Nejrychlejší Honda, jaká se kdy prodávala na území USA

Honda konečně představuje nástupce nejopěvovanějšího hot hatche na trhu. Zbrusu nový Civic Type R je dle slov automobilky nejrychlejší Hondou, která se kdy prodávala na území USA (asi nepočítají supersportovní NSX pod značkou Acura). Novinka slaví 50. výročí modelu a 25. narozeniny jeho sportovního provedení.

Stejný motor + nespočet vylepšení = vyšší výkon

Civic Type R 11G má motor z předešlé generace, který byl značně vylepšen. Pod kapotou tedy najdeme 2.0 litrový čtyřválec VTEC přeplňovaný tubodmychadlem (byla zlepšena jeho účinnost – kompaktnější těleso a upravené lopatky). Motor poskytuje výkon přes 329 koní při 6500 otáčkách a točivý moment 420 Nm při 2500-4000 otáčkách. Jde o motor, který má jeden z nejvyšších výkonů na litr ve svojí třídě. Brilantním výkonům mimo jiné napomáhá i lepší výfukový systém. Zůstává taky šestistupňová manuální převodovka a pohon předních kol. Samozřejmostí je samosvorný diferenciál.

Čtyřpístková Bremba a nově režim Individual

Zůstávají čtyřpístkové brzdy Brembo s předními dvoudílnými kotouči o průměru 350 milimetrů. Vylepšeno však bylo jejich chlazení. Řidič si může vybírat z režimů Comfort, Sport a R. Nový je Individual, ve kterém lze samostatně nastavit podvozek, řízení motor a další. Pro zajímavost, okruh v Suzuce zvládá za 2:23.993. Starší Renault Megane RS 275 Trophy R z roku 2014 ho zajel za 2:28.00.

Novinka je nižší a širší

Ačkoliv nová verze nevypadá tak sci-fi jako předchůdce, tak aerodynamika je posunuta na ještě vyšší úroveň. Díky použití lehkých materiálů by měla potěšit i nízká hmotnost. Navzdory větším rozměrům (novinka je nižší a širší) a lepší výbavě prý ve všech směrech překonává odlehčeného předchůdce Civic Type R Limited Edition. Hmotnost čítá 1429 kilogramů. To znamená, že z 0 na 100 km/h zrychlí za 5.4 sekund a rozjede se až na 275 km/h.

Vybírat lze z pěti barev

K mání jsou laky v barvách Championship White, Rallye Red, Racing Blue, Crystal Black a Sonic Grey Pearls. Černá 19 palcová kola standardně obouvají pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S (jsou širší než u předchůdce). Uvnitř najdete nespočet sportovních doplňků, červené prošívání a sportovní sedadla s čalouněním se semišovým efektem.

Prodávat se bude i v České republice

Nová Honda Civic Type R se v Evropě začne prodávat v roce 2023. Cena začíná na 1 299 000 Kč.