sedadla, ale to jediné je spojuje. Nissan působí docela obyčejně a jde vidět, že v Japonsku si s kvalitou materiálů nelámali hlavu. Mercedes je úplně jiná liga, sedí se níž, člověka obklopuje vysoký středový tunel, všechny díly jsou honosné a lepší je i informační systém s displejem o větším rozlišení. Celkově z něho máte pocit opravdu luxusního supersportu. Jen tady nenajdete pár zadních sedadel, která se na odkládání věcí docela hodí, u GT-R bych je označil jako nouzová.

Test - Mercedes-AMG GT R

 

Pod kapotou GT-R se nachází 3.8 V6 TwinTurbo, jenž produkuje výkon 600 koní a točivý moment 652 Nm, přičemž sílu posílá na všechna kola přes šestistupňový automat. Ručička váhy mu ukazuje 1747 kilogramů. AMG se pyšní o něco větším kalibrem – 4.0 V8 BiTurbo o hodnotách 510 koní a 650 Nm, jenže v našem případě je naladěný na 600 koní a 900 Nm. Tato síla putuje přes sedmistupňový automat na zadní kola a musí rozpohybovat 1645 kilogramů hmotnosti. Jen dodám, že nejde o poslední facelifity. Nejnovější Nismo má jiná turba (ostřejší reakce na plyn, stejný výkon), přepracovaný výfukový systém a odlišné nastavení převodovky a adaptivních tlumičů, navíc dostalo karbonkeramické brzdy v základu. Modernizované AMG GT S zesílilo o 12 koní a 20 Nm, lehce přepracované bylo nastavení podvozku a za příplatek lze mít natáčecí zadní nápravu.

Usedám do kokpitu AMG a přede mnou se line kapota dlouhá jako příď tankeru. Plynovým pedálem, vlastně tlačítkem k odpálení atomové bomby, otvírám bránu šílenému stádu koní a Zemí otáčející síle. Za doprovodu tančícího zadku likviduji rovinku, po které přichází prudká zatáčka a je třeba využít skvělé karbonkeramické brzdy. A tady přichází první, dost možná jediná větší chyba - předek se na brzdách hodně potápí a tím trochu znemožňuje ideální nájezd do zatáčky (ostřejší AMG GT R to nedělá). Jenže co přijde v zatáčce, je slast pro chuligány s velkým Ch. V režimu Race s nejtužším nastavením tlumičů a se stabilizací Sport si můžete vychutnávat ukázkovou přilnavost a jízdu čistou stopou s decentním “slidem“ na výjezdu. Ale vypněte elektronické pomocníky a… Z úsměvu normálního člověka se stává ksicht natěšeného pitomce s litrem adrenalinu v krvi, který je závislý na jízdě bokem s kouřem od pneumatik. Krásně se dá vodit driftem, u čehož zní jako Zeus útočící svými blesky, jednoduše řečeno dělá obrovské divadlo. A do toho ta síla plnotučného V8, jemuž nedochází dech v žádných rychlostech, ostře reaguje na plyn, nezná turbodíru a skvěle zní, je prostě fantasticky agresivní. Navíc si skvěle rozumí s rychlou převodovkou, ta řadí chytře a na pokyny pádel reaguje pohotově. Řízení je příjemně strmé, ale v nejostřejším režimu by mohlo mít tužší chod.

Test - Jaguar F-Type R AWD Convertible

 

Přesedám do Nisma a hned po nastartování si říkám, že prostě nemůže být lepší. Zvuk V6 je vedle V8 takřka nulový. Při akceleraci humpolácky řve, syčí a řinčí, ale není to ten symfonický zpěv, který nahání husí kůži. Avšak dejte mu pořádně napít a rychle na všechny nedostatky zapomenete. Při zrychlení vás díky čtyřkolce teleportuje o několik set metrů dál, launch control je tak brutální, že bych měl navštívit doktora, aby mi vrátil vnitřnosti zpět na původní místo. Jinak je dynamika v přímce podobná jako u AMG, o čemž se můžete přesvědčit v článku o zrychlení ze 100 na 200 km/h nebo přímo v žebříčku těchto časů. V nízkých otáčkách se německému rivalovi rovnat nemůže, sice v nich tahá slušně, ale pořádné koule mu narostou až za hranicí 3500 otáček, pak jede doslova nesmyslně. Na plyn reaguje ostře a stejně jako německý soupeř nepolevuje ani před omezovačem. Automatická převodovka funguje znamenitě a při dravé jízdě jí nemám co vytknout. Nicméně Nismo není pouze o motoru, ale o nadpřirozené trakci a přilnavosti v zatáčkách. Přední kola to přesné a strmé řízení poslouchají na slovo, zakousnou se v jakékoliv rychlosti a nepustí. Podvozek v první polovině zatáčky předvádí učebnicovou neutralitu a po přidání u apexu začne hezky utahovat stopu. Vůbec se nenaklání, komunikuje podvozkem i řízením a zaměřuje se na tu nejčistší možnou stopu. Akorát ty ocelové brzdy by v těch extrémních rychlostech mohly trochu víc vydržet. Ještě zajímavější je, s jakou lehkostí lze tak dechberoucího tempa dosáhnout, je to tak snadné, v každé zatáčce si připadáte, že byste ji projeli klidně i dvojnásobnou rychlostí. Chytnou-li vás puberťácké choutky, tak není problém projet ostřejší zatáčku bokem, ale nelíbí se mu to, pořád se chce chytat a radši ukrajovat desetinky ze zajetého času, chlapeckými "blbostmi" opovrhuje.

