Ken Block nedávno zemřel po nehodě na sněžném skútru, a to v nízkém věku 55 let (1967 – 2023). Mnozí ho znají hlavně díky videím Gymkhana. Mimo to spoluzaložil značku DC Shoes a závodně se věnoval skateboardingu, snowboardingu, motokrosu, rallyecrossu a hlavně rallye. Dnes se podíváme na 5 nejzajímavějších aut, jaká za svůj velmi pestrý a akční život osedlal.

650-koňový Ford Fiesta

Pokud jste mladší, je dost pravděpodobné, že právě toto auto vás dovedlo ke jménu Ken Block (dříve dělal podobné šílenosti se Subaru Impreza WRX). Jedny z nejšílenějších Gymkhan vznikly právě s tímto strojem. Objevil se v seriálech Gymkhana 3, 4, 5, 6, 8 a 10. Nemá sice žádnou děsivou přezdívku, ale i tak jde možná o to nejpodstatnější auto, kterým Ken jezdil.

Hoonicorn a Hoonicorn V2

Mysleli jste si, že tým Kena Blocka jen vzal auto, dal na něho pořádný podvozek a přidal hromadu koní? Omyl. Stejně jako ostatní, i Hoonicorn je na míru postavený speciál. Karbonová karoserie, zavěšení push-rod, na zakázkový motor a vlastní konstrukce pohonu všech kol.

Hoonicorn měl atmosférické plnění. Nástupce Hoonicorn V2 však dostal další úpravy. Těmi hlavními jsou dvě turbodmychadla a vstřikování metanolu. Výsledkem je výkon okolo 1400 koní. Sám Ken Block říkal, že je to nejděsivější věc, jakou kdy řídil. Vydal se s ním i na slavný Pikes Peak.

Hoonitron

Audi do elektromobility pořádně šlape. Koupit si můžete například luxusní Q8 e-tron nebo sportovně střižený e-tron GT. Propagací tohoto pohonu jsou závodní stroje RS Q e-tron E2, které soutěži na Rallye Dakar. Všimnout jste si mohli i Kena Blocka, ten v roce 2022 udělal první elektrickou Gymkhanu (Electrikhana). Plně elektrický prototyp inspirovaný Audi Sport Quattro S1 Pikes Peak navrhli designéři ingolstadtské automobilky. Postavený byl divizí Audi Sport v Neckarsulmu.

Hoonipigasus

Tento brutální závodní speciál je postavený na Porsche 912. Připomínat má legendární Porsche 917/20 „Pink Pig“. Důvodem této stavby byl záměr konkurovat těm nejlepším ve světovém šampionátu Time Attack. Výkon čítá okolo 1400 koní. Zajišťuje ho 4.0-litrový plochý šestiválec s dvojicí turbodmychadel. Váží pod 1000 kilogramů. A jak už u Kena bývalo zvykem, poháněna jsou všechna čtyři kola. Hoonipigasus vznikl za pouhé 4 měsíce.

Hoonitruck

V extrémním trucku bohužel není plnotučný osmiválec… Ale to vůbec nevadí, protože tu je 3.5-litrový V6 TwinTurbo ze závodního Fordu GT LeMans! Má přes 900 koní a jde o poctivý závodní motor. Ford F-150 ze 70. let byl samozřejmě kompletně přepracovaný, co se karoserie, podvozku i pohonu 4×4 týče.