Mezi vysokými budovami v centru města se ozývá vytí nahánějící husí kůži, agresivní prskání a hromové dunění. Zvuk se stále zesiluje, kočky utíkají, psi kňučí a lidé se otáčí a diví se, co se to sakra děje. Když v tom se po několika minutách objevuje něco žlutého, mohutného. Prohání se to okolo a zase mizí v dáli. Vždyť to byl Bumblebee, Čmelák z Transformers! Já sedím uvnitř, ven se dívám úzkým oknem přes vypouklou kapotu a mířím na klikaté okresky. Levé pádlo: „Štěk!“ Noha na podlahu a začíná bouře. Pravé pádlo: „Prásk!“ No do háje, tomu se říká povedené auto!

Jen se na něho podívejte, Camaro šesté generace vypadá fantasticky. Příď je mohutná a děsivá, kapota dlouhá, kabina nízká a vše završuje čtveřice koncovek výfuku a křídlo. Jen ta zadní světla by mohla být zajímavější.

Interiér je na první pohled působivý. Sedí se hodně nízko, volant má příjemně tlustý věnec. Sedadla jsou pohodlná a zároveň dobře drží tělo. Výbava je bohatá a neschází v ní prémiové ozvučení Bose, kožené čalounění s vyhříváním a odvětráváním, vše v elektrice, head-up displej, navigace a mnoho dalšího. Bohužel potom si člověk všimne tvrdého a laciného plastu na středovém tunelu a několika dalších místech. Nicméně na americké auto je tady odvedená dobrá práce.

Za studena velký osmiválec hlasitě duní, v čemž pokračuje do nekonečna. S každým jemným přidáním štěkne, prskne a zabublá. Pod plynem se z výfuků line dokonalá symfonie a po několika sekundovém orgasmu nebudete chtít přestat, je to velice návyková věc. U klasických muscle cars tím většinou veškerý požitek končí, ale tady ne. Motor se totiž lahodně vytáčí skoro do 7000, má okamžité reakce a táhne jako šílený. A k tomu všemu se s ním dá jezdit za 10 litrů. A teď mi řekněte, k čemu je potřeba přeplňování. Líbí se mi i osmistupňová převodovka, která řadí bleskurychle, umí tam kopat meziplyny a v automatickém režimu se chová inteligentně.

Takže na rovinku super kára. „Ale to je přece každý Američan.“ Říkáte si, že? Podobně na tom totiž do tohoto odstavce byl i Mustang nebo Challenger, ale teprve teď bude Camaro tahat esa z rukávu, díky kterým je nejlépe jezdícím muscle car dneška. Podvozek při rychlé jízdě předvádí chvályhodný grip a drží, jako by jel po kolejích. Trakce je výborná, řízení rychlé a strmé, brzdy dobře dávkovatelné a já si připadám jako v pravém sporťáku. Přední kola se zakousnou do asfaltu, auto vykrouží učebnicový oblouk a v poslední třetině zatáčky zadek decentně vyletí ven. Není problém zatáčku projet čistě, ale mnohem víc se to Camaru líbí s rozevlátou zádí a s kouřem od pneumatik. Chování je rošťácké, hyperaktivní a těší mě, že řidič musí být stále na pozoru. Kdo by čekal, že to bude tak řidičské a zábavné auto?!

Ale tím to pořád nekončí. Camaro je stejně dobré i při běžném používání. Je komfortní, dobře odhlučněné, dostatečně prostorné (až na zadní sedadla) a pokud si člověk zvykne na výhled jako z tanku, tak se dá říct, že se s ním nejezdí o nic hůř, než s Passatem.

Chevrolet s Camarem odvedl skvělou práci a za odměnu se může označovat titulem nejlépe jezdící muscle car současnosti. Vypadá parádně, je použitelný v běžném provozu, má šílený zvuk, je velmi rychlý na rovinkách i v zatáčkách a nedělá mu problém vyvádět pořádný bordel. Vytknout se mu dá pouze nekomunikativní řízení, vadnoucí brzdy a pár ošklivých plastů v interiéru, jinak tleskám. Chevrolet Camaro 6.2 V8 si zaslouží 9 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • extravagantní vzhled

  • skvělá pozice za volantem

  • výborná osmistupňová převodovka

  • silný, točivý a dokonale zvučný motor

  • komfortní, ale obratný a hbitý podvozek

  • tuhé, strmé, ale bohužel nekomunikativní řízení

  • dobře dávkovatelné, ale rychle vadnoucí brzdy

  • horší výhled ven

  • na několika místech v interiéru jsou použity tvrdé a laciné plasty

Technické parametry

Motor6162 ccm V8
Výkon461 koní při 6000 ot./min.
Točivý moment617 Nm při 4400 ot./min.
Převodovka8-st. automatická
PohonRWD
Hmotnost1677 kilogramů
0-100 km/h4.3 sekundy
Maximální rychlost290 km/h
Průměrná spotřeba13 litrů
Objem kufru258 litrů