X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Test - Mercedes-AMG GT S Edition 1 (600 koní)

Test - Mercedes-AMG GT S Edition 1 (600 koní)

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Exkluzivní testy   |   09.07.2019   |   Autor: Adam Václavek


Často slýchám, že německé výrobky jsou příliš sterilní a nudné, sice nadprůměrně kvalitní, ale bez nějaké té jiskry. A já si dovolím nesouhlasit. Třeba v gastronomii, miluji Bratwürste a nelze pohrdnout ani vepřovým kolenem se zelím. A podobně jsou na tom i auta, můžete narazit na dokonalé, ale nezáživné kousky, třeba Audi RS4, ale potom jsou tady stroje, které chytnou za srdce - Porsche 911, BMW M3 a bestiální stvůry z dílen AMG. Dnes můžeme přivítat Mercedes-AMG GT S v úpravě na 600 koní, který ukáže, že i rodilý Němci můžou být pořádnými chuligány.

Svým tvarem mi připomíná zaoceánský tanker - nekonečně dlouhá kapota, malá kabina nad zadními koly a celkově vyzývavé vzezření. Většiny aut z dílen AMG si kolemjdoucí ani nevšimnou, ale tady by si mohli krky ukroutit. Náš kousek Edition 1 se navíc pyšní agresivnějšími detaily, lze si všimnout třeba lízátka nebo křídla.

Uvnitř se sedí nízko ve skvělých sedadlech, použité materiály jsou kvalitní a neobvykle mě obklopuje mohutná palubní deska s vysokým středovým tunelem, připadám si jako v kosmické lodi. Vlastně tady nemám, co vytknout, možná jen informační systém by mohl být jednodušší a volič převodovky je umístěný příliš vzadu.

Srovnávací test - Nissan GT-R Nismo (600 koní) vs Mercedes-AMG GT S (600 koní)

 

Mačkám tlačítko Start a začíná divadlo, všech 8 válců se za doprovodu decentního štěknutí probudí k životu a usadí na bublajícím volnoběhu. Při zahřívání jedu na komfortní režim a nestačím se divit. Podvozek je komfortní, aerodynamický hluk minimální, převodovka řadí hladce a jakmile si člověk zvykne na ten dlouhý čumák, i se snadno řídí, a ta přepychová výbava. Z tohoto hlediska mám jen jednu připomínku - uvítal bych lepší odhlučnění od podběhů, jde slyšet každý kamínek, který se odlepí od pneumatik.

Kapaliny jsou zahřáty na provozní teplotu, zapínám režim Sport+, podvozek dávám do nejtužšího nastavení a pravou nohu bořím do podlahy. Z výfuku se line děsivý nářek ledních medvědů, protože pod plným se tady pálí doslova desítky litrů benzinu na jednotky kilometrů (celkově počítejte s průměrem lehce přes 15 litrů). Ten zvuk je vážně fenomenální v každém okamžiku, podle otáček bručí, vyje nebo prská. Těch 600 koní a 900 Nm za to umí opravdu vzít, ještě za hranicí 100 km/h tančí zadek a 4.0 V8 BiTurbo táhne v celém spektru otáček, přičemž nepolevuje ani v rychlostech nad 250 km/h. Dynamiku můžete porovnat s jinými auty v žebříčku 100-200 km/h. S motorem si skvěle rozumí sedmistupňový automat, který to tam práská jedna báseň. Dokonce i reakce na plyn jsou více než solidní, tomu říkám dynamický silák s nesmrtelnou fýzou!

Řízení je poměrně strmé a předek na něho reaguje okamžitě, ale mohlo by být trochu tužší, při opravdu vysokých rychlostech v něm totiž necítím tolik jistoty, kolik bych rád. Ostré karbonkeramické brzdy doslova škubou pneumatiky, ale taky na nich přichází jediný výrazný problém - předek se na brzdách hodně potápí a destabilizuje auto před zatáčkou, což trochu ztěžuje přesnou jízdu. Nicméně je tady ještě jeden styl, který mu jde dokonale - všechno vypnout a plný! To znamená, že budete ukázkově lítat dveřmi napřed a všechny ostatní necháte v oblaku kouře od pneumatik.

Mercedes-AMG GT S se softwarovou úpravou na 600 koní je vážně působivé auto, v provedení Edition 1 navíc vypadá vážně skvěle. Zaslouží si 9 z 10 hvězdiček, jen ten potápějící předek by to chtělo vyřešit, což se povedlo u AMG GT R.

Test - Mercedes-AMG GT R

 

 Hodnocení WikiCars 

+  dokonalý motor
+  dobře řadící převodovka
+  futuristický interiér
+  bordelářské chování

  trochu složitější informační systém
  volič převodovky umístěný příliš vzadu
  potápějící se předek při brzdění

 Technické parametry

Auto

Mercedes-AMG GT S Edition 1

Motor

3982 ccm V8 BiTurbo

Výkon

600 koní

Točivý moment

900 Nm

Převodovka

7-st. automatická

Pohon

RWD

Hmotnost

1645 kilogramů

0-100 km/h

- 3.5 sekundy

Maximální rychlost

+ 320 km/h

Průměrná spotřeba

15 litrů

Objem kufru

176 litrů

 

 

 

 

 
 
Test - Jaguar F-Type R Coupe
Vypadá to, že bude dokonalý, ale je tomu vážně tak,
Srovnávací test - Renault Megane R.S. 250 Cup vs Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Auto, které jsem si chtěl koupit a auto, které jsem si koupil.
Srovnávací test - Renault Megane R.S. Trophy vs Lotus Elise Sport 220
Hot-hatch aneb důvod, proč existuje stále méně klasických sporťáků.
Test - Ferrari 458 Spider
Nejlepší sportovní auto, jaké jsem řídil?
Test - Dodge Charger SRT HellCat
Povoz samotného lucifera.
Test – Škoda Superb Scout a Kodiaq L&K (2.0 TDI 140 kW, DSG, 4x4)
Dvě prostorné, vybavené, komfortní a schopné Škodovky za podobné peníze. Která je lepší?
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved