X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Srovnávací test - Volkswagen Golf R vs Golf GTI Clubsport

Srovnávací test - Volkswagen Golf R vs Golf GTI Clubsport

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Srovnávací testy   |   14.10.2018   |   Autor: Adam Václavek


Když jsem nedávno jezdil s Golfem GTI Performance, říkal jsem si, jestli má vůbec dražší Golf R smysl, když je slabší brácha tak povedený. V přímém srovnání se ukázalo, že cenový rozdíl je opodstatnitelný a vítězem se stalo eRko (test ZDE). Nicméně dnes má dalšího vyzyvatele z vlastní stáje, akorát trochu těžšího kalibru - GTI Clubsport. Ten už není o moc levnější a oproti klasickému GTI nejen líp vypadá, ale taky dostal slušnou dávku výkonu navíc. No, čeká nás zajímavá bitva!

Když se díváte na eRko mezi běžnými auty, působí dravě. Má agresivní nárazníky, nízké prahy a čtveřici koncovek výfuku, které budí respekt. Avšak vedle Clubsporta už tak exotický není. Ten má sportovněji střižené nárazníky a sexy křídlo á la ducktail, díky čemuž vypadá líp. Škoda, že nedostal macatý výfuk jako eRko. Smutné je, že GTI nemá přední blinkry LED, ale pouze obyčejné žárovky, přitom má klasické xenony s LED denním svícením jako eRko.

Interiéry jsou až na pár detailů totožné, liší se jen v detailech. Základní sedadla jsou stejná, ale Clubsport může mít ještě příplatková Recara, která dokonale podrží v zatáčkách, jen vás více naklepou na dlouhých cestách. V ostrém GTI se mi líbí alcantarou potažený volant, který se skvěle drží a oku lahodící je tento materiál i ve výplni dveří. Sympatický je detail na displeji v sekci Car, tam je obrázek opravdového GTI, eRko tam má náhled obyčejného Golfa. Na druhou stranu Clubsportu chybí ambientní podsvícení dekorových lišt na dveřích. Prostoru mají uvnitř akorát, průměr v dané kategorii. Plus se dá připsat Clubsportu, jelikož má díky absenci kardanu hlubší kufr. Zpracování a použité materiály jsou fajn, ale občas se nějaký laciný plast najde.

Test - Seat Leon ST Cupra 290

 

Milým překvapením je, že obě auta jsou praktická a příjemně využitelná pro každodenní jezdění. Čekal jsem, že Clubsport bude tvrdší a uskákanější, ale není to tak, rozdíl je tak minimální, že si ho ani nevšimnete. Adaptivní podvozky slušně žehlí většinu nerovností a problém jim dělají jen větší, ostré výmoly, které projdou až do karoserie. Zachován zůstal samozřejmě dobrý výhled ven a snadná ovladatelnost. Celkově je použitelnější eRko díky pohonu všech kol, jenž se hodí především při lyžařských výletech do hor.

Jedu v eRku, za mnou Clubsport a přede mnou dlouhá okreska s všemožnými typy zatáček a rovinek. Pedál plynu tlačím do podlahy a ženu se kupředu jako šílenec, tvrdé brzdy, průlet zatáčkou a u přesně trefeného apexu zase vypouštím stádo 300 koní. Takto pokračuji několik kilometrů. Poté se dívám do zrcátka a... Clubsport je stále za mnou. Měníme si auta a jedeme stejnou cestu, tentokrát já první v GTI a za mnou kamarád v eRku. A průběh je totožný, žádný rozdíl, eRko stále za zadkem. Říkám si, třeba jsem horší řidič a tím pádem je kolega s jakýmkoliv z dvojice Golfů pořád nalepený na mém pozadí. Proto jízdy opakujeme, tentokrát pojede první on s eRkem a následovně s Clubsportem, já druhý. A světe div se, nic se nezměnilo, pokaždé jeden a ten samý výsledek. ERko je malinko rychlejší v přímce, kde využívá vyšší výkon, GTI o drobounký kousek zase v zatáčkách, tam se projevuje nižší hmotnost. Na okresce jsou to vážně pekelně rychlá auta a v disciplíně jménem dynamika vítěze nenajdeme.

