X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Test - Peugeot 308 GTI

Test - Peugeot 308 GTI

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Ojeté vozy   |   26.05.2019   |   Autor: Adam Václavek


Peugeot 308 GTI je velice sympatický hot-hatch, jenže na silnici ho skoro nepotkáte, přičemž konkurenční Volkswagen Golf GTI, Renault Mégagane R.S., Seat Leon Cupra, Ford Focus ST nebo Hyundai i30 N s trochou nadsázky stojí na každém rohu, dokonce i drahou Hondu Civic Type R 10G vidíte častěji. V tomto testu zkusím zjistit, jestli má nějaký neodpustitelný problém nebo jde jen o předsudky, které v Česku na vizitku Peugeotu putují.

Připadá tak děsně sexy jen mně nebo se líbí i vám? Decentně sportovní tvary, dravá světla, dvě výrazné koncovky výfuku a zajímavá 19 palcová kola dělají dojem. To auto nevypadá přehnaně, ale zároveň ho na ulici nepřehlédnete, obzvláště v červeno-černém provedení.

Uvnitř se mísí pocity nadšení a zklamání. Použité materiály jsou fajn, neobvykle malý volant umí zaujmout a výbava je doslova přepychová - kůže, masážní sedadla, prémiové audio atd. Ale vadí mi složitý informační systém s dotykovými tlačítky vedle displeje a vzadu je málo místa, taky bych uvítal nižší pozici za volantem.

Test - Peugeot 206 RC

 

Při běžném jezdění patří k těm méně přívětivým hot-hatchům, stejně jako Ford Focus ST 2.0 EcoBoost je docela tvrdý a nemá adaptivní podvozek. Nicméně při dobývání okresek všechny chyby napraví, a to i navzdory jednoduché zadní nápravě. Není složité zjistit, proč tak dobře funguje, mezi předními koly se nachází mechanický samosvor Torsen a hmotnost čítá pouhých 1295 kilogramů, nad přední nápravou je navíc lehký motor. Celé auto působí hodně napjatě, ostře reaguje na brzdy a strmé řízení je velice citlivé, ale bohužel přehnaně přeposilované. A to jsem se zatím nedostal k přeplňovanému čtyřválci 1.6 THP, který je skvělý. Jeho 330 Nm se sice chvíli nadechuje, ale jak přijde na řadu všech 270 koní, předvádí ostré reakce na plyn a s chutí se dívá do červeného pole, zvuk bych přirovnal k uprskanému vysavači. Vezmu-li v potaz ještě krátké převody, přesnou kulisu řazení a fajn spojku, je to slušný řidičský zážitek, jen to řízení by mohlo dávat více jistoty a nemít tak lehký chod.

Samotná rychlost na okresce je vážně slušná. Malý motor poskytuje velkou dynamiku (čas ze 100 na 200 km/h najdete v žebříčku ZDE), samosvorný diferenciál krásně tahá k vnitřku zatáčky a díky nízké váze se doslova proplétá zatáčkami. Silné brzdy za to umí pořádně vzít, vadnou jen minimálně a lze jimi hezky roztančit zadek před zatáčkou. Ten s trochou cviku umí i utahovat stopu, stačí si dobře najet, počkat až pořádně zatáhne samosvor a v tu chvíli ubrat plyn, což zapříčiní lehký smyk. Přesně tak to mám u ostrých předokolek rád!

Jízda s Peugeotem 308 GTI chce cvik, ale jak se mu dostanete pod kůži, předvádí divy. Umí být zábavný a rychlý, jen mu musíte odpustit těch pár chybiček - informační systém, málo místa vzadu, nepohodlný podvozek a přeposilované (gumové) řízení. Dávám mu 8 hvězdiček za výjimečnost a jedinečné chování při rychlé jízdě, ale stejně bych asi skončil u jednoho z konkurentů. Určitě se ho však nebojte, protože jde o povedenou střelu na každý den, jen musíte udělat pár kompromisů.

Test – Peugeot 308 GT 2.0 HDI

 

 Hodnocení WikiCars 

+  hbitost a obratnost
+  silný motor
+  jedinečnost

  hodně tvrdý podvozek
  gumové a přeposilované řízení
  displej informačního systému s dotykovými tlačítky
  málo místa vzadu

 Technické parametry

Auto

Peugeot 308 GTI

Motor

1598 ccm L4 Turbo

Výkon

270 koní při 6000 ot./min.

Točivý moment

330 Nm při 1900 ot./min.

Převodovka

6-st. manuální

Pohon

FWD

Hmotnost

1295 kilogramů

0-100 km/h

6 sekund

Maximální rychlost

250 km/h

Průměrná spotřeba

9 litrů

Objem kufru

419 litrů

 

 

 

 
 
Test - Škoda Superb iV Sportline
Není to špatné auto, ale vedle ostatních Superbů postrádá smysl.
Test - Jaguar F-Type R Coupe
Vypadá to, že bude dokonalý, ale je tomu vážně tak,
Srovnávací test - Renault Megane R.S. 250 Cup vs Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Auto, které jsem si chtěl koupit a auto, které jsem si koupil.
Srovnávací test - Renault Megane R.S. Trophy vs Lotus Elise Sport 220
Hot-hatch aneb důvod, proč existuje stále méně klasických sporťáků.
Test - Ferrari 458 Spider
Nejlepší sportovní auto, jaké jsem řídil?
Test - Dodge Charger SRT HellCat
Povoz samotného lucifera.
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved