Celým názvem Škoda Superb III Kombi 2.0 TSI 4×4 DSG Sportline APR Stage II, to je auto, které jsem nedávno testoval a napsal o něm, že jde o nejlepší Škodovku, za jejíž volant jsem kdy usedl (ZDE). S výkonem okolo 400 koní by tak mohlo jít o alternativu k ostrým kombi od prémiových značek, třeba k Audi RS4 Avant B9, to mimochodem taky nedávno prošlo testem (ZDE). Docela mě zajímalo, jak si prakticky o milion levnější upravený Superb povede oproti navoňané krásce z Ingolstadtu. Přemýšlím, že bych časem udělal i srovnávací test prémiové série proti upravenému „lidovému“ vozu, tak snad se to časem podaří.

Pod kapotou namotivovaného Čecha se nachází přeplňovaný čtyřválec 2.0 TSI, ale trošku na steroidech. Tento exemplář dostal APR Stage 2 úpravu, což mimo software zahrnuje sportovní sání a svod výfuku se sportovním katalyzátorem. Tomu sekunduje upravený software DSG převodovky a lepší brzdy se šestipístkovými třmeny, které se schovávají za lehkými 20 palcovými kovanými koly, vše od APR. O zlepšení jízdních vlastností se postaraly sportovní pružiny od ST Suspensions. Výsledkem je výkon okolo 400 koní a točivý moment nějakých 500 Nm. Hmotnost čítá 1635 kilogramů, poháněna jsou všechna kola a automatická převodovka DSG má 6 stupňů (po technické modernizaci 7). Stovku umí zdolat za krásné 4.5 sekundy.

Němec má pod kapotou úplně jiný kalibr, a to V6 o objemu 2.9 litru plněný dvojicí turbodmychadel. Toto dělo produkuje 450 koní výkonu a 600 Nm točivého momentu. Samozřejmostí je pohon všech kol a osmistupňový automat. Ručička váhy ukazuje 1790 kilogramů. Akcelerace z 0 na 100 km/h mu zabere pouze 4.1 sekundy.

Superbu hraje do karet nižší hmotnost, ale RS4 má v každých otáčkách více síly. Zdá se, že by to mohl být vyrovnaný souboj, ale jak zjistíte v grafech níže, úprava Stage II na remízu nestačí. Ze 100 na 110 km/h je RS4 o pouhou 1 setinu rychlejší, ve 120 vede o 16 setin a tímto decentním ujížděním si vytváří náskok, který ve 160 km/h činí 0.89 sekundy. To znamená, že do 160 km/h jedou velice, ale velice podobně. Nicméně ve vyšších rychlostech už menší motor ztrácí více a za následujících 40 km/h si RS4 přičítá další náskok 1.39 sekundy, ve výsledku tak vyhrává o 2.28 sekundy s časem 9,83, zatímco Superb zajel 12.11 sekundy. Nicméně pokud vezmete Seat Leon Cupra 300 APR Stage II (v článku je hatchback, ale dělá se i kombi), jenž vás vyjde ještě levněji než Superb, tak s RS4 pojedete skoro na chlup stejně. Test Leona najdete TADY a graf se zrychlením ZDE.

Chcete si nechat změřit i svoje auto? Ozvěte se na adam@wikicars.cz nebo do zpráv na facebooku a domluvíme se! Případně si můžete měřící přístroj Dragy zakoupit ZDE.

Měření probíhá na letištích, německých dálnicích nebo silnicích s regulovaným provozem.