Víte, vždy jsem Lotusem Elise maličko pohrdal, nebo ne pohrdal, ale říkal si, že nebude nic extra. Vždyť se do toho špatně poleze, musí být děsně nepohodlný a navíc má směšný výkon, kterým zaostává za kdejakým sportovním hatchbackem či třílitrovou naftou. Teď bych za to rád poslal omluvu do Velké Británie, stačila mi jedna pořádná jízda s Elise Cup 250 a změnil jsem názor, vlastně se totálně zamiloval. Proto jsem nemohl odolat ani dalšímu Elise, tentokrát civilnější verzi Sport 220, která mi dělala společnost na klikatých okreskách. Pojďme zjistit, jaké a jak velké jsou rozdíly oproti okruhově zaměřenému Cupu.

Už od prvního pohledu lze poznat, že Sport nebude tak hardcore motokára jako Cup. Nemá lízátko, snížené prahy, gigantický difuzor ani velké křídlo. Avšak i tak jde o nepřehlédnutelné auto, mezi ostatními sporťáky vypadá jako z jiného světa.

A stejné je to i uvnitř, kde nejsou „závodní“, ale spíše „polozávodní“ skořepinová sedadla. Navíc to není oškubané holátko bez rádia či klimatizace, ale plně vybavené auto se vším potřebným pro běžné jezdění. Samozřejmě nastupování chce cvik a logicky v něm není moc místa, zavazadlový prostor bych nazval odkládací schránkou.

Majitel tohoto Lotusu Elise doporučuje kurzy na Nürburgringu s Hoonring, což mu dle jeho slov zvedlo řidičskou úroveň a přineslo nezapomenutelné zážitky. Více informací ZDE nebo po kliknutí na obrázek výše.

Příjemným faktem je, že i standardní verze má stejně tuhou a krátkou spojku, přesnou, líbivě mechanickou kulisu řazení a řízení bez posilovače, které je citlivé, přesné a slastně komunikativní, ale pozor, taky umí hezky potahat. Díky ideálnímu rozmístění pedálů se tam meziplyny střílí jako u strojů ze staré školy. Řídit ho je dokonalý požitek, připadáte si jako v závodním autě, cítíte v něm všechno, což v dnešní době moc aut neumí. Kompresorem plněný čtyřválec 1.8 litru za sedadly sice produkuje „pouze“ 220 koní a 250 Nm, ale solidně tahá už v nízkých otáčkách, má chuť atakovat červené pole a rychle reaguje na povely plynu. Vždyť z 0 na 100 km/h ho rozpohybuje za pouhé 4.6 sekundy, čímž překonává i 300 koňovou dvojici Volkswagen Golf R a Subaru WRX STI, k tomu zvládá až 234 km/h. Zvuk by samozřejmě mohl být lepší, ale na čtyřválec je super, hutné vrčení doplňuje kvílení kompresoru a úplně nejlepší je pak klepání o omezovač. To vše ještě vylepšuje velice nízká hmotnost 914 kilogramů, ostré brzdy a parádní podvozek. Stejně jako u Elise Cup 250 zvládá nepochopitelné rychlosti v zatáčkách a dlouho se chová neutrálně, následuje decentní nedotáčivost a až potom těžko pochytatelná přetáčivost. Ale rozdíly tu jsou, jelikož nastavení podvozku je měkčí, tak na klasické silnici méně odskakuje a kola zůstávají déle v kontaktu s vozovkou. Tím pádem se chová předvídatelněji a jistěji, ale na okruhu nebo hladkém asfaltu je to naopak.

Nejvíc se mi líbí, že po skousnutí vyšší hlučnosti a obtížného nastupování se s ním dá normálně jezdit každý den. Podvozek není tak otřesně tvrdý a řekl bych, že na tom není o moc hůř než u nejostřejších hot-hatchů, srovnám-li ho třeba s prckem Renault Clio III R.S. Navíc má klimatizaci, rádio, pohodlnější sedadla a stejně jako u ostatních Elise lze sundat střechu.

Docela rozumím tomu, že většina těchto pravých sporťáků už dávno vymřela s příchodem ostrých hatchbacků, ty jsou poměrem cena/výkon/praktičnost rozumnější volbou. Proto jsem rád, že Lotus taková auta stále vyrábí a člověk může zažít pocit závodního jezdce v silničním autě. Elise Sport 220 je dražší, méně praktický a ne tak příjemný na normální jízdu, navíc je pomalejší v přímce než ostatní auta, která zvládají okruh i silnici. Plně chápu, že si místo něho koupíte třeba Hondu Civic Type R 10G, Ford Focus RS Mk3, Renault Mégane R.S. nebo BMW M2, ale věřte mi, že ačkoliv jde o skvělá auta, nepobavíte se v nich jako v Lotusu. To auto si hraje svoji vlastní ligu a já vám garantuji, že pokud nad ním přemýšlíte a máte dostatek peněz, tak si ho po projížďce okamžitě koupíte. A abychom se dostali k tomu hlavnímu, jestli Sport 220 nebo Cup 250, je to jednoduché. Dobýváte-li okresky, jednoznačně první zmíněný, jsou-li to volné jízdy na okruzích, tak druhý. Dávám mu 10 z 10 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • skvělé řízení

  • ostrý motor

  •  výborně nastavený podvozek pro okreskové blbnutí, ale i na okruhové radovánky

  • pozice za volantem

  • závodní charakter

  • náročnější nastupování a vystupování

  • dokázal bych si představit trochu lepší brzdy

Technické parametry

AutoLotus Elise Sport 220
Motor1796 ccm L4 Kompresor
Výkon220 koní při 6800 ot./min.
Točivý moment250 Nm při 4600 ot./min.
Převodovka6-st. manuální
PohonRWD
Hmotnost914 kilogramů
0-100 km/h4.6 sekundy
Maximální rychlost234 km/h
Průměrná spotřeba10 litrů
Objem kufru110 litrů