Ford Fiesta ST je opěvovaný hot-hatch, který byl hodnocený jako to nejzábavnější, co si lze v dané kategorii koupit. O Seatu Ibiza Cupra se říká úplně jiná pohádka, mělo by to být pekelně rychlé, ale nadmíru komfortní auto. Tentokrát se pokusíme zjistit, který z dvojice je lepší volbou pro denní jezdění a zdolávání klikatých okresek.

Fiesta je už od prvního pohledu agresor. Mohutná maska jakoby chtěla žrát děti kolem silnice, barevný difuzor a decentní křídlo. Prostě pravý sportovec. Oproti tomu Ibiza vypadá jako každé jiné auto, jediným prvkem, který dává vědět o tom stádu pod kapotou, je centrálně umístěná koncovka výfuku a výrazný difuzor.

Ve Fiestě si pochvaluji výborná sedadla s výrazným bočním vedením a příjemný volant. Zbytek bohužel za konkurencí zaostává, ergonomie je nic moc a na pohled to taky není žádná krása. Ibiza vedle vypadá jako z jiného světa. Ergonomicky skvělý interiér, moderní linky a kvalitní materiály – tady se koncern VW nezapře. Posed ve Fiestě mi vyhovuje, ale v Ibize by mohl být přeci jen o trochu nižší. V prostornosti jsou na tom obě auta srovnatelně.

První kilometry sedím v Ibize a nestačím se divit. Podvozek je komfortní, řízení lehké, jízda tichá… Vůbec si nepřipadám jako v autě z kategorie hot-hatch. Dokonce i spojka zabírá normálně, řazení je klasické a celkově se citím jako v povedeném hatchbacku, kterým jezdí naši dědečkové na nákupy.

Stejnou trasu absolvuji i ve Fiestě a je to úplně jiné svezení. Řízení je tužší, podvozek tvrdší, spojka a kulisa řazení kratší a motor hlučnější. Jenže pořád je to v rámci přijatelných mezí a nevadilo by mi s ní jezdit každý den, ale na Ibizu zdaleka nemá.

Najíždíme na okresku a já jedu v Ibize. Na rovince podřazuji, za hutného zvuku jedna-osmičky upaluji vpřed a Fiesta za mnou nestačí. Ten motor je prostě bomba, za hranicí 2000 otáček se nadechne a letí. Jdu na plné brzdy, přední pneumatiky se zakusují do asfaltu a vykrajují dokonalý oblouk, sakra to je rychlé! Jenže podívám se do zrcátka a Fiesta je nalepená půl metru za mnou. Na rovince se zase trochu vzdaluji, další zatáčku projíždím na hraně a na limitu nedotáčivosti, jenže ta malá Fiesta je zase pár centimetrů za mnou.

Za chvíli mi to nedá a musím přesednout. Tentokrát jedu ve Fiestě a ačkoliv mě Ibiza na rovinkách vždy trochu dotáhne, v zatáčkách jí výrazně ujíždím. Je skvěle vyvážená a nedotáčivost přichází mnohem později než u Ibizy. Samotný motor nemá tak razantní zátah a působí více atmosférickým dojmem. Je potřeba ho více točit a přesněji řadit.

A to není všechno, Ibiza je sice pekelně rychlá, ale řízení neposkytuje žádnou zpětnou vazbu, brzdy se kvůli měkkému pedálu nedají dávkovat a kulisa řazení má dlouhé dráhy. Takže zábava se nekoná, je to jen obyčejná rychlá jízda bez úsměvu na tváři.

Fiesta je přesný opak. V zatáčce není problém pohodit si zadkem ubráním plynu, což se dá krásně srovnat komunikativním řízením. Brzdový pedál je tuhý, spojka krátká a kulisa řazení perfektní. Jedna-šestka má syrový zvuk, který se vrývá pod kůži a je doprovázený jemným odfukováním turbodmychadla. Jo, to je zábava!

Hot-hatch má být praktické auto na každý den, které je rychlé a umí pobavit na okreskách. To vše plní Ford Fiesta ST, který si odváží 8 hvězdiček. Seat Ibiza Cupra má dynamičtější motor, mnohem lepší interiér, je znatelně komfortnější a nebudí tolik pozornosti, jenže na klikaté silnici je to nuda. I tak si ale zaslouží totožných 8 hvězdiček. Fiesta je pro někoho, kdo bude zdolávat okresky a rád se baví za volantem, Ibiza je klasické auto bez výraznějších chyb, které za to umí pořádně vzít.

Za propůjčení vozů děkujeme společnosti Auto ESA.

Technické parametry

AutoSeat Ibiza CupraFord Fiesta ST
Motor1798 ccm L4 Turbo1596 ccm L4 Turbo
Výkon190 koní při 4200 ot./min.174 koní při 5700 ot./min.
Točivý moment320 Nm při 1450-4200 ot./min.244 Nm při 1600-5000 ot./min.
Převodovka6-st. manuální6-st. manuální
PohonFWDFWD
Hmotnost1172 kilogramů1163 kilogramů
0-100 km/h6.7 sekundy6.9 sekundy
Maximální rychlost235 km/h220 km/h
Průměrná spotřeba9 litrů9 litrů
Objem kufru292 litrů294 litrů