Škoda Octavia III RS už se vyrábí od roku 2013, jde o povedené auto, které slušně kombinuje praktičnost s rychlostí. Za tu dobu však RS ušlo pořádný kus cesty, protože vedle původního kousku tady mám i ten nejnovější, který má o 25 koní víc, aktivní „samosvorný“ diferenciál VAQ, adaptivní podvozek a bohužel i filtr pevných částic. Na srovnávací test se můžete těšit brzy, zatím pojďme zjistit, jaké rozdíly mezi nimi jsou v disciplíně 100-200 km/h.

Pod kapotami obou se ukrývá přeplňovaný čtyřválec 2.0 TSI, který spolupracuje s šestistupňovým manuálem a sílu posílá na přední kola. Starší kousek má 220 koní výkonu a 350 Nm točivého momentu, ten novější 245 koní a 370 Nm. Hmotnosti jsou 1425, respektive 1450 kilogramů.

Výsledek najdete v galerii níže. Mě jen velice překvapila jedna věc. Když jsem měl 245 koňovou verzi se sedmistupňovým automatem DSG, jel jsem 100-200 km/h na totožném místě, za podobné teploty, přičemž DSG, jak zjistíte v žebříčku, je pomalejší než stejné auto s manuálem, ale i než původní verze s manuálem. Jak je to možné, netuším.

Chcete si nechat změřit i svoje auto? Ozvěte se na adam@wikicars.cz nebo do zpráv na facebooku a domluvíme se! Případně si můžete měřící přístroj Dragy zakoupit ZDE.

Měření probíhá na letištích, německých dálnicích nebo silnicích s regulovaným provozem.