Porsche oficiálně představilo 911 Dakar 992

Porsche na autosalonu v Los Angeles oficiálně představuje nejvíc cool 911 současnosti. Jmenuje se Dakar a jde o nejkomplexnější 911 všech dob. Zvládne totiž běžnou jízdu, dobývat s ním můžete Nürburgring a nezalekne se ani náročnějšího terénu. Sakra, už teď ho miluji!

S terénem si poradí lépe než kdejaké SUV

Světlá výška oproti běžnému provedení Carrera se sportovním podvozkem vzrostla o 50 milimetrů. To však není vše, protože lze aktivovat režim, ve kterém se podvozek zvedne o dalších 30 milimetrů. Světlá výška tak dokáže atakovat 200 milimetrů, čímž překoná i mnohá SUV. Jen pro porovnání, Škoda Kodiaq má světlou výšku 187 milimetrů. S maximální světlou výškou je vůz schopen uhánět rychlostí až 170 km/h. Po překročení této hranice se podvozek zase sníží.

O skvělou průjezdnost terénem se mimo jiné starají i speciální pneumatiky Pirelli Scorpion All Terrain s rozměry 245/45 ZR19 vpředu a 295/40 VR20 vzadu. Ty mají vzorek vysoký 9 milimetrů a speciálně zesílené bočnice. Pro silniční jezdění pak budou dostupné pneumatiky Pirelli P Zero.

Motor z GTS má 480 koní a úchyty z GT3

Vzadu je uložený 3.0-litrový šestiválec boxer dopovaný dvojicí turbodmychadel. Ten dostal úchyty z GT3 a produkuje 480 koní výkonu při 6500 otáčkách a 570 Nm točivého momentu při 2300-5000 otáčkách. Hádáte správně, pohonné ústrojí bylo převzato z ostřejší verze GTS. Motor spolupracuje s osmistupňovou převodovkou PDK a poháněna jsou všechna čtyři kola. Hmotnost je 1605 kilogramů, což znamená, že je o pouhých 10 kilogramů těžší než GTS. Mimo jiné za to může absence zadní lavice, lehčí baterie a lehčí skla. Z 0 na 100 km/h dokáže akcelerovat za 3.4 sekundy, takže je pouze 1 desetinu za GTS a na stejné úrovni jako Carrera 4S. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 240 km/h.

Systém natáčení zadních kol, 2 nové režimy a pořádné křídlo

Jako u většiny nových 911, ani u verze Dakar nechybí systém natáčení zadních kol. Samozřejmostí je i PDCC stabilizační systém. Nové jsou dva jízdní režimy Rallye a Offroad. Režim Rallye upřednostňuje pohon zadních kol a na nezpevněném povrchu má poskytnou co největší zábavu. V režimu Offroad se 911 Dakar automaticky zvedne na maximální světlou výšku a snaží se zajistit maximální trakci na všech kolech. V obou případech je k dispozici Rallye Launch Control, který má zajistit co nejlepší akceleraci na nezpevněném povrchu. Dále je zde nové výrazné křídlo z kompozitního karbonu.

K dispozici bude i střešní stan a Rallye Sport Package

Jelikož jde o Porsche pro dobrodruhy, nemůže chybět střešní nosič s nosností 42 kilogramů. Ten má 12V zásuvku, kterou lže využít například pro použití světel. V nabídce je i střešní stan. Uvnitř je to až na pár drobností klasické Porsche 911. K dispozici je Rallye Sport Package, který zahrnuje ochranný rám, šestibodové pásy a hasící přístroj.

Rallye Design Package odkazuje na závodní vůz, který v roce 1984 zvítězil na Rallye Paříž – Dakar

Ti, kteří rádi výjimečnost, můžou sáhnout po Rallye Design Package. Ten zahrnuje speciální dvoubarevné lakování a polepy odkazující na závodní vůz z roku 1984, který zvítězil v závodě Rallye Paříž – Dakar. No bok vozu si každý bude moct vybrat číslo ze škály 0 až 999.

Vyrobí se pouze 2500 kusů, objednat si můžete i hodinky

Porsche 911 Dakar je limitovaná série na 2500 kusů. Cena v USA je 223 450 USD, tudíž je velmi pravděpodobné, že v České republice 911 Dakar nekoupíte pod 5 500 000 Kč. Zákazníci si k vozu můžou objednat i speciální hodinky Porsche Design Chronograph z lehkého a odolného karbidu titanu.