Audi RS Q8

Někomu mohou připadat SUV zbytečná. Hodně lidí však lákají, proto je jich také v nabídce tolik. Můžete mít taková, která si na terénní schopnosti jen hrají, pak ta vhodná do terénu a pak neskutečně rychlá a silná. Třeba jako Audi RS Q8.

Na první pohled tato nejrychlejší Q8 nevypadá nijak výrazně jinak. Tedy alespoň co se týká přední části. Je to dáno i tím, že klasická Q8 působí silným dojmem, takže RS tento dojem jen umocňuje. Ze strany jsou opravdu výrazná veliká kola, která jsou v základu o průměru 22 palců a za příplatek i 23 palců. Za nimi mohou být keramické brzdy s třmeny v nenápadné šedé, ale třeba i výrazné červené barvě. Pak je i z boku jasně vidět, s kým máte tu čest.

AUDI RS Q8

Zadní část nic netají, obří oválné koncovky výfuku dávají jasně najevo, že tohle není žádné ořezávátko. A to také rozhodně není!

Pod kapotou je totiž osmiválec s výkonem 600 koní a točivým momentem 800 Nm. Ve spojení s permanentním pohonem všech kol to znamená, že tohle auto vystřelí vpřed kdykoliv a kdekoliv. Zrychlení z nuly na sto je 3,8 sekund, důležitější ale je zrychlení například z padesáti. Nebo stopadesáti, v tomto případě je to vlastně jedno, obojí je dechberoucí. Může se stát, že nebudete chtít, aby vás v rozletu zastavil omezovač. To má své řešení, Audi vám ho na přání posune z 250 km/h na 305 km/h.

Čísla jsou jedna věc, pocit je věc jiná. A zrovna v tomto případě ten pocit stojí za to. Díky ohromnému točivému momentu a pohonu všech kol při akceleraci úplně cítíte, jak se pneumatiky zakously do asfaltu a hned, jak zase naberete zpátky vědomí, zjistíte, že jedete neuvěřitelně rychle. S tou ztrátou vědomí to není samozřejmě tak horké, řidič takovou akceleraci snáší dobře, ale pokud spolujezdci neřeknete, co se chystá, nebude vás mít moc rád. Pokud nemiluje horské dráhy.

To je zrychlení v přímce, co zatáčky? Na přání můžete Audi Q8 nechat vybavit sportovním diferenciálem quattro, který posílá výkon na jednotlivá kola. A ano, tohle je příplatek, který se vyplatí, pokud chcete být rychlí i v zatáčkách. Kola se zakousnou i tam, vzduchové odpružení drží kola i na nerovnostech v kontaktu s vozovkou a auto poslouchá naprosto přesně, kam má jet. Tomu pomáhá ještě řízení všech kol, které u RS dostanete v základu. A pokud budete chtít to úplně nejlepší, můžete si připlatit za aktivní stabilizaci náklonu karoserie. Pak už zatáčku vlastně ani nepostřehnete.

Je jasné, že fyzika ohnout nejde. A tak v určitých situacích pocítíte hmotnost, která je 2390 kilogramů. Ne při zrychlení, to s hmotností úspěšně bojuje motor, ale při brzdění do zatáčky. Pořád máte velké a těžké auto, které má tendenci se hrnout rovně ven. Je tedy důležité využít brzdy (ideálně keramické, které zápas s hmotností zvládají lépe) a nepřehnat rychlost. I když ale rychlost úplně neodhadnete, auto zůstává dlouho dobře ovladatelné.

Otázkou je, zda vůbec někoho zajímá ekonomika provozu. Protože parametry nemluví zrovna ve prospěch nízké spotřeby. Jenže Audi tu využívá malý trik, který funguje skvěle a v ničem vás neomezuje – vypínání poloviny válců. Pořád vám tak zbyde čtyřválec o objemu dva litry, což je více, než nabídne většina současné produkce. A ve chvíli, kdy výkon zrovna nepotřebujete, je zbytečné krmit další čtyři válce. To má za následek to, že udávaná kombinovaná spotřeba 12,1 litru na 100 kilometrů není tak nedostižná, jak to občas bývá. Stále je vysoká, jistě, navíc je potřeba tankovat minimálně 98 oktanů, ale… viděli jste to auto? A 600 koní, 800 newtonmetrů… myslím, že to je naprosto ospravedlnitelné. Motor je navíc mild hybrid, což také nějakou tu kapku benzínu ušetří.

V exteriéru je RS poznat, sice ne nejlépe, ale je. Uvnitř auta je to však o trochu horší. Samozřejmě máte k dispozici parádní sedadla s logem RS, vynikajícím bočním vedením a skvělou oporou nohou, jinak je ale interiér téměř identický jako v klasické Q8. Což může vyznít, že je to špatně, ale tak to rozhodně nemyslím. Interiér je to skvělý, moderní, vyzařující kvalitu. Jen na vás na každém koutku nesvítí, že se jedná o RS Q8. Tedy vlastně svítí, budíky mají specifické zobrazení, to však obsahuje až moc údajů, které rozhodně při ostré jízdě sledovat nepotřebujete. Přehled o rychlosti ale jistí skvělý head-up displej.

AUDI RS Q8

Co se týká praktické stránky, tak je k dispozici plno místa vpředu, pokud nemáte přes dva metry, tak i dost místa vzadu a velký zavazadelník, který nabídne až 1755 litrů. To asi nejsou důvody, kvůli kterým si toto auto pořídíte. Ale je to součást všech důvodů, proč to tak uděláte. Protože chcete SUV, které skvěle vypadá, je luxusní, kvalitní a neuvěřitelně rychlé. Pokud chcete tu nejlepší Q8, je tohle ta pravá. Vyjde vás na nějaké tři a půl milionu bez příplatků, což je o milion a půl více, než základní Q8.

Pořád je tu ale i možnost v podobě SQ8. Není to ta nejsilnější a nejrychlejší možnost, ale zase vyjde na 2,8 milionu… A 507 koní rozhodně není málo, osmiválec je pod kapotou také. Vybírat mezi těmito modely je krásné dilema. Audi RS Q8 je ale ten pravý chuligán, který tak vypadá a zní.

Foto: https://www.autasuper.com/

Fotogalerie Audi RS Q8