Na první dvě rychlosti pod plným působí Clubsport agresivněji, díky přednímu náhonu mírně tahá za volant. Řízení je trochu pohotovější a přilnavost v zatáčkách díky nižší váze pocitově o kousek větší. Ale to je spekulativní, jelikož čtyřkolka eRka dovoluje jít dříve po plynu a využít maximální výkon na výjezdu. Naopak u GTI jde krásně cítit samosvorný diferenciál mezi předními koly, auto se s ním hezky stáčí k vnitřku zatáčky a kompletně eliminuje nedotáčivost. Ostré Golfy jsou sice surově rychlé, ale zároveň až moc hodné. Nerozhodí je nedobrzděná zatáčka a moc rychlý nájezd, přehnaná dávka plynu nebo brzdění v zatáčce, ale ani zbrklé pohyby volantem. Dá se říct, že jedou jako po kolejích. Škoda, že jinak příjemná řízení nedokážou přenést moc informací do dlaní. Tato sterilita má jeden vedlejší účinek, rychlý s nimi dokáže být skoro každý, a věřte, že zkušený řidič s nimi bude opravdu nadpřirozeně rychlý. Kvůli těmto aspektům bych ani jeden z našich kousků nenazval vyloženě sportovním hot-hatchem, ale spíše nabroušenými GT.

Dvoulitrová TSI patří mezi čtyřválcovou elitu. Solidně zabírají už od nízkých otáček a jejich zátah se lineárně stupňuje. S chutí se točí skoro do 7 000 a jako by jim nedocházel dech. Potěší i hbité reakce na plyn. ERko je schopné vypustit rovných 300 plnokrevníků a sílu 380 Nm, Clubsport do závodu vysílá 265 hřebců a 350 Nm, avšak po dobu 10 sekund umí zvýšit tlak turbodmychadla a tím i výkon na 290 koní a krouťák na 380 Nm. Skvěle si s nimi rozumí dvouspojková převodovka, která řadí přesně a při podřazování tam kope příjemně znějící meziplyny, jen při pomalém popojíždění si umí občas cuknout. Clubsport při řazení hlasitě a dlouze prská, eRko o něce méně, je naopak dunivější pod plynem. Slyšet je i hvízdot turb, ale celkově bych u obou uvítal výraznější zvukový projev a fake dokreslování z reproduktorů to bohužel nezachrání.

Ve výsledku jsou oba Golfy stejně rychlé, takže každému bychom mohli dát 1 bod. Dá se říct, že Clubsport je o chlup zábavnější na klikaté silnici, takže další 1 bod získává na svou stranu. Když jsme se nedočkali žádného KO, měl by tedy vyhrát 2:1 na body? Ne tak úplně, protože stačí pár kapek deště nebo vloček sněhu a v tu chvíli je Clubsport s pohonem předních kol na dravější jízdu nepoužitelný. Naopak eRko se zde ukazuje v tom nejlepším světle, umí být lehce přetáčivé a pořád dokáže využít plný výkon, čtyřkolka mu přihrává 1 bod. Takže už je to tak, tento duel končí remízou. Jestli chcete působivě vypadající víkendovku na léto, kterou navíc nemá jen tak někdo, pořiďte si Volkswagen Golf GTI Clubsport, dostává 9 hvězdiček. Stejný počet si zaslouží i Volkswagen Golf R, ten je vhodnější volbou, hledáte-li parťáka na každý den po celý rok.

Za propůjčení vozu VW Golf R děkujeme společnosti Auto ESA.

 

Auto

Volkswagen Golf GTI Clubsport

Volkswagen Golf R

Motor

1984 ccm L4 Turbo

1984 ccm L4 Turbo

Výkon

265 koní při 5350-6600 ot./min.
10 s overboost na 290 koní

300 koní při 5500-6200 ot./min.

Točivý moment

350 Nm při 1700-5300 ot./min.
10 s overboost na 380 Nm

380 Nm při 1800-5500 ot./min.

Převodovka

6-st. automatická

6-st. automatická

Pohon

FWD

AWD

Hmotnost

1395 kilogramů

1495 kilogramů

0-100 km/h

5.9 sekundy

4.9 sekundy

Maximální rychlost

250 km/h

250 km/h

Průměrná spotřeba

10 litrů

10 litrů

Objem kufru

380 litrů

343 litrů

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Test – Škoda Superb Scout a Kodiaq L&K (2.0 TDI 140 kW, DSG, 4x4)
Dvě prostorné, vybavené, komfortní a schopné Škodovky za podobné peníze. Která je lepší?
Test - Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Vyšší výkon, lepší brzdy, samosvor a mnoho dalšího, to je moje nové daily.
Test – Fiat 500 Abarth (200+ koní)
Série mě příliš nezaujala, změní něco větší stádo koní a lepší brzdy?
Test – Škoda Octavia RS 230 + bonus
Parádní rodinné auto pro tátu závodníka, ale má jeden závažný problém.
Test – Nissan Juke Nismo 4x4
Nejzbytečnější auto na světě?
Test – Peugeot 205 CTI
GTI bez střechy? Vypadá tak, ale je to úplně něco jiného.
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved