Když chcete pár let starý, lehce ojetý kombík s nadupaným motorem a cenou okolo 500 000 Kč, moc možností nemáte. Mezi ty nejzajímavější rozhodně patří Seat Leon ST Cupra 280 a Škoda Octavia III Kombi RS 2.0 TSI. Co se výkonů týče, na papíře jednoznačně vede Španělsko, ale v praktičnosti má navrch Česko. Jak jen to může dopadnout v reálném světě?

U designu se nechci pouštět do žádných velkých akcí, protože jde o čistě subjektivní záležitost. Mě víc přitahuje členitější karoserie Cupry, ale i ostře řezané linky RS mají něco do sebe.

Uvnitř koncernové dvojice mě těší výborná sedadla kombinující komfort s držením těla a uživatelsky přívětivé je i rozmístění ovládacích prvků. Bohužel Španěl působí laciněji, uvnitř má více levných plastů, především v okolí displeje a ovládání klimatizace. Čech má větší displej informačního systému a celkově se v něm cítím trochu útulněji. Co se praktičnosti týče, body putují zase na českou půdu, v každém směru konkurenta o něco překonává – více místa na zadních sedadlech a objemnější zavazadelník.

Při běžné jízdě jsou si auta velmi podobná, Octavia mi připadá líp odhlučněná, což Leon vrací adaptivním podvozkem s vyšší dávkou komfortu. Ani jednomu nedělá problém odvézt rodinu na dovolenou k moři za 7-8 litrů benzinu a bez chyb překonávají nástrahy českých silnic při každodenní dojíždění. Nebýt těch pár sportovních detailů, ani nepoznáte, že sedíte v hot-kombících.

Po přečtení papírových hodnot není třeba pochybovat, že Cupra v rychlosti za každé situace vyhraje. Lehčí sice je o zanedbatelné 2 kilogramy, ale ve stáji schovává o 60 koní víc. Jenže jak už víme z minulých testů – 370Z vs Genesis, Ibiza Cupra vs Fiesta ST nebo Mondeo 2.5T vs Superb 3.6, výkonnější auto nemusí být vždy tím lepším. Jen se trochu obávám, že v tomto případě to platit nebude.

Leon z přeplňovaného čtyřválce 2.0 TSI doluje 280 koní v rozmezí 5600-6500 otáček a 350 Nm při 1750-5600 otáčkách. Výkon putuje na přední kola přes šestistupňový manuál a samosvorný diferenciál (Octavia ho nemá). Hmotnost čítá 1440 kilogramů. O 2 kilogramy těžší Octavia z obdobného motoru vypouští 220 koní při 4500-6200 a 350 Nm při 1500-4000 otáčkách. Vypadá to, že ve spodním spektru otáček by měl mít mírně navrch slabší agregát a opravdu tomu tak je. Nicméně rozdíl je to tak nepatrný, že ho v běžném provozu ani nezaznamenáte. S rostoucím tempem se silnější ze sourozenců vzdaluje víc a víc, až se nakonec stane pouze mizící tečkou na obzoru. Kupráškovi do karet hrají i kratší převody. U obou musím pochválit na turbo čtyřválce lineární průběh výkonu a svižné reakce na plyn. Naopak bych si dokázal představit kratší a tužší spojky nebo sportovnější kulisy řazení.

Jako první na zakroucené okresce osedlávám Octavii. Ta umí zaujmout tím, jak je hodná. Může ji prohánět řidič antitalent, ale stále v ní nebude žádný louda. To auto hraje na čistou stopu a nedotáčivost navštěvuje až při opravdových extrémech. Můžete letět jakkoliv rychle a auto se o vše postará, člověk si připadá, že za volantem nemusí nic moc dělat. A to je největší mínus Octavie, neumí vtáhnout do děje. Nerozhodí ji ubrání plynu v zatáčce ani brzdění v ní, prostě nic. Dynamiku sice poskytuje dostačující, pro obyčejné smrtelníky nadprůměrnou, ale řidičský zážitek nečekejte.

To Leon je na tom naopak. Řízení je podobně přesné a strmé, ale k tomu umí přidat více hyperaktivity, půberťácké dovádivosti. Díky samosvoru doslova žere apexy zatáček a při ubrání plynu v nich čitelně lítá bokem. Přesně tak si představuju správné rodinné auto se sportovním duchem. A ta dravost! Tam, kde je Octavia rychlá, je Leon pekelně rychlý. Jednoznačně vyhrává ve zrychlení, na brzdách i v zatáčkách. Pokud však neumíte dobře řídit, je dost možné, že budete rychlejší v Octavii, Cupra klade větší nároky na řidiče. Vlastně se není čemu divit, vždyť s časem 7:58.12 šlo v roce 2015 o nejrychlejší kombík a o téměř nejrychlejší předokolku na Nürburgringu (Audi RS4 4.2 V8 Avant padlo o 11 sekund a rekordní třídveřák Mégane R.S. 275 Trophy R je o pouhé 4 sekundy napřed).

Škodu Octavii III Kombi RS 2.0 TSI mám rád, je to příjemné, rychlé a praktické auto. Jenže vedle Seatu Leon ST Cupra 280 postrádá smysl. Je znatelně pomalejší a mnohem nudnější. Mírný rozdíl v prostornosti a o chlup lepší interiér už to Čechovi nezachrání. Ve výsledku jde o dobré auto, takže 8 hvězdiček si zaslouží, ale Španěl hraje jinou ligu, nejenže umí být znatelně rychlejší, ale taky dokáže vykouzlit úsměv na tváři, a to je nejdůležitější, 9 z 10 hvězdiček. Cupra je tak dobrým autem, že by mohlo jít o nejlepší ostrý kombík s pohonem předních kol. Proto si to v následujících srovnáních rozdá s velikány Ford Focus Mk3 Kombi ST a Alfa Romeo 156 Sportwagon GTA.

Za propůjčení vozů Škoda a Seat děkuji Auto ESA.

Technické parametry

Auto: Seat Leon ST Cupra 280 Škoda Octavia Kombi RS 2.0 TSI
Motor: 1984 ccm L4 Turbo 1984 ccm L4 Turbo
Výkon: 280 koní při 5600-6500 ot./min. 220 koní přii 4500-6200 ot./min.
Točivý moment: 350 Nm při 1750-5600 ot./min. 350 Nm při 1500-4400 ot./min.
Převodovka: 6-st. manuální 6-st. manuální
Pohon: FWD FWD
Hmotnost: 1440 kilogramů 1442 kilogramů
0-100 km/h: 6.1 sekundy 6.9 sekundy
Maximální rychlost: 250 km/h 245 km/h
Průměrná spotřeba: 9 litrů 9 litrů
Objem kufru: 586 litrů 609 litrů