Před 20 lety jste si mohli koupit mobilní telefon, který uměl volat a psát sms. Nic víc nedokázal, možná tak někomu rozbít hlavu, pokud jste byli pořádně rozzuřeni. Když jste si chtěli zahrát pořádnou hru, byla potřeba koupit si televizi a PlayStation, ten však taky uměl pouze jedno. A dnes? Máme tady smartphony, které zvládají volat, psát sms, surfovat na internetu a hrát hry, které jsou mnohem propracovanější než ty na starém PlayStationu. Zvládají vlastně všechno. A stejně na tom je i Seat Leon ST Cupra 290, zatímco před 20 lety bylo auto buď sportovní nebo komfortní, tak náš německý Španěl nabízí pohodlí i rychlost v jednom povedeném balení.

Na první pohled sympaťák, šmrncovní auto s lehkým nádechem sportovnosti, ale nic výrazného. Že by budil respekt se říct nedá, velká kola má kdejaká plechovka a dvě koncovky výfuku kolikrát dávají i na lední medvědy zachraňující ekoškatule. Pochvalu si zaslouží full LED světlomety, které skvěle svítí a dobře vypadají, navíc jsou už v základu.

Interiér nabízí dostatek místa, fajn pozici za volantem a skvělou výbavu včetně blbin jako je třeba informační systém, jenž kromě navigace a jiných informací dokáže zobrazit teplotu oleje, chladící kapaliny a aktuálně využívaný výkon. Zapomenout bych neměl ani na kvalitní ozvučení, které ocení každý fanda hlasité muziky. Smutné je, že použité plasty nejsou tak kvalitní jako třeba u bratrského Golfa, tady má Leon rezervy. Bohužel ani sedadla nepatří mezi to nejlepší, co dokáže koncern nabídnout, jsou sice pohodlná, ale schází jim lepší boční vedení.

Motor je na volnoběh prakticky neslyšitelný, v běžném provozu se veze na vlně točivého momentu v rozmezí 1500-2000 otáček a je schopný jezdit za nějakých 8 litrů v průměru. Tomu sekunduje snadno použitelný manuál, poměrně komfortní podvozek i na 19 palcových kolech a fajn výhled do všech stran. Akorát odhlučnění bych si při vyšších rychlostech dokázal představit lepší, a že vám to nedá s ním jezdit pomalu, na svižnou jízdu je totiž stvořený.

Stačí režim Komfort přepnout do nastavení Cupra a z klidného beránka se stává býk, před kterým toreador mává červeným praporkem. Zostří se reakce na plyn, ztuhne řízení a přitvrdí se podvozek. Motor působí poměrně agresivně, znatelně zabírá od nízkých otáček, ale to pravé ořechové přichází až za hranicí 4000, kdy se pořádně rozvášní a zarazí posádku do sedadla. Nepolevuje do nějakých 6500, přičemž kousek za touto hranicí zasáhne omezovač. V přímce mu v pružném zrychlení nestačí ani Volkswagen Golf R. Výborný motor, vážně není co vytknout, teda až na jednu podstatnou věc, zvukový projev. Ten je nudný, nijak výrazný, nemá žádný zajímavý tón a člověk slyší jen lehké brumlání výfuku a syčení turba. Digitální dokreslování zvuku do kabiny tomu nijak nepomáhá. Příjemná je krátká kulisa řazení, avšak uvítal bych tužší chod spojky a lépe dávkovatelné brzdy, je to jako šlapat do psího lejna, stejně jako u všech sportovně střižených aut koncernu.

Řízení neumí poskytnout zpětnou vazbu od předních kol, ale je příjemné, potěší svou strmostí a podvozek na něho reaguje okamžitě. Na asfalt klikatící se napříč kopci vypouštím stádo 290 fyzicky zdatných koní a rovinky se zatáčkami s Kupráškem žeru jako otesánek kaši z rendlíka, krajáč mlíka, pecen chleba, mámu, tátu, děvečku s trakařem… Rychlost na okresce je vážně podivuhodná, nedivím se, že Leon Cupra zajel rekord na Nürburgring mezi auty s předním pohonem. Díky samosvornému diferenciálu dokáže eliminovat nedotáčivost a pod plynem se krásně stáčí k vnitřku zatáčky. Podvozek se naklání minimálně a skvěle drží stopu, bez zaváhání lítá od zatáčky k zatáčce. Chce-li si člověk trochu užít, musí jet pěkně ostře a na hraně, potom při ubrání plynu v zatáčce vystrkuje zadek do strany. Může lehce utahovat stopu nebo ukazovat světu, že i předokolka umí jezdit dveřmi napřed, záleží jen na vás. Řídí se přitom snadno a chová se nezáludně, stále je to sterilní auto, ale ne tak jako třeba Golf GTI Clubsport. Vlastně je to asi nejzábavnější koncernová předokolka z posledních let. Garantuji vám, že po jedné vyjížďce pod plným bude vaše přítelkyně Cupru nesnášet, nebude jí totiž zřejmě moc dobře.

Seat Leon ST Cupra 290 si jednoznačně zaslouží 9 hvězdiček. Dokonale kombinuje praktičnost s rychlostí. Umí být úsporný, je komfortní, prostorný, dobře vybavený, pekelně rychlý v přímce i zatáčkách a do toho pobaví občasným výletem zádě do strany. Jasně, není to vyloženě řidičský stroj, ale bude vás bavit tím, že zvládá všechno na jedničku s hvězdičkou. Asi není jiná koncernová předokolka, kterou bych měl před barákem radši, lepší už jsou jen někteří bratři s pohonem všech kol, hlavně ti prémioví.

Za propůjčení Seat Leon děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • pružnost, síla motoru a jeho spotřeba

  • vynikající podvozek kombinující komfort a přilnavost

  • bohatá výbava už v základu

  • praktičnost

  • nudný zvukový projev

  • sedadla by mohla mít lepší boční vedení

  • uvnitř se najde pár laciných materiálů

Technické parametry

Auto:Seat Leon ST Cupra 290
Motor:1984 ccm L4 Turbo
Výkon:290 koní při 5900-6400 ot./min.
Točivý moment:350 Nm při 1700-5800 ot./min.
Převodovka:6-st. manuální
Pohon:FWD
Hmotnost:1440 kilogramů
0-100 km/h:5.9 sekund
Maximální rychlost:250 km/h
Průměrná spotřeba:9 litrů
Objem kufru:586 litrů