X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Test - Nissan GT-R Nismo R35

Test - Nissan GT-R Nismo R35

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Exkluzivní testy   |   14.06.2019   |   Autor: Adam Václavek


Samurajové byli japonští bojovníci z 12.-19. století, kteří oddaně sloužili svému panovníkovi, císaři. Jejich největší hanbou bylo upadnutí do zajetí, svého věznitele radši požádali o seppuku (sebevražda, v pokleku si prořízli břišní dutinu krátkým mečem wakizaši). Jedním ze zvyků bylo řezání hlav padlých nepřátel, které poukazovaly na udatnost v boji. Řídili se morálním kodexem bušidó - klidná mysl, odvaha, benevolence, respekt, upřímnost, čest a sláva, oddanost. A přesně tyto zásady přesně sedí i na Nissan GT-R Nismo R35. Pojďme hezky popořadě, ať zjistíme, jak na tom tento nabroušený Japonec je.

Klidná mysl - Nepřipouští si, že soupeři jsou výkonnější, lehčí a mnohdy technologicky vyspělejší. Do souboje jde žijíce pouze danou chvílí, s klidnou a čistou myslí, díky čemuž ze sebe dokáže vydat 100 % maximum.

Odvaha - Ferrari, Porsche, Lamborghini, McLaren? Postavte proti němu jakkoliv známé jméno, i když má minimální šance na úspěch, tak se do každého pustí s naprostým odhodláním a jediným cílem - vítězstvím.

Benevolence - Dobrá vůle, shovívavost, laskavost. Nedovoluje si na slabší, místo toho soupeří jen s papírově silnějšími.

Respekt - Ke svým nepřátelům chová respekt a bojuje s nimi jako rovný s rovným. Po bitvě svého protivníka bere jako svého učitele, který mu pomohl stát se lepším válečníkem.

Upřímnost - Na nic si nepotřebuje hrát. Nemusí být v každé reklamě a povyšovat se nad ostatní. Své schopnosti dokazuje upřímnými a reálnými činy.

Čest a sláva - Jde o jeden z nejuznávanějších a nejslavnějších sporťáků na trhu, který se tučně zapsal do historie, netřeba nic dodávat.

Oddanost - Řidiče poslouchá na slovo, nikdy se s ním nepere, úkoly plní okamžitě a bez chybičky.

Srovnávací test - Nissan GT-R Nismo (600 koní) vs Mercedes-AMG GT S (600 koní)

 

Jen se na něho podívejte, vždyť i vzhledem je to správný samuraj. Obyčejnému GT-R chybí ten cool efekt, díky němuž by se za ním každý otočil, ale Nismo ho má. Ostře řezané lízátko, nízké prahy, velké křídlo v ideální výšce na kafe a hluboký difuzor doplněný o čtveřici koncovek výfuku, to vše budí hodně velký respekt.

Interiér se pyšní solidními sedadly poskytujícími dobrou pozici za volantem, příjemným věncem a systémem, jenž zahrnuje nespočet zajímavých ukazatelů, jako v počítačové hře. Bohužel celková kvalita zpracování a materiálů není hodna auta, jehož cenovka překračuje 5 melounů, i rozlišení obrazovky působí trochu zastarale. Na zadní sedadla sice posadíte jen pasažéry bez noh, ale hodí se při odkládání rozměrnějších věcí, které nechcete mít v kufru.

Jde o tuhé a nepříliš kultivované auto, ale bez problému se dá zvládnout i každodenní soužití. Postavil bych ho na úroveň ostřejších hot-hatchů, jakým je třeba skvostný Ford Focus RS Edition (s tím má mimochodem téměř stejně objemný kufr, 249 proti 261 litrům). Ranní cesta do práce nebude zrovna shovívavá, ale vydržet se to dá, alespoň si nemusíte dávat ranní kávu na probrání, Nismo vše zařídí samo.

