Vyhrálo by 3. světovou válku Rusko nebo USA? Šel by v souboji nejlepších boxerů k zemi Tyson Fury nebo Anthony Joshua? Je přitažlivější holka s pevným zadkem nebo bujným poprsím? Je nebezpečnější medvěd nebo tygr? Těžké otázky, na které se špatně hledají odpovědi. A stejné to je i v případě dvou Škodovek, dokáže při každodenním jezdění více potěšit Octavia III RS 2.0 TSI nebo Superb II Facelift 3.6 V6? Na všechny zmíněné dotazy se dá odpovědět pouze jedním způsobem, musí se to stát. Proto tady máme tváří v tvář dva vrcholy od Škodovky ze stejné doby, které jsou podobně velké, drahé i silné v poměru výkon/hmotnost. Zřejmě to bude těsný souboj, moderní turbo proti klasické atmosféře.

Octavia vypadá moc sympaticky, decentně agresivní dravec, který umí zaujmout. Líbí se mi jednoduché, ostré linky a xenony s LED pásky pod nimi, naopak za mínus považuju fake nádechy po stranách nárazníku.

Interiér je prostorný a dobře zpracovaný, ale jak to bývá u neprémiových značek zvykem, pár tvrdých a nepohledných plastů se uvnitř najde. Zklame na omak laciný dekor á la karbon na dveřích a kolem řadící páky. Na palubní desce pak schází úplně, takže vypadá chudě. Pochvalu si zaslouží objemné odkládací plochy, přehledný informační systém, ergonomie, pozice za volantem a vynikající sedadla.

Dvoulitrový čtyřválec s turbem je tichý, kultivovaný a při běžném jezdění i úsporný, umí bez problému jezdit za 8 litrů v průměru. Podvozek je vedle Superba poměrně tvrdý, ale oproti konkurenčním hot-hatchům si vede velmi dobře. Ve výsledku je to snadno ovladatelné a přijatelně komfortní auto. Zasloužilo by si akorát lepší odhlučnění při vyšších rychlostech.

2.0 TSI patří na čtyřválcovou špičku, stačí mu přitlačit kudlu na krk a předvádí skvělé kousky. Příjemně táhne už od 2000, pořádně se nadechuje u 3000 a nepolevuje ani za hranicí 6000 otáček. Má rychlé reakce na plyn, s manuálem se tam dají hezky zasunovat meziplyny, ale skvěle si rozumí i s dvouspojkou. U manuálu zaujmou krátké dráhy řazení, ale uměl bych si představit tužší a kratší spojku. Dvouspojka zase ve výjimečných situacích cukne, ale jinak řadí hladce a bleskurychle. Za zmínku stojí podvozek, který skvěle drží stopu a je skoro nemožné ho rozhodit. Na limitu se chová mírně nedotáčivě, za což může absence samosvorného diferenciálu, ale je to v rámci přijatelných mezích. Na řízení reaguje rychle, ale chybí mu schopnost přenášet více informací od předních kol, i brzdový pedál je přehnaně měkký a nedá se dávkovat. Nejvíce mě štve falešný zvuk motoru vpouštěný do kabiny, uvnitř huláká a duní, z venku zní nudně, absolutně bez emocí. Sice to není řidičské auto, ale rychlé rozhodně je, a to hodně, uvidíme, co na to řekne Superb. Octavia je vynikající rychlé auto pro pravidelnou rutinu.

Nepatrně větší brácha působí elegantně, ale ne tak sladěně. Karoserie vypadá úzce, to má na svědomí výrazná délka, připadá mi jako přerostlý jezevčík. Smutný výraz má zadek, za což můžou světla, chybí tam trochu svěžesti, možná radosti. Naopak respekt budí čtveřice koncovek výfuku.

Uvnitř si všímám trochu vyšší pozice za volantem. Sedadla jsou dobrá, ale více mi pasují ta v Octavii, mají výraznější boční vedení. Nadpozemské je místo na nohy vzadu, ale co se šířky týče, mohlo by to být v dané kategorii lepší. Jelikož Octavia byla v roce 2013 zbrusu nová a Superb ve stejné době prošel pouze faceliftem, tak svůj věk nezapře. Má menší displej informačního systému, černobílou obrazovku mezi budíky, do dveří nedáte PET lahev a do přihrádky před řadící pákou se nevleze moderní smartphone. Na první pohled však umí zaujmout díky dekorační liště, která v Octavii úplně schází. Co se prostornosti kufru týče, v běžném životě nezaznamenáte skoro žádný rozdíl.

