Pomalu se do žebříčku přidávají i velice výkonné sériové vozy. Minule jsme tady měli Dodge Challenger SRT 392 a dnes přijíždí Audi R8 V10 Plus, poslední verze, která se nabízela s manuální převodovkou. A tím to zdaleka nekončí, protože brzy se do žebříčku zařadí i další supersporty.

Uprostřed vozu najdete atmosférický V10 FSI o objemu 5.2 litru, jenž produkuje 550 koní výkonu při 8000 otáčkách a 540 Nm točivého momentu při 6500 otáčkách. Motor je propojený s šestistupňovým manuálem a sílu posílá na všechna kola za pomocí systému Quattro. Hmotnost čítá 1650 kilogramů, což ve světě supersportů není úplně málo, ale i tak zvládá stovku za něco málo přes 3.5 sekundy a jede skoro 320 km/h.

Klasického testu se sice zatím nedočkáte, nicméně alespoň krátce vám zde sepíšu moje rychlé dojmy. Velkým překvapením je jízdní komfort, čímž překonává skoro všechny supersporty, jaké jsem doposud zkusil, zároveň i odhlučnění je nadprůměrné. Uvnitř je dostatek místa, sportovní sedadla jsou pohodlná a nechybí výbava jako v každém jiném Audi vyšších tříd. To znamená, že s ním bez problému můžete jezdit denně a prakticky ničím vám nepoleze na nervy, což je v této kategorii docela neobvyklé. Auto jsme sice neprotáhli po žádné klikaté okresce a šlo pouze o změření 100-200 km/h, ale i tak si troufnu tvrdit, že drží jako přibité a je velice dobře ovladatelné. Jak se ale chová v zatáčkách projížděných na limitu, o tom si budete muset přečíst jinde, protože to nevím (třeba najdu způsob, jak ho z kamaráda dostat i na test, ale nevidím to příliš reálně, co Bořku? laugh). Co jsem však poznat stihl, je motor. Nástup výkonu je ukázkově lineární a s narůstajícími otáčkami se zvyšuje nejen zátah, ale i absolutně dokonalý zvuk à la Lamborghini Gallardo. Je to symfonie, ze které jde husí kůže po celém těle, uším lahodící krása! Parádní je i manuál s otevřenou kulisou řazení, ta po každém přeřazení kovově ťukne (skoro z toho mám orgasmus).

Jak mu jde disciplína zrychlení ze 100 na 200 km/h zjistíte v galerii níže. Kam se toto Audi R8 zařadilo v žebříčku, zjistíte ZDE.

Chcete si nechat změřit i svoje auto? Ozvěte se na adam@wikicars.cz nebo do zpráv na facebooku a domluvíme se! Případně si můžete měřící přístroj Dragy zakoupit ZDE.

Měření probíhá na letištích, německých dálnicích nebo silnicích s regulovaným provozem.