Nakonec jsem nechal disciplínu denní použitelnosti. U AMG si stačí zvyknout na dlouhou kapotu a dá se brát jako cestovní GT, v nejkomfortnějším nastavení je pohodlné a docela dobře odhlučněné, nepříjemně klepou akorát kamínky od podběhů. Nejkomfortnější nastavení Nissanu je jako to nejsportovnější u Mercedesu, taky je znatelně hlučnější, ale pořád to není nic, co by mi při běžném jezdění vadilo. Nismo mi u klidného stylu jízdy připomíná spíše nějaký ostrý hot-hatch, stále je trochu v napětí, zatímco GT S se umí uvolnit a proměnit v luxusního společníka. Znát je to i na převodovkách, ta japonská je víc nervózní a občas trochu cuká, německá řadí precizně hladce. Jako by Nismo stále ukazovalo, že je skoro závodní auto.

Test – Chevrolet Corvette C7 Stingray Convertible

 

Tak nějak jsem tušil, jak tento duel dopadne. Mercedes-AMG GT S je nekompromisní bijec s těžkotonážním kladivem v ruce, takový Thor. Limit na okresce s ním jet skoro nejde, protože je agresivní, kouše, pořád hází zadkem a kolikrát se člověka snaží i zabít. A přesně to je ten správný adrenalin, smát se v něm budete jako magor. Navíc s ním lze pohodlně přejet celou Evropu. Nissan GT-R Nismo je úplně jiný šálek kávy. Nikdy jsem neřídil auto, které by bylo v reálném světě tak absurdně rychlé, okresky drtí a konkurentům v tomto teritoriu doslova plive do ksichtu. Neužijete si s ním zábavu při blbnutí, ale při sundávání desetinek z časů na okruzích. K tomu jde o docela praktický stroj. Akorát ta cena by mohla být nižší. Za stejné peníze totiž pořídíte slušně vybavený Mercedes-AMG GT R, jenž je na okruhu ještě lepší (ne na okresce s nedokonalým asfaltem), jehož test najdete ZDE. Nissanu GT-R Nismo dávám 8 hvězdiček, protože má nic moc interiér, zasloužil by si lepší zvuk a měl by být minimálně o milion levnější, kdyby mu Nissan nenasadil tu poslední vrásku na čelo, dám mu klidně 9-10 hvězdiček, interiér se zvukem odpustím a řeknu, že je to dokonalá koupě, jenže není. Mercedes-AMG GT S s úpravou na 600 koní si ode mě vysluhuje 9 hvězdiček, tu jednu strhávám za potápějící se předek při brzdění, jinak solidní auto.

Pamatuji si, jak jsem jako malý četl srovnávací testy v časopisech a nesnášel, když nebyl vybrán vítěz. A dnes tento případ nastal, nejde říct, které auto je vyloženě lepší, každé plní skvěle něco jiného. Můžu jen vyřknout, které bych si koupil já… Má volba by padla na AMG, a to kvůli tomu, že mám rád “nesmyslná“ auta s šílenou povahou, nejspíš bych však přitlačil a chtěl klidně i trochu méně vybavenou verzi GT R, Hulka bez žloutenky v té parádní zelené, ten je ještě o ligu dál. Ale to už je o subjektivních pocitech každého z nás.

Tento Nissan GT-R Nismo si budete moct již brzy zapůjčit v půjčovně Profirentcars.

Hromadný test - Porsche 911 GTS 991, Boxster 981 a Panamera GTS 970

 

 Technické parametry

Auto

Nissan GT-R Nismo

Mercedes-AMG GT S (úprava softwaru)

Motor

3799 ccm V6 TwinTurbo

3982 ccm V8 BiTurbo

Výkon

600 koní přii 6800 ot./min.

600 koní

Točivý moment

652 Nm při 3200 ot./min.

900 Nm

Převodovka

6-st. automatická

7-st. automatická

Pohon

AWD

RWD

Hmotnost

1747 kilogramů

1645 kilogramů

0-100 km/h

3 sekundy

- 3.5 sekundy

Maximální rychlost

315 km/h

+ 320 km/h

Průměrná spotřeba

15 litrů

15 litrů

Objem kufru

249 litrů

176 litrů

 

 

 

 

 
 
Test - Ford Focus Mk3 ST 2.0 EcoBoost
Ošklivý a nepohodlný hot-hatch, který mám rád.
Test - Audi TT 1.8 Turbo
Sportovní auto pro letušky a kadeřníky. Dává jeho koupě smysl?
Test - Seat Leon Cupra R 1.8T a Leon TopSport/FR 1.9 TDI ARL
Sympatičtí parťáci za rozumné peníze.
Test – Audi RS4 Avant 2.9 TFSI (B9)
Extrémně rychlé, ale zároveň extrémně hodné auto.
Test – Škoda Octavia III Kombi RS 2.0 TSI
Přijatelně komfortní, prostorné a rychlé auto.
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved