Hodně lidí se mě ptá, jestli se v dnešní době vyplatí koupě auta s naftovým motorem. A já vždy odpovídám stejně, z 90 % se to nevyplatí. A důvodů je hned několik.

Jako příklad si vezměme třeba novou Octavii. Jestliže si ji pořídíte s naftovým motorem 2.0 TDI 110 kW ve střední výbavě, zaplatíte tučných 627 900 Kč. Pokud zvolíte benzinovou alternativu 1.8 TSI 132 kW, bude vás stát „pouze“ 584 900 Kč, což je značný rozdíl.

První výhodou benzinového motoru je dynamika. Má o 22 kW víc, což i navzdory o 70 Nm nižšímu točivému momentu stačí k lepšímu zrychlení z nuly na stovku o 1.2 sekundy a k vyšší maximální rychlosti o 13 km/h.

Potom tady je kultivovanost. Ačkoliv jsou moderní diesly slušné, stále nemají žádnou šanci konkurovat hladkému a tichému chodu zážehového motoru.

Spotřeba by se mohla stát pádným a konečným argumentem pro koupi nafty, ale ani tady tomu není tak. Nafta bude v reálném světe o 2 litry úspornější, což znamená, že na 100 kilometrech ušetříte nějakých 60 Kč. Jenže aby se vám vrátila vyšší pořizovací cena (rozdíl 43 000 Kč), museli byste najet přes 70 000 kilometrů.

A pokud jezdíte hodně a rozdíl z pořizovací ceny by se vám poměrně rychle vrátil, nezapomeňte na to, že moderní, ekology napadený naftový motor je náročnější a nákladnější na údržbu.

Dalším polovičním důvodem je ten, že proti naftovým motorům teď některé země zbrojí, hlavně Německo. Takže kdo ví, jak to bude s vjezdem do center měst s těmito auty.

A netýká se to jen Škodovek, ale většiny nových aut. Na trhu ojetin jsou benzinové motory taky mnohem dostupnější, jelikož poptávka je pouze po naftě kvůli honbě za nízkou spotřebou. A ta se ve výsledku vyplatí jen při velmi vysokých ročních nájezdech. Nebo musíte najít pořádný držák, čímž byly především starší naftové motory bez ekonesmyslů.