X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Test – Peugeot 205 CTI

Test – Peugeot 205 CTI

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Exkluzivní testy   |   25.09.2019   |   Autor: Adam Václavek


Peugeot 205 už jsem tady měl, poprvé se v provedení 1.4 Green představil po boku dobového Medvěda 190 E 2.3 Sportline a následoval samostatný test obyčejného 1.4 Junior. Tento model mě vždy bavil svou lehkostí, řízením bez posilovače, hravým podvozkem a ostrými reakcemi na plyn. Dá se tlačit na absolutní hranu, přičemž nejedete nijak rychle a náramně se u toho bavíte, navíc za pár korun. Tentokrát mě však nečeká obyčejná 205-ka za tisícovku, ale zachovalý vrchol bez střechy – 205 CTI 1.9.

Snažím se potlačit velká očekávání, ale při pohledu na sexy karoserii od Pininfariny to nejde. CTI je tak jednoduché, až vypadá naprosto dokonale. Hodně dílů bylo propůjčeno od vrcholného GTI – červená linka v oplastování karoserie, lemy, zrcátka à la harmonika nebo kola Speedline.

Uvnitř cítíte, že jste se vrátili o 30 let zpět. Líbí se mi dřevěný volant a výrazná sedadla s dobrým bočním vedením. Velkou pochvalu si zaslouží prostornost ve všech směrech, dokonce i vzadu na nohy, ale ještě větším překvapením je, že se v něm dá bez problému cestovat se staženou střechou i ve vyšších rychlostech.

Test - Mercedes-Benz 190 E 2.3 Sportline a Peugeot 205 1.4 Green

 

Kdo si myslí, že jde o GTI s uřezanou střechou, je na omylu. Co se podvozku týče, tak CTI na tom bohužel není tak vyspěle. Vzadu jsou bubnové brzdy a vpředu jednoduchá ramena jako u běžné verze 205. CTI má samozřejmě tužší podvozek a lepší brzdy než klasika, ale GTI to prostě není. Avšak motor bych rozhodně nazval plnotučným, protože čtyřválec 1.9 litru s 8 ventily o výkonu lehce přes 100 koní (75 kW) si s hmotností 930 kilogramů hravě poradí. Vždyť stovku atakuje za 10.6 sekundy a jede až 185 km/h, což je na 80. léta pecka!

Po prvních metrech mě mile překvapuje poměrně komfortní podvozek, díky němuž jde o příjemného společníka na výlety nahoře bez. Kdo by čekal, že půjde o tak přívětivé auto. Vše navíc doprovází sympaticky hutný zvuk motoru, který krásně táhne od nízkých otáček a rád navštěvuje červené pole. A ty reakce na plyn! Meziplyny tam jdou kopat doslova okamžitě, lahoda.

Svižná jízda mu vyloženě sluší, ale co předvede v zatáčkách? Přeci jen jde o hodně staré kabrio, takže je dost možné, že se bude chovat jako gumový medvídek na kolečkách. A kupodivu to není taková hrůza, jedete-li s ním trochu rychleji, tak podpantoflácky drží a ochotně mění směr, u čehož si budete užívat to upovídané řízení s tuhým posilovačem. Pokud ho chytnete pod krkem, projeví se jak kroutící karoserie, tak i měkčí podvozek. Výsledkem jsou náklony karoserie a později trochu nevyzpytatelné chování. A to se mi vlastně líbí. Když s ním naletíte do zatáčky, sveze se nedotáčivě po předku, vy uberete plyn, přední kola chytnou trakci, zadní ji naopak ztratí a vy decentním kontra a přidáním CTI zase srovnáte. Sice je to o hubu, ale s trochou cviku a odvahy je to fajn adrenalinová zábava. Vzrušení a strachu dodává i fakt, že stačí větší bažant a jste na kaši, protože o bezpečnosti se tady moc mluvit nedá. Na závěr si zaslouží vyzdvihnout tuhá spojka a na svou dobu poměrně přesná kulisa řazení.

Jestli chcete zábavnou hračku na blbnutí, jste na špatně adrese, protože tady líp poslouží pevnější, lehčí a hlavně levnější 205 1.4 (55 kW), ideálně XS nebo GT či vrcholné GTI. CTI bych nazval spíše stylovým autem na svižné výlety, kterému přijdete na chuť a nebudete chtít vystoupit. Dávám 8 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení Peugeotu 205 CTI děkuji Classic Drive.

 

 Hodnocení WikiCars 

+  dynamický motor
+  hravý podvozek
+  cool design
+  všudypřítomná pohoda při jízdě nahoře bez

  kroutící se karoserie

 Technické parametry

Auto Peugeot 205 CTI

Motor

1905 ccm L4

Výkon

105 koní

Točivý moment

142 Nm

Převodovka

5 st. manuální

Pohon

FWD

Hmotnost

930 kilogramů

0-100 km/h

10.6 sekundy

Maximální rychlost

185 km/h

Průměrná spotřeba

9-10 litrů

Objem kufru

216 litrů

 

 

 

 

 

 

 
 
Test - Ford Focus ST170 a Fiesta ST 1.5 EcoBoost
Je mezi nimi 16 let, ale v mnohém se vnuk svému dědovi podobá.
Test – Fiat 500 Abarth (200+ koní)
Série mě příliš nezaujala, změní něco větší stádo koní a lepší brzdy?
Test – Škoda Octavia RS 230 + bonus
Parádní rodinné auto pro tátu závodníka, ale má jeden závažný problém.
Test – Nissan Juke Nismo 4x4
Nejzbytečnější auto na světě?
Test - BMW 530d xDrive F10
Dokonale vyvážený jídelníček pro běžného strávníka.
Test - Seat Leon Cupra 2.0 TFSI
Zajímavé, ale ošklivé, rychlé, ale nezábavné, prostě podivín.
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved