50. výročí si zaslouží něco speciálního

Na oslavu 50. výročí M automobilka BMW oživuje ikonu 3.0 CSL. Zástupci značky tvrdí, že jde o nejexkluzivnější M model v historii. Vznikne pouze 50 kusů.

Design se inspiruje konceptem z roku 2015, základ tvoří BMW M4

Design se výrazně inspiroval konceptem 3.0 CSL Hommage z roku 2015. Vůz vychází z aktuálního modelu M4 G82, ale byl výrazně upraven. Samozřejmostí je pak jedinečné lakování Alpine White Uni s polepy. 3.0 CSL má upravené laserové světlomety z M4 CSL. Kola s centrální maticí mají 20 palců vpředu a 21 palců vzadu. Zadní křídlo pak připomíná Batmobil.

Pod kapotou je nejvýkonnější šestiválec, jaký kdy BMW do sériového auta namontovalo, navíc s manuálem

Pod kapotou se nachází 3.0 litrový řadový šestiválec přeplňovaný dvojicí turbodmychadel. Ten pochází z modelu M4 CSL. Motor však posílil z 552 na 560 koní. To znamená, že jde o nejvýkonnější šestiválec, jaký kdy BMW do sériového auta namontovalo. Zajímavostí však je, že točivý moment je naopak výrazně nižší – 550 Nm. To je o 100 Nm méně než u M4 CSL. Důvodem je zřejmě použití nikoli automatické, nýbrž šestistupňové manuální převodovky (má automatické meziplyny), která by nezvládla tak vysoký točivý moment. Maximální otáčky motoru atakují hranici 7200. Poháněna jsou výhradně zadní kola, mezi kterými se nachází aktivní M diferenciál. Standardem jsou karbonkeramické brzdy a M adaptivní odpružení. Uvnitř pak najdete skořepinová sedadla.

K výrobě je potřeba 30 speciálně vyškolených techniků

Například jen optimalizace proudění vzduchu zabrala 200 hodin. K montáži auta je potřeba 30 speciálně vyškolených techniků. Vůz prochází 8 výrobními cykly, přičemž každý z nich trvá 10 dní. 3.0 CSL bude vyjíždět ze stejné továrny jako vlajková loď BMW řady 7 a luxusní vozy Rolls-Royce.