X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Test – Mercedes-Benz E 320 C124

Test – Mercedes-Benz E 320 C124

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Exkluzivní testy   |   09.03.2019   |   Autor: Adam Václavek


Staré Mercedesy jsou považovány za nejspolehlivější auta planety. Největší podíl na této legendě má jednoznačně model s označením 124, který vznikl v mnoha působivých verzích. Naftové kombíky jsou takřka nesmrtelnými pracanty, sedany se do historie zapsaly jako nepřekonatelné taxíky, E 500 patří mezi nejrychlejší limuzíny a šestiválcové kupé je stylovým autem na pohodové výlety. Poslední zmíněný právě stojí přede mnou, dost možná v té nejpřitažlivější variantě. Jde o E 320 C124 s řadovým šestiválcem o objemu 3.2 litru, který je kombinovaný s vzácným manuálem Getrag, známým především z ostrých W201 190 E Cosworth.

Karoserie se nese v duchu jednoduchosti, zaujmou dnes již legendární hranaté tvary a nelze si nevšimnout absence B sloupků, což oslní hlavně se staženými okny. Zadní části dominují charakteristická světla s žebrováním.

Prostorný interiér je složen pouze z kvalitních materiálů, mezi nimiž nechybí dřevo, měkčené plasty nebo příjemná kůže. Sedí se v komfortních křeslech, která odfiltrují vše, co náhodou nezvládne kolébavý podvozek. Místo volantu se zde nachází kormidlo a ovladače stahování oken se zabydlely na středovém panelu. Celkově jde o útulné místo k trávení dlouhých chvil, posádku nic neruší a panuje tu uklidňující atmosféra.

Test - Mercedes-Benz 250 TD Turbo S124

 

Řadový šestiválec chytá na první otočení klíčem a usazuje se na klidném volnoběhu. Z té kultivovanosti by si mohly vzít příklad i některé moderní motory z prémiových řad. Do kabiny nepronikají žádné zvuky ani vibrace, jen při vytočení lze slyšet líbezný a hutný zpěv šesti hrnců. Nicméně točivého momentu je k dispozici dostatek už od 2000 otáček, takže není potřeba podřazovat a stačí se nechat vést na vlně jemně nastupujícího krouťáku. Motorovému klidu sekunduje absolutně flegmatický podvozek. Je mu zcela fuk, jestli přejedete kanál, díru nebo zpomalovací práh, vše vyžehlí s grácií a posádku nechává nerušeně odpočívat. Jízdu bych přirovnal k plavbě luxusní jachtou, vnímáte akorát pohupování a lehké hučení karoserii obtékajícího vzduchu. Samotné odhlučnění se vyrovná mnohým vozům střední třídy moderní doby, za to si tento dědek v důchodu zaslouží pochvalu, co pochvalu, rovnou vyznamenání!

S agregátem je propojený pětistupňový manuál Getrag, který se proslavil ve sportovních sedanech 190 E 2.3 a 2.5 16V.  Známý je především pro svou obrácenou kulisu řazení, zpátečka je místo jedničky, jednička místo dvojky, dvojka místo trojky, trojka místo čtyřky a tak dále. Zprvu se na semaforech budete omylem rozjíždět dozadu, ale časem jde o jedinečné zpestření jízdy. Hodí se to hlavně při svižnější projížďce, kdy máte nejčastěji zařazenou dvojku a trojku, takže kvalty jsou hezky naproti sobě. A že motoru dynamická jízda v přímce sluší. Jeho 220 koní za sametového zpěvu nastupuje lineárně a s každou otáčkou jich na zadní kola cválá čím dál víc. Samotný zátah je úctyhodný, na tento test jsem přijel novou Octavií RS TDI 4x4, a ta v pružném zrychlení vůbec nestačila, i když jde o moderní a mezi běžnými auty výkonný kousek. Takže na šestiválcovou 124 si s tou vaší ekoškatulí moc nedovolujte. laugh

Už je vám asi jasné, že v zatáčkách to nebude žádná sláva, za což může měkké a na komfort zaměřené odpružení. Auto sice drží čistou stopu, ale výrazně se naklání a dává najevo, že se mu to nelíbí. Radši by pohodlně plulo cestovní rychlostí 180 km/h po nekonečné dálnici.

Víte, co se mi na E 320 C124 líbí nejvíc? Nesnaží se umět všechno, a proto dokonale zvládá jedinou věc, tou je ničím nerušená jízda za všech okolností. Stylově vypadá, má výtečný šestiválec, výjimečnou manuální převodovku, podvozek je pohodlný a zpracování kvalitní. Určitě byste mu mohli pár drobností vytknout, ale na to já kašlu, z mého pohledu jde o 10 hvězdičkové auto, baví mě s ním proplouvat krajinou a užívat si pohodového života.
 

 

 Hodnocení WikiCars 

+  dokonale komfortní podvozek
+  sametově kultivovaný a výkonný motor
+  jedinečná manuální převodovka
+  kvalita zpracování

   asi si ho musím koupit

 Technické parametry

Motor

3199 ccm L6

Výkon

220 koní při 5500 ot./min.

Točivý moment

310 Nm při 3750 ot./min.

Převodovka

5-st. manuální

Pohon

RWD

Hmotnost

1460 kilogramů

0-100 km/h

8 sekund

Maximální rychlost

235 km/h

Průměrná spotřeba

12 litrů

Objem kufru

481 litrů

 

 

 

 

 

 
 
Srovnávací test - Renault Megane R.S. Trophy vs Lotus Elise Sport 220
Hot-hatch aneb důvod, proč existuje stále méně klasických sporťáků.
Test - Ferrari 458 Spider
Nejlepší sportovní auto, jaké jsem řídil?
Test - Dodge Charger SRT HellCat
Povoz samotného lucifera.
Test – Škoda Superb Scout a Kodiaq L&K (2.0 TDI 140 kW, DSG, 4x4)
Dvě prostorné, vybavené, komfortní a schopné Škodovky za podobné peníze. Která je lepší?
Test - Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Vyšší výkon, lepší brzdy, samosvor a mnoho dalšího, to je moje nové daily.
Test – Fiat 500 Abarth (200+ koní)
Série mě příliš nezaujala, změní něco větší stádo koní a lepší brzdy?
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved