Historie Lamborghini Aventador
Lamborghini Miura z let 1966 až 1973 je považováno za první supersport s motorem uprostřed. Zároveň jde o první Lamborghini s takto uloženým motorem, přičemž tato tradice pokračuje dodnes. Všechny modely z této řady, tedy Countach, Diablo, Murcielago i Aventador z let 2011 až 2022, měly atmosféricky plněný V12 před zadní nápravou. To se však změnilo s příchodem šesté generace jménem Revuelto, to sice stále disponuje atmosférickým V12, ale již elektrifikovaným. To znamená, že Aventador se do historie zapsal jako poslední dvanáctiválcové Lamborghini s motorem uprostřed bez elektrifikace, možná prozatím, možná nadobro. V tomto článku se krátce podíváme nejen na historii Lamborghini Aventador, ale i důvody, proč byste si ho měli koupit.
Jaké existují verze Lamborghini Aventador?
Aventador byl představen roku 2011 a okamžitě se stal velmi populárním. Šlo o jedno z nejextrémnějších aut tehdejšího trhu, které vypadá jako záporácká stíhačka na kolech. Postupně se až do roku 2022 ukázalo několik verzí – původní LP 700-4, okruhově zaměřený LP 750-4 SV, po modernizaci S LP 740-4, ostřejší LP 770-4 SVJ a závěrečné LP 780-4 Ultimae. Samozřejmě existují i z nich odvozené varianty se stahovací střechou, které se nazývají Roadster.
Důvod číslo 1 – Poslední neelektrifikované Lamborghini s V12 uprostřed
Aventador je posledním Lamborghini s dvanáctiválcovým motorem uprostřed bez elektrifikace. To znamená, že nepředstaví-li automobilka ze Sant’Agaty nehybridní Revuelto či nějakou limitku, bude jím zřejmě navždy. Tato informace láká sběratele sportovních aut z celého světa, protože Aventador završuje éru, jejíž tradice sahá až do roku 1966.
Důvod číslo 2 – Má úžasný V12 L539
Lamborghini Aventador má jeden z nejzajímavějších dvanáctiválcových motorů historie. Ve starším Murcielagu se nacházel oldschoolový V12, jehož historie sahá až do roku 1963, od té doby byl tento motor neustále modernizován. U Aventadoru už se mateřská společnost Audi rozhodla, že je potřeba postavit nový motor, takže vznikl 6.5litrový V12 s označením L539. Tento motor se v závislosti na verzi pyšní výkonem 700-780 koní a točivým momentem 689-720 Nm. Červené pole začíná až za hranicí 8700 ot./min. Dvanáctiválcový L539 se pyšní unikátním zvukem, díky kterému si Aventador nespletete s žádným jiným autem.
Důvod číslo 3 – Brutální robotizovaná převodovka ISR
Extrémní motor si zaslouží adekvátní převodovku. Lamborghini tehdy nezvolilo moderní dvouspojkovou, ani klasický měničový automat, ale už tehdy zastaralý robotizovaný manuál. Jde o sedmistupňové ISR, které skvěle podtrhuje tvář Aventadoru. Neřadí sice nejrychleji, ale při každém přeřazení škubne tak moc, že si připadáte jako na býčím rodeu.
Důvod číslo 4 – Vypadá jako Reventón
Na karoserii Aventadoru je znát inspirace limitovaným modelem Reventón, který je postaven na předchůdci Murcielago LP 640. Reventón se svým designem snaží odkazovat na stíhací letoun McDonnell Douglas F-15 Eagle, což je lákadlem pro mnohé zájemce o toto Lamborghini, ale vyrobeno jich bylo pouze 36 kusů, což cenu vystřeluje do letecké hladiny této stíhačky. Řešením může být právě Aventador, který má podobnou masku, světla, ale i středově umístěnou koncovku výfuku nebo výdechy pod zadními světly. K tomu jich vzniklo 11 831 kusů, takže se dostane „na každého“.
Důvod číslo 5 – Plive oheň z výfuku
Když bylo Lamborghini Aventador představeno, mnohým vyráželo dech. Jedním z těchto magických kouzel má na svědomí výfuk, který především u původních verzí šlehá plameny jako rozzuřený drak. Na internetu můžete vidět videa, kdy účinkující na tomto ohni opékají třeba krocana.
Zdroj fotografií: Auta Super