80. léta byla plná zajímavých událostí – celý svět tlačil vpřed rozvoj materiálního blahobytu a ekonomické produkce, v Československu propukla céčková horečka, Michal David chrlil hit za hitem, byl natočený legendární film E.T. a NASA vypustila na oběžnou dráhu vůbec první raketoplán jménem Columbia. Naopak jako nejsmutnější událost se do historie zapíše havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Toto desetiletí je vskutku zvláštní období, ve kterém jste si mohli užívat legendární hru Pac-Man, ale i pořídit jedny z nejúžasnějších aut planety. Přivítejte čtyři velikány, kteří stáli na vrcholu svých kategorií v 80. letech.

Land Rover Range Rover Classic

Obr, který započal průlom v terénních automobilech. Je to jeden z prvních offroadů, který se dal bez problému používat i pro každodenní jezdění po běžných silnicích. Vznikl už v roce 1970 a výrobní linky opouštěl ještě o 26 let později. K vynikajícím schopnostem v terénu i na asfaltu přidává jedinečný design, který je jednoduchý a oslnivý. Uvnitř je spousta prostoru a přepychová výbava. Nejběžnější motorizací je 3.5-litrový V8 o výkonu 120 kW a o točivém momentu 280 Nm. Stovku zvládá rychleji jak většina normálních osobáků, za 12 sekund. Maximální rychlost je taky solidní, činí 170 km/h. Těmto číslům výrazně napomáhá i překvapivá hmotnost lehce přes 1900 kilogramů.

BMW M5 E28

Psal se rok 1985 a na trh přišel jeden z prvních super-sedanů vyšší střední třídy. Kromě komfortu a klasického vzhledu BMW M5 E28 přineslo i skvělé jízdní vlastnosti. Je to přesně to auto, do kterého chcete sednout s rodinou a jet rychlostí větru přes celou Evropu, na jejímž konci si pořádně užijete tamní okresky. Má sametové řízení, vyvážený podvozek a ostrý řadový šestiválec 3.5-litru, který disponuje výkonem 210 kW a točivým momentem 340 Nm. Do karet mu hraje i nízká hmotnost 1445 kilogramů, díky čemuž zvládá stovku za 6.5 sekundy a rozjede se na 245 km/h. Výroba byla ukončena v roce 1988.

Ferrari Testarossa

Pokud jste byli hodně za vodou, mohli jste si mezi lety 1984-1991 pořídit vrchol sportovních automobilů – Ferrari Testarossa. Široký rejnok s žábrováním, který působí jako nebezpečný dravec, v té době moderní vyklápějící se světlomety, zvuk pekelného dvanáctiválce a fantastické jízdní vlastnosti, to je vlajková loď z Maranella, jedno z nejrychlejších aut svojí doby. Motor koncepce boxer má objem 4.9-litru a může machrovat výkonem 287 kW a krouťákem 490 Nm. Ručička váhy ukazuje 1506 kilogramů, ty na stopkách se při sprintu z nuly na stovku zastaví na hodnotě 5.4 sekundy a tachometr se nebojí ukázat rychlost 291 km/h.

Mercedes-Benz SL 500 R107

Model R107 měl podobně jako Range Rover s odbitím 80. let dlouhou kariéru za sebou, ale jelikož se jednalo a nadčasové auto, v prodeji vydrželo 18 let (1971-1989). Pokud jste chtěli luxusní, ale zároveň sportovně střižený kočár bez střechy, v podstatě jste neměli jinou možnost. Navíc se na něho podívejte, vypadá tak krásně! Mercedes-Benz SL R107 skvěle kombinuje všechno dohromady, je to umělecké dílo, dálniční křižník, výletní kočár, ale i sportovní náčiní. Nejsilnější verze SL 500 vpředu ukrývá 5.0-litrový V8, který disponuje výkonem 180 kW a točivým momentem 400 Nm. Dokonce i hmotnost je solidní – 1610 kilogramů. Z klidu na 100 km/h zrychlí za úctyhodných 7.3 sekundy a umí upalovat až 225 km/h.