Představte si, že upalujete po okresce v BMW M3 F80. To auto je tak rychlé, až si musíte myslet, že jste králem silnic. Když v tom se za vás nalepí na první pohled obyčejný Seat Leon a vy si řeknete, že mu dáte za uši. Ale ať jedete jakoukoliv pilu, máte ho pořád za p*delí. Přichází dlouhá rovinka, on vyhazuje blinkr a… ujíždí. Přesně toto umí Cupra 300 APR Stage II, trápit a v mnoha případech i deklasovat mnohem dražší sportovní vozy.
Když ho obcházíte, moc odlišností oproti sérii nenajdete. Lze si všimnout 18 palcových kovaných kol Evo Corse Sanremo, obouvajících pneumatiky Michelin Pilot Sport CUP 2 235/40. Za nimi se ukrývají brzdy AP Racing Radi-CAL II. Bystré oko si všimne kompletního výfuku Milltek a lízátka pod nárazníkem. Uvnitř žádné změny nejsou, ale nakouknu-li do útrob, nestačím se divit. Můžu začít? Software motoru APR Stage II, APR sání, APR zvětšený vstup do turba, APR Turbo Muffler Delete, APR Cooler, APR Oil Catch Tank, APR DSG software, Volkswagen Racing chladič oleje, Bar-Tek Motorsport DSG Alu Housing, podvozek KW Clubsport 2-way, KW stabilizátory, výztuha středového tunelu DX, výztuha zadní části vozu DX, přední rozpěra Wiechers, pancéřované brzdové hadice, brzdová kapalina BRF660 Motul a motorový olej 5W-40 Motorsport CTF Millers Oil. Jednoduše řečeno, stojí tu jeden z nejrychlejších Seatů v ČR.
Běžnou jízdu jsem vám popisoval už v minulém testu sériového kousku Leon ST Cupra 290, takže pokud vás zajímá, jak se s ním žije, můžete si vše přečíst ZDE. Náš upravený exemplář je na tom stejně, akorát je o něco tužší a brzdy mu hvízdají jako u nějakého rally speciálu.
Nemůžu se dočkat, jak seznámím plynový pedál s podlahou, jsem hrozně zvědavý, co udělá 410 koní a 520 Nm z přeplňovaného čtyřválce 2.0 TSI. Nejde totiž o čtyřkolku, ale o předoškrabku s dvouspojkovým automatem DSG a samosvorným diferenciálem VAQ. Dáte-li mu pořádně napít na první dva stupně, budete se prát s volantem, ale před hranicí 100 km/h se chytne a doslova odstřelí kupředu. Disciplína 100-200 km/h mu zabere pouhých 9 sekund, což je výborný čas, ale s chutí pokračuje až k 300 km/h, kde už ho ukončuje délka posledního převodového stupně. Celkový projev motoru je velice příjemný, turbolag není tak velký, jak byste čekali, reakce na plyn jsou slušné a chuť po otáčkách vysoká, a to je u turbo čtyřválce příjemné zjištění. DSG to tam kope bez zaváhání a lze ho kompletně přepnout do plně manuálního řazení (u sériového auta vždy před omezovačem samo přeřadí).
Klasický Leon Cupra zatáčí skvěle, prakticky nezná nedotáčivost a dokonale drží čistou stopu (kombík naopak rád hází zadkem při ubrání plynu v zatáčce), ale tady je vše posunuto o několik úrovní dál. Nevadnoucí brzdy za to berou tak, že vám vypadávají oči z důlků, pneumatiky se drží asfaltu jako přikované a podvozek zvládá neskutečně rychlé průlety všemi typy zatáček. Když je potřeba, lze ubráním plynu nebo ťuknutím do brzd lehce utáhnout stopu a předek tím namířit požadovaným směrem. Leon APR se chová nezáludně, ale umí být tak drasticky rychlý, že při chybě nemusíte mít dostatek času na nápravu, ale celkově jde o hodné auto, abyste ho poslali mimo silnici, musíte něco těžce zvorat. Co se řízení týče, nepřenáší moc informací od předních kol, ale má strmý převod a příjemný chod, slušně dávkovat se dají ostré brzdy.
Už sériový Leon Cupra mám rád, ale upravený kousek od APR je naprosto famózní. Navíc jsem zjistil jednu zajímavou věc, která vyvrací pověry o tom, že předokolka s extrémně výkonným motorem nemůže fungovat. Jezdí skvěle a vůbec mi nebylo líto, že nemá poháněna všechna kola, akorát nesmí pršet, pak končí. Dávám 9 z 10 hvězdiček.
Toto auto má na svědomí český úpravce AutoWerks.
Hodnocení WikiCars
dravý motor, který umí být i úsporný
dokonale naladěný podvozek
rychlá převodovka
nevadnoucí a silné brzdy
na suché silnici ujede skoro všemu
pár lacinějších plastů v interiéru
na jiné než suché vozovce se nedá jet rychle
Technické parametry
Motor | 1984 ccm L4 Turbo |
Výkon | 410 koní |
Točivý moment | 520 Nm |
Převodovka | 6-st. automatická |
Pohon | FWD |
Hmotnost | 1470 kilogramů |
0-100 km/h | < 5 sekund |
Maximální rychlost | +/- 300 km/h |
Průměrná spotřeba | 10 litrů |
Objem kufru | 379 litrů |