Zabořte při takové cestě do práce pedál plynu do motorového prostoru a můžete si začít načítat přesčasy, protože tam budete o půl hodiny dřív. Škoda jen, že pokud máte supersport za 5 153 000 Kč, tak zřejmě podníkáte nebo jste generálním ředitelem v prosperující firmě a na přesčasy moc nehrajete. 3.8 V6 TwinTurbo je doslova dynamit, jeho 600 koní miluje volnost a síla 652 Nm umí pěkně zatlačit do sedadla. Je až k nevíře, jakým tempem akceleruje a v žádných rychlostech prakticky vůbec nepolevuje. Pro představu se stačí podívat do žebříčku 100-200 km/h, kde sundal třeba 600 koňový Mercedes-AMG GT S. Opravdová hyperaktivita se projevuje kousek za hranicí 3000 otáček, kdy bez zaváhání pokračuje až k 7000. Navíc se pyšní ostrými reakcemi na plyn a bezchybná je spolupráce s šestistupňovým automatem, teda jen při dravé jízdě, u té běžné docela dost cuká. Úplně nejlepší je odstřel z místa za pomocí launch controlu. Levá noha na podlahu, pravá na podlahu, elektronika si určí ideální otáčky, pustit brzdu, všechny čtyři pneumatiky se zakousnou do asfaltu a auto je doslova katapultováno o pár set metrů dál, brutalita! Jenže je tady i jedno ALE, utlumený zvuk, zní hrubě mechanicky, hodně plechově a nafetovaně, ale není tím správným peklem, které nahání husí kůži. Tohoto neduhu se naštěstí dá zbavit nainstalováním zvučnějšího výfukového systému, nicméně u auta za pětku bych ho čekal už v sérii.

Doslova skvostný je podvozek, respektive trakce za všech okolností. Nismo při ideálním zacházení nezná nedotáčivost ani přetáčivost. Jestli nějaká věc mimo baseballovou pálku dokáže zlomit vaz, je jím právě GT-R a přetížení v zatáčkách. Jak může tak nepochopitelně zatáčet věc, která váží tučných 1747 kilogramů? Nechápu... Řízení reaguje pohotově a kupodivu přenáší notnou dávku informací od předních kol, sice ne tolik jako bratrský Nissan 370Z, ale stále dostatek. Dobře se dávkují neúnavné brzdy, naopak na konci zatáčky lze krásně utáhnout stopu prudším přidáním plynu a jemným vybočením sexy zadku do strany.

Nissan GT-R Nismo je úžasné auto, jen trochu předražené. Kdybych měl být hnidopich, chybí mi od něho více agrese, určitá náročnost na řidiče. Je až příliš snadné dosáhnout extrémních rychlostí, na druhou stranu, v těch stačí jedna chyba, nepozornost a končíte. Samozřejmě limit, posledních 10 %, je dostupný až pro opravdové mistry volantu, ale už tu jízdu na 90 % možností bych nazval pekelně rychlou. Je to hodné a nezáludné auto, se kterým budete půl roku doslova mezigalakticky rychlí, ale nakonec se zabijete. Nezažil jsem snad stroj, s nímž by se na okresce dala letět stejně brutální pila. Kdyby nebyla ta cena navzdory rodokmenu a kvalitě tak přemrštěná, dal bych klidně plných 9-10 hvězdiček, ale takto nemůžu dát více než 8. Alespoň ten interiér honosnější a zvuk děsivější by to chtělo.

Tento Nissan GT-R Nismo si budete moct již brzy zapůjčit v půjčovně Profirentcars.

Test - Lotus Elise Cup 250

 

 Hodnocení WikiCars 

+  výtečný podvozek
+  výkonný a ostrý motor
+  nepřekonatelná trakce za všech podmínek
+  nenáročné dosažení absurdních rychlostí
+  příjemné řízení
+  neúnavné brzdy
+  rychlá převodovka

  lacině působící interiér
  nevýrazný zvukový projev
  přemrštěná cenovka

 Technické parametry

Auto

Nissan GT-R Nismo R35

Motor

3799 ccm V6 TwinTurbo

Výkon

600 koní při 6800 ot./min.

Točivý moment

652 Nm při 3200 ot./min.

Převodovka

6-st. automatická

Pohon

AWD

Hmotnost

1747 kilogramů

0-100 km/h

3 sekundy

Maximální rychlost

315 km/h

Průměrná spotřeba

15 litrů

Objem kufru

249 litrů

 

 

 

 

 

 
 
Test – Subaru XV 1.6i-S EyeSight
Lepší než většina městských SUV a jedno z nejschopnějších aut vůbec.
Test – Lexus GS 450h
Vyšší střední z Japonska, aneb když mají německé prémie problém.
Test – Mitsubishi Lancer Sportback Ralliart
Polotovar z Japonska může být skvělou, ale i špatnou koupí.
Srovnávací test - Škoda Octavia III RS 2.0 TSI 2013 vs 2019
Na papíře skoro stejná auta, ale jezdí úplně jinak.
Srovnávací test – Ford Focus RS Edition vs Seat Leon ST Cupra 300 Carbon Edition
Rodinný kombík proti hot-hatchi, aneb když kuchyňský nůž vyzve na souboj mačetu.
Test - Mercedes-AMG GT S Edition 1 (600 koní)
Nudný Němec pro důchodce? Kdepak, toto je zábavná šílenost!
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved