X
  TESTYZAJÍMAVOSTI
 
Úvod > Testy > Test – Škoda Octavia III Kombi RS 2.0 TSI

Test – Škoda Octavia III Kombi RS 2.0 TSI

 
 " alt="">  " alt="">  " alt="">  " alt="">
Nové vozy   |   06.05.2019   |   Autor: Adam Václavek


Škoda Octavia III RS se od svého představení v roce 2013 docela změnila, vlastně ne změnila, ale příjemně dospěla. Je výkonnější, technicky dotaženější a vybavenější. Člověk si až říká, že na běžné jezdění toho není potřeba víc.

Z dělených předních světel je polovina lidí nadšená, druhá část znechucená. Mně osobně se líbí a na celém autě mi nic nevadí, je to prostě zajímavěji pojatá Octavia. Hezké auto, které se neztratí, ale zároveň umí splynout v každodenní šedi (když nemá křiklavou barvu Rallye Green).

Uvnitř poznáte, že jde o modelově starší auto. Chybí třeba dekorační lišta naproti spolujezdce a celkově je tady moc černých plastů, ty jsou sice měkčené, ale u auta, které s trochou výbavy hrubě přesahuje cenovku 1 000 000 Kč, by to mohlo být lepší. Už tradičně si rýpnu do dotykových tlačítek vedle displeje informačního systému, do nichž se za jízdy špatně trefuje. Pochvaly mám samozřejmě připravené taky – výborná sedadla, rozmístění ovládacích prvků, prostor vpředu i vzadu a velký kufr o objemu 609 litrů.

Srovnávací test – BMW 320d F30 vs Škoda Octavia III RS 2.0 TDI

 

Sedmistupňový automat DSG částečně eliminuje občasné cukání svého šestistupňového předchůdce a s kultivovaným motorem si dobře rozumí. Při normálním stylu není problém jezdit za nějakých 8 litrů v dlouhodobém průměru. Adaptivní podvozek poskytuje dostatečný komfort (v kategorii ostrých předokolek nadprůměrný), ale v nejměkčím nastavení mi připadá přehnaně houpavý. Pokud bych měl být hnidopich, ještě by se dalo vylepšit odhlučnění při vyšších dálničních rychlostech.

Stačí přepnout do režimu Sport a z auta se stává velice rychlá, ale zároveň extrémně hodná “hračka“. Můžete najet do zatáčky pod plynem nebo na brzdách, dobrou nebo špatnou stopou, ale nic nečekaného či nebezpečného se nestane. Netrestá ani za ty největší řidičské chyby, prostě jen drží a poslouchá pokyny. Samosvorný diferenciál VAQ hezky táhne předek k apexu a tím potlačuje nedotáčivost. Řízení sice zpětnou vazbu nevidělo ani z rychlíku, ale potěší svou strmostí a přesností. Dynamika v přímce je úctyhodná, motor poměrně lineárně zabírá už od nízkého spektra a nepolevuje až do rychlého přeřazení za hranicí 6500 otáček. Těch 245 koní a 370Nm stačí, navíc 2.0 TSI má velký potenciál, lze ho snadno upravit na výkon okolo 350 koní (příklad úpravy ZDE). Jenže je tady věc, která to trochu kazí, už Octavia RS245 neměla žádný zajímavý zvuk, ale slyšeli jste ji a při řazení prskala. Tady se bohužel nachází filtr pevných částic, který vše ještě více utlumuje a “zabíjí“ i prskání při řazení, zvukový projev dostává 0 z 10 bodů.

Škoda Octavia III Kombi RS 2.0 TSI je velice povedené auto, ale neumí vzbudit emoce. Pilu s ním dokáže jet absolutně každý a je jedno, jestli za volant posadíte dceru s mokrým řidičákem nebo poloslepou babičku. Odpouští veškeré chyby a i méně schopný řidič se dokáže udržet ostatních sportovních aut. Člověk se musí smířit s tím, že z řidičského hlediska je to trochu nuda, ale jako řidičsky nenáročné a rychlé daily? Parádní volba, i když by mi hodně vrtal hlavou zábavnější Seat Leon ST Cupra. 8 z 10 hvězdiček.

Srovnávací test – Seat Leon ST Cupra 280 vs Škoda Octavia III Kombi RS 2.0 TSI

 

 Hodnocení WikiCars 

+  silný a neúnavný motor
+  rychlá dvouspojková převodovka
+  praktičnost
+  jistý podvozek

   dotyková tlačítka vedle displeje informačního systému
   interiér plný plastů už nepůsobí tak moderně
   v komfortním režimu se až moc houpe

 Technické parametry

Motor

1984 ccm L4 Turbo

Výkon

245 koní při 5000-6700 ot./min.

Točivý moment

370 Nm při 1600-4300 ot./min.

Převodovka

7-st. automatická

Pohon

FWD

Hmotnost

1392 kilogramů

0-100 km/h

6.7 sekundy

Maximální rychlost

250 km/h

Průměrná spotřeba

8-9 litrů

Objem kufru

609 litrů

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Test – Škoda Superb Scout a Kodiaq L&K (2.0 TDI 140 kW, DSG, 4x4)
Dvě prostorné, vybavené, komfortní a schopné Škodovky za podobné peníze. Která je lepší?
Test - Ford Fiesta ST180 Pumaspeed
Vyšší výkon, lepší brzdy, samosvor a mnoho dalšího, to je moje nové daily.
Test – Fiat 500 Abarth (200+ koní)
Série mě příliš nezaujala, změní něco větší stádo koní a lepší brzdy?
Test – Škoda Octavia RS 230 + bonus
Parádní rodinné auto pro tátu závodníka, ale má jeden závažný problém.
Test – Nissan Juke Nismo 4x4
Nejzbytečnější auto na světě?
Test – Peugeot 205 CTI
GTI bez střechy? Vypadá tak, ale je to úplně něco jiného.
Předchozí článek   Následující článek
 
© CarAdvisors s.r.o. 2019 - All rights reserved