X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Test - Seat Leon Cupra 2.0 TFSI

Test - Seat Leon Cupra 2.0 TFSI

 
 " alt="">  " alt="">
Ojeté vozy   |   12.09.2019   |   Autor: Adam Václavek


Poslední generaci vozu Seat Leon Cupra mám opravdu rád, hlavně kombíka s manuálem, který působí nejřidičtějším dojmem. Tentokrát však protáhneme jeho otce, od prvního pohledu podivína, který patřil k nejvýkonnějším hot-hatchům svojí doby.

Sice jde o subjektivní pohled, ale za celý týden jsem nenarazil na nikoho, komu by se tato generace Leonu líbila, stejně jako mně. Zadní část je ještě OK, ale předek bych označil minimálně za podivný. Ale posuďte sami, proti gustu řádný dišputát.

Tragédie však začíná uvnitř. Docela by mě zajímalo, kdo vybral materiály a řekl si, že by z nich mohl být hezký interiér. Aneb jak by řekla Kelišová ze Slunce, seno: „To je hnus velebnosti!“ Další výtka putuje k nepříjemnému tvaru řadící páky (proč nemůžou všichni používat jediné správné řešení? – kulatou hlavici). Nejvíc bych vyzdvihl asi solidní sedadla, která umí být pohodlná a zároveň dobře podrží v zatáčkách.

Test - Seat Leon Cupra R 1.8 Turbo

 

Klidná jízda je na hot-hatch poměrně příjemná, podvozek není přehnaně tvrdý a vlastně si nemám nač stěžovat. Přesně takový má ostrý hatchback být, použitelný, mimo jiné. Při normálním tempu se dá i spotřeba držet někde okolo 8 litrů v průměru, ale s občasným přidáním počítejte spíše s 10.

Hutný čtyřválec je zprvu línější, ale za hranicí 2500 otáček se nadechuje a od 3000 táhne dravým tempem kousek za 6000, posléze lehce zvolní a o 1100 otáček později mu dá uspávací injekci omezovač. 240 koní za to umí pořádně vzít a v přímce ostatním řidičům nedají nic zadarmo, o čemž se můžete přesvědčit i v žebříčku 100-200 km/h. Chvályhodné jsou i poměrně hbité reakce na plyn, naopak představit bych si uměl lepší zvuk (neplatí u našeho exempláře s jiným výfukem). O zastavení z vysokých rychlostí se starají silné a trvanlivé brzdy, které by však mohly jít lépe dávkovat.

Pokud jste začátečník nebo nemáte zkušenost s jinými sportovními auty, podvozek si na okreskách zamilujete. Můžete totiž jet jakkoliv šíleně, zbrkle a auto se o vše postará, vůbec nekouše, jen postupně přechází do nedotáčivosti. A to je problém, protože u hot-hatchů nejde jen o rychlost, ale i zábavu, kterou umí poskytnout třeba vlající Ford Focus ST 2.5 Turbo nebo motokárová Honda Civic Type R 8G. A v této disciplíně Cupra bohužel selhává, rychlá je pekelně, ale je s ní nuda, neklade žádné výraznější nároky na řidiče. Je jako táta patnáctileté holky, která šla na první párty. Zpovzdálí ji hlídá a ona si to nemůže pořádně užít. Brzdy v zatáčce neznamenají smrt jako v jiných autech, řízení je tupé a bez zpětné vazby, no prostě to není ono.

Seat Leon Cupra 2.0 TFSI by mohl být dobrým autem na každodenní jezdění, které vytře okresku s kde čím, ale má moc chyb. Vadí mi laciný interiér, příliš hodný podvozek, tupé řízení a u tohoto výkonu už bych uvítal i samosvorný diferenciál. Ve svojí době to v poměru cena/výkon nemuselo být vůbec špatné auto, ale dnes za ty peníze pořídíte třeba již zmíněné duo Ford Focus ST 2.5 Turbo nebo Hondu Civic Type R 8G. Hodnocení? S přimhouřeným okem dávám 5 z 10 hvězdiček.

Za propůjčení Seat Leon děkuji Auto ESA.

 

 Hodnocení WikiCars 

+  na hot-hatch poměrně komfortní auto
+  dynamika v přímce
+  celková rychlost
+  sedadla

  laciný interiér
  nepovedený tvar hlavice řadící páky
  nedotáčivost na limitu
  nenáročnost na řidiče, příliš hodný, nezáživný podvozek
  tupé řízení

 Technické parametry

Auto

Seat Leon Cupra 2.0 TFSI

Motor

1984 ccm L4 Turbo

Výkon

240 koní při 5700 ot./min.

Točivý moment

300 Nm při 2200-5500 ot./min.

Převodovka

6-st. manuální

Pohon

FWD

Hmotnost

1334 kilogramů

0-100 km/h

6.4 sekundy

Maximální rychlost

247 km/h

Průměrná spotřeba

10 litrů

Objem kufru

341 litrů

 

 

 

 

 
 
Test – Škoda Superb Scout a Kodiaq L&K (2.0 TDI 140 kW, DSG, 4x4)
Dvě prostorné, vybavené, komfortní a schopné Škodovky za podobné peníze. Která je lepší?
Test - Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Vyšší výkon, lepší brzdy, samosvor a mnoho dalšího, to je moje nové daily.
Test – Fiat 500 Abarth (200+ koní)
Série mě příliš nezaujala, změní něco větší stádo koní a lepší brzdy?
Test – Škoda Octavia RS 230 + bonus
Parádní rodinné auto pro tátu závodníka, ale má jeden závažný problém.
Test – Nissan Juke Nismo 4x4
Nejzbytečnější auto na světě?
Test – Peugeot 205 CTI
GTI bez střechy? Vypadá tak, ale je to úplně něco jiného.
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved