Proplouvám krajinou, štěbetání ptáků doplňuje hrubé dunění osmiválce, vlasy mi čechrá jemný vánek a na sedadle spolujezdce sedí sexy holka. Na dlouhých rovinkách se okolím line zvuk připomínající řev hořícího medvěda, následující zatáčka se letí dveřmi napřed a potom zase klid a pohodlí. V kufru je pár špekáčků, hořčice, chleba a basa piv. Co víc si přát? Modernizace Ford Mustang 5.0 GT Convertible posunula o třídu dál, je to ideální výletní kára, skoro dokonalá, ale chyby pořád má.

Design je kontroverzní, mnohé prý zklamal, ale za mě je to paráda, co se živého pohledu týče. Příď je teď přikrčenější, světla agresivnější, výdechy v kapotě přidávají na faktoru děsivosti a zadek vypadá jako svalnaté, hezky kulaté hýždě fitness modelky. Ať Mustang přijede kamkoliv, budí rozruch, a tak to přece má být.

Milým překvapením je interiér. Několik laciných plastů zcela zmizelo a středový tunel je nyní čalouněný kůží, což je příjemný posun k lepšímu, protože verze před faceliftem ho měla snad z toho nejhoršího plastu, jaký jsem kdy viděl. Sympatický je digitální přístrojový štít s širokou individualizací a poměrně přívětivým ovládáním. To však neplatí o informačním systému s dotykovou obrazovkou, jehož ovládání je nepřehledné a složité. Do navigace třeba nelze psát adresu za jízdy, což je další chyba na kráse. Prémiová kvalita to samozřejmě není a horší materiály se najdou, ale jinak je interiér útulný, kufr slušný a zadní sedadla se dají využít na kratší cesty bez sebemenšího problému. Mezi systémy nechybí adaptivní tempomat, nouzové brzdění (ten někdy šílí příliš brzy), hlídání jízdy v pruzích, mrtvého úhlu a spousta dalšího.

Motor na volnoběh hezky duní a líbí se mi, že klapkou ve výfuku lze nastavovat jeho hlasitost od decentního vrnění po pravé americké bublání. Výhoda je v tom, že podvozek, motor i převodovka můžou být v komfortním nastavení a výfuk v tom nejhlasitějším, to se mi později osvědčilo jako nejlepší jízdní režim. Adaptivní podvozek MagneRide je pohodlný, odhlučnění s nataženou střechou slušné a dá se říct, že cestování s Mustangem není o nic složitější než s jakýmkoliv koncernem, řídí se lehce a snadno. Největším otazníkem pro mě byla desetistupňová automatická převodovka. Ta se může chlubit hladkými změnami převodových stupňů i rychlostí řazení, ale problém nastává, když se jede konstantní rychlostí a jemně se přidá. Potom zaváhá, jestli má podřadit o dva, jeden nebo tam nechat aktuální převodový stupeň a u toho zacuká. Bohužel méně někdy znamená více.

V nejostřejším nastavení podvozek výrazně ztuhne, motor zostří reakce na plyn a převodovka se snaží držet ideální otáčky, což se jí daří skvěle, ale reakce na pádla pod volantem by mohly být rychlejší. Motor s chutí táhne už od nízkých otáček a s lineárním nástupem výkonu se mění v uřvaného šílence. Ten zvuk je fantastický. Zátah se stupňuje do 7000 otáček, ale posledních 500 před zásahem omezovače lehce zvolní. Po přeřazení si odprskne do výfuku a celý tento cirkus začíná znova. Jakmile se uvolní plyn, výfuk si hlasitě odkašle a předvádí nezapomenutelné divadlo, vlastně spíš rockový koncert. Podvozek je dlouho jistý a dobře drží stopu, v čemž vidím posun oproti předfaceliftu, ten je nervóznější. Na limitu už se mu však příliš nelíbí, na plných brzdách tancuje ze strany na stranu a s přehnaným nájezdem je trochu nedotáčivý, čemuž se dá naštěstí pomoct hrubším přidáním plynu. S dobrým nájezdem a vypnutou elektronikou se dají kouzlit snadné a oslnivé drifty s kouřem od pneumatik. A kdo by rád zamachroval burnoutem, je tady možnost deaktivovat funkci zadních brzd a užívat si pořádné donuty. Ovládání v podobě řízení a brzd je vláčné a nepříliš komunikativní, ale u tohoto typu auta vůbec nevadí. Je to skvělé GT překypující stylem.

Ford Mustang 5.0 GT Convertible díky faceliftu dospěl a je celkově lepším autem. Konečně má zvuk nahánějící husí kůži, nepůsobí tak nemotorně a může se chlubit kvalitnějším interiérem. Díky tomu si polepšil a odjet může s hodnocením 9 hvězdiček. Na víkendové výlety s přítelkyní budete lepší auto hledat jen těžko, zamilujete si ho.

Hodnocení WikiCars

  • pověst legendy

  • exotický vzhled

  •  výkonný motor

  • komfortní podvozek

  • podvozek při jízdě na limitu a mírná nedotáčivost

  • automatická převodovka občas váhá

  • uměle působící řízení

Technické parametry

Motor5038 ccm V8
Výkon451 koní při 7000 ot./min.
Točivý moment529 Nm při 4600 ot./min.
Převodovka10-st. automatická
PohonRWD
Hmotnost1685 kilogramů
0-100 km/h4.6 sekundy
Maximální rychlost250 km/h
Průměrná spotřeba13 litrů
Objem kufru323 litrů