X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Test – Mitsubishi Lancer Sportback Ralliart

Test – Mitsubishi Lancer Sportback Ralliart

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Ojeté vozy   |   29.07.2019   |   Autor: Adam Václavek


Mitsubishi Lancer Ralliart je zajímavé auto. Tato verze pod slavným Evem má silný motor, dobře vypadá (až na Sportback zezadu), disponuje plnohodnotnou čtyřkolkou a rychlou dvouspojkovou převodovku. Může se tak zdát, že půjde o skvělý hot-hatch, jenže ve výsledku zjistíte, že je jako párek v rohlíku. Samotný zaujme málokoho, aby si člověk pochutnal, musí ho vylepšit hořčicí či kečupem. A stejně na tom je i Ralliart, samotný nic moc, ale když ho trochu okořeníte, bude super.

Bohužel, co se okořenit nedá, je ten ošklivý zadek provedení hatchback – Sportback. Tady bych rozhodně sáhl po pohledném sedanu, ale proti gustu žádný dišputát. Velice umí zaujmout zamračený předek s agresivně tvarovanou kapotou, díky které si Ralliart mnozí pletou s Evem.

Uvnitř si musíte zvyknout na přehlídku nekvalitních plastů a špatná základní sedadla. Stačí pořádně zatočit a z místa řidiče se přestěhujete na spolujezdce, za příplatek však byly dostupné skořepiny z Eva.

Test - Mitsubishi Lancer Evolution VIII GSR

 

Běžná jízda městem je docela příjemná, pominul-li občasné cuknutí dvouspojkové převodovky TC SST při popojíždění. Podvozkově v dané výkonnostní kategorii jen těžko najdete komfortnější hatchback. Problém však nastává při vyšších rychlostech, kdy leze na nervy aerodynamický hluk. Jo a smiřte se s dlouhodobým průměrem hodně přes 10 litrů.

Pohodlný podvozek zajišťuje zklamání při rychlé jízdě na klikaté okresce, což ještě zhoršují vadnoucí brzdy. Ralliart se znatelně naklání a je nedotáčivý, kvůli čemuž ho k rychlé změně směru musíte dlouze přemlouvat. Čím horší je povrch silnice, tím líp funguje, ale pořád to není žádný zázrak. Naopak pochválit musím příjemně živelné řízení, aktivní středový diferenciál a samosvor mezi zadními koly. Víte, jak jsem na začátku mluvil o tom párku v rohlíku? Právě se k tomu dostáváme. Dejte mu tužší podvozek, lepší brzdy a bude to skvělé auto, tudíž na právě napsaný odstavec můžete zapomenout.

Co se motoru týče, není si nač stěžovat. V žebříčku 100-200 km/h sice nenajdete nikterak působivý čas, ale to je tím, že zhruba od 180 km/h už se mu příliš nechce, do této rychlosti má síly dostatek. Stádo 240 koní nastupuje lineárně a s chutí se dívá až do omezovače, ve kterém klepe jako správné rally auto. Při rychlé jízdě je parádní i převodovka, ve sportovním režimu řadí přesně, rychle a lze ji přepnout do plně manuálního režimu, při němž si člověk může užívat kovové klepání velkých na pevno umístěných pádel.

Když si ho pořídíte v sériové podobě, není to moc dobré auto. Pokud nepotřebujete čtyřkolku, uděláte mnohem líp třeba s Mazdou 3 MPS či Fordem Focusem ST. Jenže dáte-li mu trochu péče a vypustíte pár desítek tisíc z peněženky, vznikne velice schopné auto. Při porovnání s jinými hot-hatchi v dané cenové relaci mu můžu dát maximálně 3-4 hvězdičky z 10, ale udělejte podvozek, brzdy a dávám 8.

Za propůjčení Mitsubishi Lancer děkuji společnosti Auto ESA.

 

 Hodnocení WikiCars 

+  celkově charismatické auto
+  skvělá převodovka při rychlé jízdě
+  živelné řízení
+  komfortní podvozek
+  slušný potenciál díky úpravám

  sedadla se slabým bočním vedením
  občasné cukání převodovky při klidné jízdě
  aerodynamický hluk
  materiály v interiéru
  slabé brzdy
  náklony v zatáčkách
  nedotáčivost
  vysoká spotřeba

 Technické parametry

Motor

1998 ccm L4 Turbo

Výkon

240 koní při 6000 ot./min.

Točivý moment

343 Nm při 2500-4725 ot./min.

Převodovka

6-st. automatická

Pohon

AWD

Hmotnost

1595 kilogramů

0-100 km/h

7.1 sekundy

Maximální rychlost

220 km/h

Průměrná spotřeba

12-13 litrů

Objem kufru

391 litrů

 

 

 

 

 

 
 
Test – Subaru XV 1.6i-S EyeSight
Lepší než většina městských SUV a jedno z nejschopnějších aut vůbec.
Test – Lexus GS 450h
Vyšší střední z Japonska, aneb když mají německé prémie problém.
Srovnávací test - Škoda Octavia III RS 2.0 TSI 2013 vs 2019
Na papíře skoro stejná auta, ale jezdí úplně jinak.
Srovnávací test – Ford Focus RS Edition vs Seat Leon ST Cupra 300 Carbon Edition
Rodinný kombík proti hot-hatchi, aneb když kuchyňský nůž vyzve na souboj mačetu.
Test - Mercedes-AMG GT S Edition 1 (600 koní)
Nudný Němec pro důchodce? Kdepak, toto je zábavná šílenost!
Test – Audi TT 1.8 Turbo Quattro
Dozrávající budoucnost z minulosti.
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved