Červená, oranžová, zelená a… 80, 120, 160, 190 km/h, no do háje. Kliďte se z cesty, jede monstrum, které kvílí, ječí a vyje jako zfetovaný vlkodlak. Rovinky jsou najednou mnohem kratší a tachometr na nich ukazuje hrůzostrašná čísla. Sice se na první pohled neprozrazuje, vypadá jako každé jiné Audi S4 – obyčejný, sportovně střižený sedan, ale zdání klame. Někdo se totiž vrtal pod kapotou, někdo, kdo tomu hodně rozumí. Brutální výkon má na svědomí firma HotHatchShop, která toto dílo nazvala APR Stage II+ Ultracharger. A výsledek je impozantní.

Zvenku je to líbivé Audi s nadčasovým designem, které umí stále zaujmout. Uvnitř se sedí příjemně nízko ve skvělých sedadlech, všechny ovládací prvky jsou hezky po ruce a materiály jsou kvalitní. Nechybí dostatek místa vpředu i vzadu a bohatá výbava, která zahrnuje audiosoustavu Harman Kardon, parkovací kameru či promyšlený informační systém.

Stačí stisknout tlačítko na středovém tunelu a upravený výfuk začíná hrát bubenické sólo. S každým přidáním si šestiválec odštěkne jako podrážděný pitbull a při plné akceleraci se po okolí ozývá jekot kompresoru. Jakmile se pedál plynu zaboří do podlahy, převodovka bleskurychle podřadí a začíná jízda na horské dráze. Všechny pneumatiky se zakusují do asfaltu a stádo 504 koní, vlastně spíš rozzuřených býků, se dere kupředu. Zrychlení je devastující a na prvních sto metrech budete hledat konkurenci jen těžko.

Z astronomických rychlostí ho dostávají silné brzdy, které se dají dobře dávkovat. Adaptivní podvozek se ve sportovním režimu nenaklání a skvěle drží, ale překvapivě si zachovává slušnou dávku komfortu. Trakce je obrovská, ale nezoufejte, díky sportovnímu diferenciálu na zadní nápravě není problém lítat zadkem napřed. Pokud se přežene nájezdová rychlost, což je s takovým výkonem velmi snadné, projeví se hmotnost nad přední nápravou a dostaví se nedotáčivost. Jakmile S4 APR dostanete do ruky, budete extrémně rychlí. Vlastně jediným výraznějším mínusem je řízení, které je přeposilované a občas v zatáčkách nepříjemně tuhne.

Kdo by si myslel, že takové auto musí být nepoužitelné při denním jezdění, je na omylu. V komfortním režimu podvozek žehlí většinu nerovností a nepropouští rázy do karoserie. Odhlučnění je solidní a výhled z auta slušný. 1 000 kilometrů do Alp na jeden zátah? Žádný problém!

Pohledné auto, které nevzbuzuje zbytečně moc pozornosti, je komfortní a v případě potřeby dokáže uhánět jako stroj z pekel. Sice umí překvapit mírnou nedotáčivostí a řízení je zvláštní, ale má tolik kladů, že mu to musím odpustit. Audi S4 B8 APR Stage II+ Ultracharger můžu s čistým svědomím dát 8 hvězdiček.

Úpravy

O úpravy se postarala společnost HotHatchShop a je nutno podotknout, že se to náramně povedlo, je to špička v oboru. Auto jako první prošlo pečlivým servisem, aby vše perfektně fungovalo. Upravil se software motoru a převodovky na Stage 1. Následně se přidala menší řemenice na kompresor, který byl obdařený chladičem. Zapomenout nelze ani na větší řemenici na klikové hřídeli. Poté následovala úprava softwaru na Stage 2 a standardní výfuk byl nahrazen potrubím od CTS Turbo. Vše se zakončilo karbonovým sáním a ultrachargerem (větší škrtící klapka) od APR, díky čemuž se dal software přehrát na Stage 2+. Výsledkem je 504 koní a 604 Nm.

Takže jestli chcete poladit svůj koncernový vůz, určitě neváhejte kontaktovat kluky od HotHatchShop, neuděláte chybu.

Hodnocení WikiCars

  • pekelný motor

  • rychlá dvouspojková převodovka

  • jistý a komfortní podvozek

  • sportovní diferenciál, díky kterému lze jednoduše rozhodit zadek

  • decentní vzhled

  • útulný interiér

  • přeposilované řízení, které zvláštně tuhne

  • nedotáčivost při rychlejším nájezdu do zatáčky

  • převodovka si umí cuknout

Technické parametry

Motor2995 ccm V6 Kompresor
Výkon504 koní při 7250 ot./min.
Točivý moment604 Nm při 4000 ot./min.
Převodovka7-st. automatická
PohonAWD
Hmotnost1705 kilogramů
0-100 km/h3.7 sekundy
Maximální rychlost300 + km/h
Průměrná spotřeba12 litrů
Objem kufru480 litrů