X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Test – Fiat 500 Abarth (200+ koní)

Test – Fiat 500 Abarth (200+ koní)

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">
Ojeté vozy   |   10.10.2019   |   Autor: Adam Václavek


Fiat 500 Abarth je působivé auto na pohled, řekl bych jedno z nejstylovějších na trhu. Skvěle kombinuje retro s modernou a do toho parádně zní. Jenže jízdně to žádná velká sláva není a mnozí konkurenti jsou daleko před ním. Nicméně tentokrát se mi dostal do rukou upravený kousek, jemuž pod kapotou dřímá přes 200 ďábelských koní a má lepší brzdy - čtyřpístková Bremba s vrtanými kotouči. Bude to stačit k tomu, aby mě tento malý škorpion zaujal?

Nebudu se vracet k interiéru a jiným nešvarům, na kterých jsem si smlsl v minulém testu. O těch si můžete přečíst v odkazu níže. Tentokrát se zaměřím čistě na to, jak toto “baby Ferrari“ jezdí.

Test - Fiat 500 Abarth

 

A začneme hezky zostra s nohou na podlaze, protože agrese a dynamika té malé zběsilosti rozhodně nechybí. Zprvu se nic neděje, ale za hranicí 3000 otáček se otvírá turbobrána a hluční plnokrevníci vyráží kupředu. Svou silou tahají za volant a nepolevují až do nějakých 5500-6000 otáček, kdy je potřeba řadit, přičemž si dovolím vytknout mírně nepřesnou kulisu řazení. To ovšem nezamezuje divoké akceleraci ze 100 na 150 km/h za 6.26 sekundy, což je pouhých 7 desetin za nabroušeným Lotus Elise Sport 220! Do žebříčku 100-200 km/h se zapojil s úctyhodným časem 19.97 sekundy. Od nějakých 180 km/h už se mu sice moc nechce a začne působit docela nejistě, ale potrápíte s ním spoustu dálničních křižníků. Nejlepší je ta zlost projevující se taháním za volant, nerytmickým dunivým zvukem a turbo charakterem jako ze staré školy.

Se zastavením z vysokých rychlostí není žádný problém, protože velké brzdy jsou prakticky k neutahání. Navíc se na nich dá hezky rozhodit zadek a celkově při plném brzdění přitažlivě tancuje. Bohužel v zatáčkách přichází stále stejný neduh, na řízení sice reaguje pohotově, ale brzy nezvládá boj s nedotáčivostí a tlačí se po tečně ven. Bohužel je to dáno celkovou koncepcí auta a nízká hmotnost 1035 kilogramů už to nezachrání. Jen si představuji, jak strašně by mu slušel samosvor, který by krásně tahal čumák k apexu a Abarth by se stal neskutečným zabijákem všech protivníků (náhražka v podobě přibrzďování vnitřního kola zázraky nedělá).

Tento Abarth 500 mě celý týden vyloženě bavil, což před rokem u série vážně neplatilo. Nevím, jestli jsem se změnil já nebo těch pár úprav tak pomohlo. To auto mě zaujalo svou agresivností a jedinečností, mít ten samosvor, bude jedním z mých oblíbených mini hot-hatchů. Takto dávám 7 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení Fiatu 500 děkuji Auto ESA.

 

 Hodnocení WikiCars 

+  výbušné a agresivní chování
+  jedinečný design

  pozice za volantem
  nedotáčivé chování
  chybí samosvorný diferenciál

 Technické parametry

Auto

Fiat 500 Abarth

Motor

1368 ccm L4 Turbo

Výkon

200+ koní

Točivý moment

250+ Nm

Převodovka

5-st. manuální

Pohon

FWD

Hmotnost

1035 kilogramů

0-100 km/h

<7 sekund

Maximální rychlost

>210 km/h

Průměrná spotřeba

8 litrů

Objem kufru

184 litrů

 

 

 

 

 
 
Test - Jaguar F-Type R Coupe
Vypadá to, že bude dokonalý, ale je tomu vážně tak,
Srovnávací test - Renault Megane R.S. 250 Cup vs Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Auto, které jsem si chtěl koupit a auto, které jsem si koupil.
Srovnávací test - Renault Megane R.S. Trophy vs Lotus Elise Sport 220
Hot-hatch aneb důvod, proč existuje stále méně klasických sporťáků.
Test - Ferrari 458 Spider
Nejlepší sportovní auto, jaké jsem řídil?
Test - Dodge Charger SRT HellCat
Povoz samotného lucifera.
Test – Škoda Superb Scout a Kodiaq L&K (2.0 TDI 140 kW, DSG, 4x4)
Dvě prostorné, vybavené, komfortní a schopné Škodovky za podobné peníze. Která je lepší?
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved