Než se vrhneme na to nejdůležitější, pojďme si připomenout původní Kodiaq. Ten se vyráběl v letech 2016 až 2023, přičemž se prodával v 60 zemích světa. Celkem z výrobní linky sjelo 841 900 kusů. Pro Škodovku tak jde o velmi důležitý model, kvůli čemuž si na druhé generaci dali opravdu záležet. Přivítejte nový Kodiaq, jenž přináší mnoho inovací.

Jak byl vylepšen infotainment?

U Kidiaqu je vůbec poprvé k dispozici head-up displej, který doplňuje 10″ virtuální kokpit a informační systém s 13″ obrazovkou, která se inspirovala tou v Enyaqu (v základní výbavě má 10″).

Co jsou ty speciální ovladače Smart Dials?

Pod obrazovkou se nachází tři ovladače Smart Dials s integrovanými displeji. Ty jsou konfigurovatelné a lze jimi ovládat různé systémy, hlavně klimatizaci, vyhřívání/odvětrávání sedadel, hlasitost a další.

Kam se přestěhovala řadící páka?

Volič automatické převodovky už není tou nevkusnou a místo zabírající pákou, ale pohlednou páčkou na sloupku řízení. Podobné řešení dlouhá léta využívá například Mercedes.

Kolik má USB-C modulů?

Kodiaq přijíždí s čtveřicí USB-C modulů, které mají výkon 45 W, díky čemuž z nich lze dobíjet nejen telefony, ale i notebooky. Na zrcátku je páté USB-C o výkonu 15 W.

Kolik má reproduktorů?

V základní výbavě najdeme 8 reproduktorů, s příplatkovým audiem Canton dokonce 14, z toho jsou 4 prostorové.

Má bezdrátové nabíjení?

Bezdrátové nabíjení pro mobilní telefony je samozřejmostí, lze nabíjet dva telefony zároveň, a to výkonem 15 W.

Jak byla vylepšena masážní sedadla?

Top ergonomická přední sedadla dostala novou pneumatickou masážní funkci, která disponuje 10 vzduchovými vaky. Konečně tak zmizela masážní funkce v podobě trapného nafukování a pohybování bederní opěrky.

Z jakých interiérů se dá vybírat?

Zde je zase inspirace elektromobilem Enyaq. Na výběr jsou interiéry Loft s šedým látkovým čalouněním sedadel, Lounge s šedým čalouněním z mikrovlákna Suedia a dekorativním prošíváním ve tvaru písmene X v barvě hořčicově žluté a ecoSuite s udržitelně ošetřenou kůží v černé barvě s šedým dekorativním prošíváním ve tvaru písmene X nebo v hnědé barvě s prošíváním tón v tónu.

Jaké má Simply Clever vychytávky?

Samozřejmostí jsou deštníky ve dveřích a škrabka na led. Novinkou je čistič displeje uložený ve středové přihrádce. Další novinkou je schránka na středovém tunelu před posuvnou lavicí zadních sedadel, která umožňuje nastavení směrem dozadu a dopředu. Nechybí ani ochrana hran dveří.

Má nový Kodiaq internet?

Druhá generace Kodiaqu je neustále připojena k internetu, díky čemuž se dokáže automaticky aktualizovat na dálku. Výhodné funkce to přináší především pro plug-in hybrid, u kterého lze na dálku ovládat klimatizaci, nabíjení a podobně.

Umí automaticky parkovat bez řidiče?

Nový Kodiaq dokáže zaparkovat sám, a to i bez řidiče. Systém lze ovládat dálkově přes mobilní telefon.

Kolik má druhá generace Kodiaqu airbagů?

Kodiaq druhé generace je vybaven až devíti airbagy. Součástí standardní výbavy je airbag řidiče a spolujezdce, boční airbagy vpředu, hlavové airbagy a centrální airbag mezi řidičem a spolujezdcem. Boční airbagy pro druhou řadu sedadel jsou k dispozici za příplatek.

Čím se odlišuje Kodiaq ve výbavovém stupni Sportline?

19″ antracitová kola z lehké slitiny mají leštěný povrch a jsou určena výhradně pro výbavu Sportline, za příplatek jsou k dispozici 20″ kola z lehké slitiny s matně černými aerodynamickými kryty. Sportline má mnoho dílů lakovaných černou barvou, na přání i nápis a logo. Standardem pro Sportline jsou Matrix LED světlomety a elektricky ovládané víko kufru. K dispozici je vylepšený adaptivní podvozek DCC Plus. Sportline je dostupný ve všech motorizacích. Samozřejmostí jsou i sportovní sedadla.

Jaká má světla?

Za příplatek jsou dostupné Matrix-LED světlomety druhé generace, které obsahují o 50 % více světelných segmentů a nabízejí o 15 % vyšší světelný výkon než první generace. Tato světla lze kombinovat se světelným pruhem na masce. Základní světla jsou full-LED.

Jaké jsou rozměry druhé generace Škody Kodiaq?

Na délku narostl o 61 mm na 4 758 mm, rozvor činí 2 791 mm. Šířka 1 864 mm a výška je podobných 1 659 mm.

Jak velký má nový Kodiaq kufr?

V pětimístné verzi se zvětšil o 75 l na 910 l s pevnými zadními sedadly. Po sklopení zadních sedadel se maximální objem zvýšil o 40 l na 2 105 l. Sedmimístný vůz nyní pojme za třetí řadou sedadel 340 l, tedy o 70 l více než dříve, a 845 l se sklopenou třetí řadou sedadel, tedy o 80 l více. Maximální objem zavazadlového prostoru sedmimístného provedení je nyní 2 035 l, o 30 l více než u první generace. Plug-in hybrid má objem kufru 745 litrů.

Co umí nový plug-in hybrid?

Plug-in hybrid se skládá ze spalovacího motoru 1.5 TSI o výkonu 110 kW (150 koní), který spolu s elektromotorem poskytuje maximální systémový výkon 150 kW (204 koní) a točivý moment 350 Nm přenášený na přední kola přes šestistupňovou automatickou převodovku DSG. Baterie má kapacitu 25.7 kW, díky čemuž je elektrický dojezd až 100 kilometrů (WLTP). Nabíjet se umí výkonem až 50 kW (DC). Z 10 na 80% za 25 minut. Na 11 kW AC nabíječce se nabije z 0 na 100% za 2 hodiny a 30 minut.

Jaké benzinové motorizace jsou k dispozici?

Základní benzinový motor 1.5 TSI s výkonem 110 kW (150 koní) a točivým momentem 250 Nm je vybaven mild-hybridní technologií využívající 48V řemenem poháněný startér-generátor a 48V lithium-iontovou baterii. K dispozici je i oblíbený 2.0 TSI o výkonu 150 kW (204 koní) a točivém momentu 320 Nm.

Jaké naftové motory jsou v nabídce?

Dvě varianty naftových motorů 2.0 TDI mají výkon 110 kW (150 koní) a 142 kW (193 koní), točivé momenty jsou 360 a 400 Nm. Vrcholný benzinový a vrcholný naftový motor jsou dodávány s pohonem všech kol.

V čem je lepší nová generace adaptivního podvozku DCC Plus?

Nová generace umožňuje rychlejší nastavení tlumení a širší rozsah tlumicích charakteristik. Řidiči a cestující si všimnou rozdílu v podobě rychlejších reakcí, lepší jízdní dynamiky a vyššího komfortu. Světlá výška vozu s DCC Plus zůstává stejná jako u standardního odpružení.

Zdroj: Škoda Auto