X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Test - Peugeot 205 1.4 Junior

Test - Peugeot 205 1.4 Junior

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Ojeté vozy   |   29.06.2019   |   Autor: Adam Václavek


Peugeot 205 byl v 80. a 90. letech obyčejným hatchbackem, nákupní taškou pro důchodce, jejíž průměrný týdenní život obsahoval dvě jízdy do obchodu a jednu do kostela. Nešlo o nijak výjimečné auto, ale klasické spotřební zboží. Jenže dnes, v roce 2019, se jedná o vyhledávaný youngtimer, který už se špatně shání ve slušném stavu. Přede mnou však stojí velice zachovalý kousek, verze Junior s benzinovou čtrnáctistovkou. A mě baví zjišťovat, jak se svět mění, z obyčejného městského přemisťovadla se stal zábavný společník na víkendové radovánky.

Už jen designem umí zaujmout, v jednoduchosti je prostě síla. Sice nemá žádné vyzývavé tvary, neobvyklé prolisy apod., ale i tak se za tou krabičkou od sirek leckdo otočí. Řekl bych, že Peugeot 205 dozrál jako dobré víno.

Uvnitř toho moc nenajdete, jen švihadla, topení, a to bylo v základu asi tak vše. Nicméně zpracování a celková kvalita překvapí, není to vůbec špatné. Uvítal bych ale o kousek nižší pozici za volantem a sedadla s lepší oporou. Jinak na svou dobu docela fajn.

Test – Mercedes-Benz E 320 C124

 

Člověk se až diví, jak působí ostře. Podvozek je sice poměrně měkký a v rámci možností komfortní, ale na pkyny volantu reaguje hbitě a obratně, čemuž napomáhá i úžasně nízká hmotnost 770 kilogramů. Díky té se netrápí ani na první pohled chorých 60 koníků, které doprovází dětská síla 105 Nm. Stovku sice dobývá 14.8 sekundy a jede pouze 156 km/h, ale v autě při vyšších rychlostech vše duní a hučí, takže si připadáte, že jedete dvojnásobně rychle. Motor skvěle reaguje na plyn a kulisa řazení je poměrně krátká, jen jí schází trochu přesnosti. To auto prostě můžete ždímat do absolutního nesmyslu, což je sranda, u níž skoro ani nepřekročíte maximální povolenou rychlost. Teda alespoň na rovinkách ne, v zatáčkách se s ním dá letět hodně svižně. Nejvíce mě baví na brzdách před zatáčkou, kdy se dá krásně rozhodit zadek a vy to potom zachraňujete tím hutným řízením bez posilovače.

Asi bych neřekl, že jde o vyloženě dobré auto, prostě klasika svojí doby. Ale dnes je to skvělá stylovka na blbnutí. Okresku můžete drtit o život a hrozně vás u toho bude bavit. Navíc ho opravíte za pár korun, jen najít hezký kus není nic snadného. Taky s ním nedoporučuji bourat, představte si plechovku, kterou vší silou hodíte do zdi, přesně tak by dopadl Peugeot 205 při srážce třeba i větší mouchou. Dávám 7 z 10 hvězdiček za tu jedinečnou zábavu a styl.

Test – BMW 520i E34 a Mercedes-Benz 190 E 2.3 Sportline W201

 

 Hodnocení WikiCars 

+  příjemně naladěný podvozek
+  záživné řízení bez posilovače
+  hravé chování
+  motor jede hezky odspodu

  vážně v něm nechcete nabourat

 Technické parametry

Auto

Peugeot 205 1.4 Junior

Motor

1360 ccm L4

Výkon

60 koní při 5000 ot./min.

Točivý moment

105 Nm při 2500 ot./min.

Převodovka

5-st. manuální

Pohon

FWD

Hmotnost

770 kilogramů

0-100 km/h

14.8 sekundy

Maximální rychlost

156 km/h

Průměrná spotřeba

6-7 litrů

Objem kufru

215 litrů

 

 

 

 

 
 
Test – Subaru XV 1.6i-S EyeSight
Lepší než většina městských SUV a jedno z nejschopnějších aut vůbec.
Test – Lexus GS 450h
Vyšší střední z Japonska, aneb když mají německé prémie problém.
Test – Mitsubishi Lancer Sportback Ralliart
Polotovar z Japonska může být skvělou, ale i špatnou koupí.
Srovnávací test - Škoda Octavia III RS 2.0 TSI 2013 vs 2019
Na papíře skoro stejná auta, ale jezdí úplně jinak.
Srovnávací test – Ford Focus RS Edition vs Seat Leon ST Cupra 300 Carbon Edition
Rodinný kombík proti hot-hatchi, aneb když kuchyňský nůž vyzve na souboj mačetu.
Test - Mercedes-AMG GT S Edition 1 (600 koní)
Nudný Němec pro důchodce? Kdepak, toto je zábavná šílenost!
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved