Ford Fiesta ST

Kdo web WikiCars.cz sleduje dlouhodoběji, tak ví, že mám pro nejnovější Fiestu ST slabost. Jde o jeden z nejdostupnějších hot-hatchů, který zároveň vykouzlí jeden z největších úsměvů na tváří. A jako bonus má minimální náklady na palivo a servis. Má charismatický tříválec o výkonu rovných 200 koní, který udává velice slušnou dynamiku a má sympatický zvuk. Podvozek je tužší, ale stále snesitelný při každodenním používání. Přes podvozek hezky komunikuje, což platí i o řízení. Není problém v zatáčce pohodit zadkem, jako u hot-hatchů ze staré školy. Skvělou vychytávkou je i samosvorný diferenciál mezi předními koly, který předek auta doslova vcucne dovnitř zatáčky. Výhodou je i fakt, že můžete mít pětidveřovou verzi a jde o poměrně praktické auto. Škoda jen, že jsme v roce 2021 nestihli osedlat Hyundai i20 N.

Ford Fiesta ST

Peugeot 106 Rallye 1.6 16V

Hodně muziky za málo peněz. To auto je tím, co čtete v jeho jméně – rally na běžnou silnici. Váží jen 865 kilogramů a jeho točivá 1.6 s 16 ventily tak dokáže udávat překvapivě rychlé tempo. Výkon čítá 118 koní. Testovaný exemplář měl výfuk Group N a upravené sání, takže zvukový projev byl úchvatný. Lehce upravený byl i podvozek od KONI, což nezměnilo nic na tom, že se jednalo o nekompromisního zabijáka. Nesmí se ubírat plyn v zatáčce a už vůbec ne brzdit, pokud nejsou přední kola rovně. Jakákoliv chyba je trestána přetočením, které je se jen horko těžko srovnává. Řízení je delší, ale má těžký chod a zároveň je skvěle komunikativní. Zároveň s Lotusem Elise a pár dalšími jde o jedno z nejřidičtějších aut, jaké jsem měl možnost osedlat. Rychle ho nedokáže řídit každý, je to adrenalin a zábava. Opravdová brutalita!

Škoda Scala 1.5 TSI

Obrovským překvapením je tento hatchback od Škodovky. Je to hezké auto (obzvláště, když si vyberete výbavu Monte Carlo), které umí být praktické, úsporné a komfortní. Čtyřválcový motor 1.5 TSI pak udává až překvapivou dynamiku. Díky nízké hmotnosti 1190 kilometrů jde o obratnou hračku, která skvěle drží stopu a velice ochotně reaguje na změny směru. Až mě při testování napadaly myšlenky, jaké by to asi bylo, kdyby se upravil software motoru, trochu přitvrdil podvozek a daly sportovní pneumatiky. Potom by Scala na okreskách proháněla dražší hot-hatche jedna radost! Za mě nejlepší Škodovka současnosti.

Ford Mustang ROUSH Stage 3 (UNITESTA MUST750R)

Na první pohled si řeknete, že jde o lehce upravený Mustang, který opravdu skvěle vypadá. Ale to byste byli na omylu, protože úpravy z tohoto auta dělají bestii, která předjede i vrcholný model Shelby GT500. Vylepšeno bylo vše, nač si vzpomenete – motor, podvozek, brzdy, exteriér, interiér a mnoho dalšího. 5.0 litrový V8 zde dává 750 koní výkonu. Ten doslova pálí zadní pneumatiky z auta dělá děsivé monstrum. A víte, co je nejlepší? Má manuál! Zvuk motoru a výfuku je jako ukradený z pekla. I navzdory tomu, jak je toto auto zběsilé, je pořád příjemné na řízení a dokážete si ho užít i na okreskách (jen se nesmíte dívat na tachometr, každou chvíli tam je 250+). Strach, rychlost, brutalita, úžas, to je Mustang od UNITESTY.

Ford Ranger Raptor

Továrně vylepšený pick-up jsem sem musel zařadit kvůli jeho výjimečnosti. V Americe to sice není nic neobvyklého, ale prodávat takové auto v Evropě, chce odvahu. Už jen vzhled exteriéru je dechberoucí a o příjemné místo jde i uvnitř. Tento extravagantní obr se nezalekne žádného terénu a k tomu s ním odtáhnete třeba loď. Zároveň má skvělý podvozek a řízení, díky čemuž si ho dokonale užijete na nezpevněných cestách nebo rallycrossových tratích. Je to zábavné sportovní auto mimo asfalt. Škoda jen, že nemá pořádný benzinový motor.