Škoda Superb III je oblíbeným autem, a to zejména s naftovým motorem 2.0 TDI 140 kW. Toto provedení jsem tentokrát vzal a postavil ho na start disciplíny 100 až 200 km/h. Docela mě zajímalo, jestli se slabší Superb vyrovná Kodiaqu RS, který sice má vyšší výkon, ale taky pohon všech kol a znatelně vyšší hmotnost. Který z nich je rychlejší zjistíte v žebříčku ZDE.

Jak tento exemplář dopadl v disciplíně 100-200 km/h se dozvíte v galerii níže.

Chcete si nechat změřit i svoje auto? Ozvěte se na adam@wikicars.cz nebo do zpráv na facebooku a domluvíme se! Případně si můžete měřící přístroj Dragy zakoupit ZDE.

Měření probíhá na letištích, německých dálnicích nebo silnicích s regulovaným provozem.

Malý test

Říká se, že od představení SUV Kodiaq je vlajkovou lodí právě on, ale já jsem zastáncem toho, že vlajkovou lodí má být sedan, proto za ni považuji Superb III (i když je to liftback či kombi). A téměř po dvou tisících kilometrech během jednoho týdne mi dokázal, že opravdu patří k tomu nejpříjemnějšímu, co Škodovka vyrábí.

Motor poskytuje dostatečnou dynamiku a umí jezdit doslova za hubičku. Můj průměr se zastavil na 5.3 litrech, a to po necelých 2000 kilometrech, které jsem strávil ve městech, v kolonách, na dálnicích a horských okreskách, rychlostní limity jsem +/- dodržoval. Takže z tohoto hlediska smekám. Avšak má i své chyby, tou hlavní je spolupráce s manuální převodovkou. Motor je náchylný na “chcípání“, takže stačí malinko méně plynu nebo trochu prudší puštění spojky a vypadáte jako trouba, který neumí řídit. Posledních 10 aut s manuálem mi nechcíplo ani jednou, Superb 2.0 TDI 140 kW více než 5x. Buď je špatně sladěný nebo jsem neschopný ocas já. Ale ať už je to čímkoliv, stejně bych volil DSG, to se k tomuto typu auta hodí více.

Adaptivní podvozek skvěle filtruje nerovnosti a posádku doslova ukolébává, ale kdyby se méně houpal, určitě by to nebylo na škodu. Nepříjemné to je především v rychleji projetých zatáčkách s výmoly, které auto nehezky rozhazují. V režimech Normal a Sport už je to lepší, takže Comfort se hodí spíše na dálnice a opravdu předpisovou jízdu. Pohodlí dobře sekunduje sympatický interiér, jenž nabízí neskutečné místo na nohy vzadu, obří kufr a u dražších kousků i dobrou výbavu – prémiové audio Canton, odvětrávaná sedadla s masážní funkcí, panoramatickou střechu, vyhřívaný volant atd. Být o chlup lepší odhlučnění, není mu co vytýkat.

Škoda Superb III 2.0 TDI ve 190 koňovém provedení je solidní auto, které je komfortní, prostorné, hezké a jezdí skoro zadarmo. Jen bych volil dvouspojkový automat DSG, kombinace tohoto motoru a manuálu moc dobrá není, tím pádem nemůžu dát více než 6 hvězdiček.