70., 80. a 90. léta se vyznačují tím, že vznikala nejen krásná, ale i skvěle jezdící auta s přelomovou technikou. My se dnes podíváme především na léta 80., ve kterých se odehrála bitva tří velikánů, nejlepších sportovně střižených coupé určených pro dlouhé cestování a denní použití. Přivítejte vrcholné verze vlajkových lodí – Mercedes-Benz 560 SEC C126, BMW M635 Csi E24 a Jaguar XJ-S HE V12. Kromě pozoruhodné historie je jejich výhodou i dnešní cenová dostupnost, pokud se podíváte po skromnějších motorizacích, hravě se vlezete do půl milionu, vrcholné verze Mercedesu a Jaguaru vyjdou na půl milionu až milion, vlajková loď BMW s písmenem M ve znaku se většinou pohybuje za touto hranicí.

Mercedes-Benz 560 SEC C126

Nejjednodušší design z celé trojice, ale o to působivější. Bruno Sacco karoserii vdechl špetku sportovního šmrncu, přičemž převládal luxus a elegance. Když se na něho podíváte, připadá vám, že před sebou máte nezastavitelný kus železa.

V prostorném interiéru jsou jen ty nejexotičtější materiály – pravá kůže a dřevo. Zapomenout nesmíme ani na přepychovou výbavu a promyšlenou ergonomii.

Pod kapotou se nachází mohutný osmiválec do V o objemu 5547 ccm, který přes čtyřstupňový automat zásobuje zadní kola výkonem 300 koní (221 kW) při 5000 ot./min. a krouťák 455 Nm při 3750 ot./min. K tomu přidejte hmotnost 1760 kilogramů a SEC vyčaruje zrychlení z nuly na stovku za 6.9 sekundy a maximální rychlost 243 km/h. Není to však jen o rychlosti, ale i o dokonale komfortnímu a překvapivě obratném podvozku, kterým se staré Mercedesy tolik vyznačují.

Hledáte komfortní a rychlé auto, které vypadá skvěle, ale nijak výrazně nevyčnívá? Mercedes-Benz C126 je nejlepší volba.

BMW M635 Csi E24

Už vzhledově působí ostřeji než zbylí dva soupeři. Žraločí příď, kulatá světla a přikrčená záď – je to svalnatý agresor, který se někomu chystá rozbít hubu.

Jednoduchý a na řidiče zaměřený interiér, který jen podporuje sportovní nádech.

Pohon zadních kol, speciální manuální převodovka s pěti stupni a nabroušený řadový šestiválec o objemu 3453 ccm – to je recept na úspěch mezi sportovně zaměřenou klientelou. Výkon je 286 koní (210 kW) při 6500 ot./min. a točivý moment 340 Nm při 4500 ot./min. 1500 kilogramů oceli a plechu na tužším podvozku skvěle zatáčelo a oplývalo stabilitou. Stovka je otázkou 6.4 sekundy a ručička tachometru může ukázat až 255 km/h. Překvapivé je, že i s těmito čísly si dokáže stále zachovat tvář pohodlného GT.

Táhne vás to spíše ke sportovnosti a rádi vymetáte okresky za městem? Nemáte jiné volby než BMW E24.

Jaguar XJ-S HE V12

Nekonečně dlouhá kapota zakončená okouzlujícími světlomety, krátká kabina, dynamicky se svažující se záď a spousta spousta neobvyklých tvarů – karoserie křičí do světa: „Sledujte mě, jedu!“

Interiér je jako obývák, komfortní sedadla čalouněná nejkvalitnější kůží a dekory z prvotřídního dřeva.

299 koní (220 kW) při 5500 ot./min a 431 Nm při 3000 ot./min., to jsou hodnoty motoru V12 o objemu 5343 ccm. Síla putuje na zadní kola přes třístupňový automat a 1707 kilogramovou sochu automobilismu roztlačí z nuly na sto km/h za 7.5 sekundy a dosáhne rychlosti 246 km/h. Podvozek je laděný spíše do komfortu, kterým doslova oplývá.

Jasná volba, pokud hledáte komfortní kupé v exotickém balení, které na sebe tahá zrak všech z okolí.