Z poza kopců se za romantického západu slunce ozývá chrchlavé burácení a odfukování turbem nafetovaného čtyřválce, zvěř je na úprku a ekologové šílí. Já jsem zpocený až na p*deli a v mimice mojí tváře se mísí strach s adrenalinem a zábavou. Připadám si jako v opravdovém závodním speciálu, hrozně návyková záležitost!

Určitě jste to zažili. Ve svém okolí jste měli obyčejnou holku, které si nikdo moc nevšímal a ona splynula s každodenní šedí. Takový ten člověk, který by se mohl vytratit ze světa a ani to nezaregistrujete. Jenže poté jste ji nějakou dobu nevídali a potkali ji o rok později. V tu chvíli vám spadla brada a pohled strnul úžasem. Byla z ní sexy kost, sportovkyně, brali byste ji všemi deseti. A stejně je to i s Lancerem 2000-2007. Ten je v klasickém provedení naprosto obyčejným autem, něco jako průměrná myčka nádobí. Avšak stačila chvilka v tělocvičně (v dílně) a vznikl zcela nový stroj, legendární Evolution VIII.

Evo a STI, přesně tato auta visela většině kluků na stěnách dětských pokojů. Jejich pověst byla vydobyta ve světě rally, kde slaví nespočet různých úspěchů. Do paměti se nám ale oba kousky vryly i kvůli extravagantnímu vzhledu. Naše Evo VIII vypadá až děsivě. Agresivní nárazník nepotřebuje žádnou mřížku v masce, ale vyčnívá z něho část chladiče, karbonová kapota má masivní výdech a zadek je porno, něco jako pozadí namakané fitness modelky. To obří křídlo nejde nemilovat.

Uvnitř je to přehlídka nekvalitních materiálů. Ale to je úplně jedno, protože to hlavní je tady správně. Skořepinová sedadla skvěle drží tělo, pozice za volantem je promyšlená, ten samotný dobře padne do dlaní a řadící páka s rukávem jsou hezky po ruce. Vše ostatní je mi u takového auta ukradené, ale jednu lichotku si ještě zaslouží. Je to dostatečně prostorné auto, ve kterém by z tohoto hlediska nebyl problém odjet k moři či na hory, jen vám u toho poteče krev všemi tělesnými otvory. Holt na dlouhé cestování to není, jste-li zvyklí na běžná auta. Podvozek je tvrdý, interiér vrže, ovládací prvky jsou těžké, uvnitř není ani klimatizace, brzdy hlasitě hvízdají, všechno vydává podivné (mechanicky úžasné) zvuky a špatně se s ním rozjíždí hladce, občas skáče jako malý ratlík. Ale jestli jste fanouškem sado-maso, asi se vám to bude líbit.

Po nastartování se ozývá hlasité dunění á la rally speciál (nemáme sériový výfuk), které neustává ani po zahřátí. Pár zahřívacích kilometrů doprovází zvuková kulisa, díky níž si připadáte jako u přejezdu mezi eRZetami. Vše, včetně slicků, je v provozní teplotě a já se snažím pedál plynu protlačit do motorového prostoru. Do nějakých 3000-3500 otáček se nic zázračného neděje, ale potom se o slovo přihlásí turbo. Přichází razantní zátah, který neustává do nějakých 6500 otáček, poté motor lehce poleví, ale nedělá mu problém podívat se za hranici 7500. Samotný čtyřválec nezní nijak zázračně, jen hlasitě duní, ale zaposlouchá-li se člověk do všech věcí okolo – převodovka, diferenciály, turbo, setrvačník, výfuk, podvozek, brzdy, tak vzniká dokonalý orchestr. Celkově se jedná o velmi charismatický motor, který se pyšní nejen obdivuhodným projevem, ale taky rychlými reakcemi na plyn, díky nimž lze využívat přesné meziplyny. Spojka je fajn, ale dokázal bych si představit přesnější kulisu řazení. Zajímavé je tlačítko u řadící páky, kterým lze ostříknout mezichladič vodou.

Mazinápravový diferenciál z Eva zvládá udělat dokonalou čtyřkolku, která je inteligentní a snaží se zajistit nejlepší možnou trakci. A v zatáčkách jde cítit, že tento systém funguje skvěle. A nejen on, jelikož je tady ještě zadní diferenciál s omezenou svorností, který rozděluje výkon mezi koly, aby bylo dosaženo co nejčistšího průjezdu zatáčkou. Tuhý podvozek (nemáme sériové pružiny) zase eliminuje náklony karoserie a tím způsobenou nervozitu. Výsledkem jsou neskutečně rychlé průlety. K apexu se při jízdě blíží skalpelově přesně, za ním s razantním přidáním plynu přichází sekundová mírná nedotáčivost, která se vmžiku mění v lehkou přetáčivost. Aby člověk jel suverénně dveřmi napřed, musí mít obrovské koule a za pomocí třeba skandinávského švihu najet do zatáčky až prasáckou rychlostí. Řízení je strmé a pohotové, ale mohlo by poskytovat více zpětné vazby. Jezdím klikatou okresku pořád dokola, chvílemi krásný asfalt, poté lehká šotolina a nestačím se divit. S každou další jízdou jsem rychlejší a Evo mi v několika zatáčkách dává jasně najevo, že jeho schopnosti jsou mnohem dál než ty moje. Umí být brutálně rychlé úplně všude, na suchém i mokrém asfaltu, šotolině nebo sněhu. Je to úchyl, který místo něžného pohlaví przní silnice všeho druhu.

Mitsubishi Lancer EVO VIII GSR není tím autem, do kterého sednete a pojedete rychle. Musíte se s ním sžít a učit se ho řídit, ne měsíce a stovky kilometrů, ale roky a tisíce kilometrů. Každou jízdu s ním budete rychlejší a zamilujete si ho. Je to závodní speciál na běžnou silnici, stará škola, obdivuhodný stroj. Už jsem řídil pár vysněných aut, což se dělat nemá, často z nich budete zklamaní, jelikož nejsou tak dobrá jako v představách, ale Evo mé myšlenky naplnilo až po okraj. 9 hvězdiček.

Hodnocení WikiCars

  • vynijající trakce

  • přilnavost v zatáčkách

  • charismatický pohon

  • skvělý pohon 4×4

  • proste dokonale řidičský stroj

  • nekomunikativní řízení

  • nekvalitní materiály v interiéru

Technické parametry

Auto:Mitsubishi Lancer Evolution VIII GSR
Motor:1997 ccm L4 Turbo
Výkon:280 koní při 6500 ot./min.
Točivý moment:390 Nm při 3500 ot./min.
Převodovka:6-st. manuální
Pohon:AWD
Hmotnost:1410 kilogramů
0-100 km/h:6.1 sekund
Maximální rychlost:245 km/h
Průměrná spotřeba:15 litrů
Objem kufru:430 litrů