Volkswagen v překladu znamená lidový vůz, což možná platilo v minulosti, ale už docela dlouhou dobu vznikají kousky, které se snaží konkurovat prémiovým rivalům. Lze zmínit třeba SUV Touareg, limuzínu Phaeton nebo nové čtyřdveřové kupé Arteon, jehož předchůdce tady máme – Passat CC ve vrcholném provedení 3.6 V6 FSI 4Motion.

Tvar karoserie zapůsobí i po letech od ukončení výroby. Ty rádoby kupé se prostě nikdy neokoukají a vždy vyhlížejí exotičtěji než zaběhlé standardy.

Uvnitř se nachází pohodlná sedadla s dobrým bočním vedením, pozice za volantem je super, ale výhled ven mizerný. Kvalita materiálů balancuje na pomezí prémiové kategorie, ergonomie je vynikající, takže tady do Wolfsburgu putuje pochvala. Co se prostornosti týče, vzadu by mohlo být více místa na hlavu, ale jinak vše v pořádku.

Adaptivní podvozek potěší plavností a pohodlím, avšak občas mu nějaký ráz uteče a nepochytá ho kompletně, ale stále je to nadprůměr. Objemný šestiválec si tiše přede a při klidné jízdě se jen převaluje, řekne si o nějakých 11-12 litrů v celkovém průměru. Dvouspojková převodovka si s ním dobře rozumí, ale nevyhovuje jí popojíždění v minimálních rychlostech, v těch občas cukne. Naopak ve vysokých by mohlo být trochu lepší odhlučnění, což bývá daň za bezrámová okna, jenže ta skvěle vypadají, takže prominuto.

Božským se jedinečný VR6 stává hned po přistavení pořádné dávky benzinu. Má charakteristický zvuk, decentní chraplák s plechovým nádechem, výkonu tak akorát (už to není ten uškrcený Superb bez dechu) a rychle reaguje na pokyny plynu. Převodovka řadí rychle a čtyřkolka funguje slušně, hodí se především při dravějších výjezdech ze zatáček. V nich se taky blýskne adaptivní podvozek, jenž umí ve sportovním režimu znatelně ztuhnout a tím omezit náklony karoserie. I přitom si zachovává dostatek pohodlí. Samozřejmě to není na žádnou jízdu na hraně, ale je dlouho neutrální a jistý. Člověk mu věří a nebojí se klidně cestovat vysokou rychlostí. Řízení je slušné, přesné, ale neumí přenášet informace od předních kol (což v tomto segmentu vlastně moc nevadí), špatně se dávkují brzdy, jako šlapat do bláta.

Volkswagen Passat CC 3.6 FSI 4Motion není v ničem úplně na špičce, ale vše plní nadprůměrně dobře, takže dostává 8 hvězdiček. Je to velmi příjemně sladěné auto do každé situace. Je fuk, jestli jedete po dálnici, městem nebo uháníte po okresce, vždy vás potěší. Nazval bych ho lidovým vozem pro stylového manažera, který rád rychlost.

Za propůjčení Volkswagen Passat CC děkujeme společnosti Auto ESA.

Hodnocení WikiCars

  • jedinečný motor

  • jízdní vlastnosti

  • kvalita jízdy

  • méně místa vzadu na hlavu

  • horší výhled ven

Technické parametry

Auto:Volkswagen Passat CC 3.6 FSI 4Motion
Motor:3598 ccm VR6
Výkon:300 koní při 6600 ot./min.
Točivý moment:350 Nm při 2400 ot./min.
Převodovka:6-st. automatická
Pohon:AWD
Hmotnost:1704 kilogramů
0-100 km/h:5.5 sekund
Maximální rychlost:250 km/h
Průměrná spotřeba:12 litrů
Objem kufru:532 litrů