Šestiválec se chová kultivovaně, na střední neprémiovou třídu až vznešeně. Většinu času o něm nevíte a lehce zavrní akorát při přidání plynu, sympatické. Pouze spotřeba je o nějaké 3 litry vyšší než u přeplňovaného sourozence. Podvozek je znatelně pohodlnější a lehce ho trápí jen velké příčné nerovnosti, kvalitnější je i odhlučnění. Dvouspojková převodovka řadí hladce a rychle, ale při popojíždění cuká častěji než ta v rodinném konkurentovi.

Když člověk protlačí pedál plynu přepážkou do motorového prostoru, začínají se dít věci. Jedinečný motor 3.6 VR6 krásně lineárně nabývá na zátahu, má lahodný zvuk a okamžité reakce na plyn. Avšak i když má 40 koní navíc, tak bráškovi ujet neumí, za což může hlavně o nějakých 200 kilogramů vyšší hmotnost, ve výsledku dokonce o kousek prohrává. Holt turbo je turbo a točivý moment v širším spektru otáček vyhrává. Škoda, že je šestiválec uškrcený a nemá 300 koní jako VW Passat. Podvozek je docela plavný a oproti Octavii přichází nedotáčivost mnohem dřív, více se naklání a tudíž tolik nedrží. Jízdu na limitu zrovna v lásce nemá, ale klasický svižný styl mu sluší. Nicméně stačí pár kapek deště a vše je jinak, díky čtyřkolce umí přenést více výkonu na asfalt a v některých situacích se dokáže i lehce přetáčet. Řízení je klidnější, nereaguje tak rychle, což až na motor platí o celém autě. Na okresce se však s mladším bráchou měřit nemůže, ten ho spráší v každé situaci.

Oba kousky mají hodně kladů, ale i pár záporů. Octavia je mnohem obratnější, rychlejší, má nižší spotřebu a lépe řešený interiér z praktického hlediska. Superb vede v místě na kolena vzadu, zároveň tato vlajková loď triumfuje pohodlím, pohonem všech kol a charismatickým motorem. Pokud by mělo vyhrát auto, které má méně podstatných chyb, bude to Octavia. Ta by totiž mohla být jen o chlup pohodlnější (díky tomu ale skvěle zatáčí) a zasloužila by si pár kvalitnějších materiálů uvnitř, zbytek je na auto pro denní jezdění fajn. Jo a ve Sport režimu mě občas pěkně štve falešný zvuk motoru. Superb hodně žere, na silnici se nechová tak jistě, laciné plasty se v něm objevují taky a nemá tak promyšlené odkládací plochy, takže by měl o malý kousek prohrát. A i když má mnohem charismatičtější motor, čtyřkolku a je komfortnější, tak vedle Octavie nemůže vyhrát ani co se emocí týče. Celkově to není tak dotažené, vyvážené auto. Možná kdyby měl 300 koní namísto uškrcených 260 a trochu lepší podvozek, bylo by vše jinak. Turbo má navíc výhodu, že se mu dá velmi snadno zvednout výkon, potom je to opravdová střela na každý den. Pokud však hledáte společníka na dlouhé cesty, běžte pro “jezevčíka”. Škoda Superb II Facelift 3.6 V6 si zaslouží 7 hvězdiček, Octavia III RS 2.0 TSI si jich může odvézt 8.

Za propůjčení vozu Škoda Octavia a Superb děkujeme společnosti Auto ESA.

AutoŠkoda Octavia III RS 2.0 TSIŠkoda Superb II Facelift 3.6 V6
Motor1984 ccm L4 Turbo3597 ccm VR6
Výkon220 koní při 4500-6200 ot./min.260 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment350 Nm při 1500-4400 ot./min.350 Nm při 2500-5000 ot./min.
Převodovka6-st. automatická/manuální6-st. automatická
PohonFWDAWD
Hmotnost1445 kilogramů1629 kilogramů
0-100 km/h6.8 sekundy6.4 sekundy
Maximální rychlost248 km/h250 km/h
Průměrná spotřeba9 litrů12 litrů
Objem kufru589 litrů595 litrů